Ana sayfa Rehber Türkiye’de Bitcoin Nereden Nasıl Alınır?

Türkiye’de Bitcoin Nereden Nasıl Alınır?

Son günlerin en çok konuşulan konularından bir tanesi takdir edersiniz Blockchain teknolojisi ve Bitcoin tarzı kripto paraları. Özellikle son birkaç gündür değerini çok yüksek seviyelere getiren Bitcoin her geçen gün yatırımcıların dikkatini daha fazla çekiyor. Hal böyle olunca Türkiye’de de birçok insan Bitcoin’in güvenli ve yasal bir şekilde nasıl alınacağını merak eder oldu. Hazırsanız başlayalım.

Türkiye’de Bitcoin borsasında işlem yaptırmaya izin veren birkaç aracı kuruluş var; paribu , koinim, btcturk isimli yerli firmalar üzerinden güvenli bir şekilde Bitcoin alım satımı yapabilirsiniz. Ancak ben daha önce kendimde alım satım yaptığım BTCTurk isimli bitcoin trader firmasını tavsiye edeceğim.

Bitcoin almak için en pratik yöntem BTCTurk

BTCTurk sitesine üye olmanız gerekiyor. Ardından bitcoin alım satımına başlayabilmeniz için sizden tarafınızca yazılıp imzalanmış bir dilekçeyi, bir kimlik belgesini yüzünüze yakın tutarak resim çekmenizi ve bu resmi sisteminize yüklemenizi şart koşuyorlar. En azından ben üye olduğumda böyle bir sistem vardı.

Bitcoin Almak için parayı nasıl göndereceğim?

BTCTurk sitesi üzerinden bitcoin almak istediğinizde hesabınıza Türk Lirası yatırmanız gerekiyor. Eğer 1.000 TL ve üzeri bir para yatıracaksanız paranızı direk BTCTurk hesabına yatırabilirsiniz. Eğer daha küçük bir miktar para yatıracaksınız farklı bir aracı kurum olan PAPARA sistemini kullanmak zorundasınız. PAPARA sisteminede buradan üye olabilirsiniz.

PAPARA’ya üye olduktan sonra istediğiniz banka hesabından PAPARA hesabınıza parayı yatırıyorsunuz. Ardından yine BTCTurk sitesi üzerinden PAPARA’da bulunan Türk Lirası bakiyenizi BTCTURK hesabınıza yatırıyorsunuz. Artık btc üzerinden istediğiniz şekilde bitcoin alıp satabilirsiniz.

Bitcoin Borsaları güvenilir mi?

Doğrusunu söylemek gerekirse Dünya’da birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bitcoin henüz yasal bir temel kazanmadı. Bu sebeple Türkiye’de işlem yapılan aracı kuruluşlarında yasal olduğunu söylemek zor. Ancak bu yazıda tavsiye ettiğimiz tüm aracı kurumlar bugüne kadar kimseyi mağdur etmedi. Kimsenin parası kimsede kalmadı. O sebeple bu firmaları sizlere önerdim. Ancak ne kadar şu ana kadar bir olumsuzluk yaşanmamış olsada yarın bitcoin balonu patlar ve bu firmalarda ortadan kaybolursa kimse bir hak iddia edemez.

Bu coin borsalarının yanında yabancı bitcoin trader firmalarıda mevcut ancak ingilizceniz iyi derecede değil ise herhangi bir sorun yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Hepsi bu kadar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here