Trend Topic (TT) Olmak Ne Demek?

Günümüzde internet üzerinde çok popüler olan siteler vardır. Bunların başında sosyal paylaşım siteleridir. Facebook, twitter, instagram vb. birçok site vardır. Bu sitelerin getirdiği bazı kavramlar vardır. Twitter’da ise en çok kullanılan terimlerden biri ise Trend Topic durumudur. Kamuoyunda “tt olmak” diye de anılmaktadır.

trend topic nasıl olunur

Trend Topic (TT) Listesine Nasıl Girilir?

Trend Topic dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitelerinden biri olan twitterda kullanılır. Twitterda gün içinde gündem olan konular vardır. Bunların gündemde olabilmesi için hashtag (#) yani etiket ya da başlık altında konular yazılır ve bu konu üzerinde yoğun ilgi duyulup kullanıcıların hashtag açması ile Twitter’ın gündemine gelir. Örnek gösterecek olursak #beyazshow gibi bir başlık açıp yazı yazarsak ve belli bir sayıda kullanıcı aynı başlığı yazarsa Twitterda gündeme gelir. TT yani Trend Topicler belli bir zaman dilimi içinde sadece orada kalır ve tweet sayısı azaldıkça yerini başka bir hashtaga bırakır. Hemen yan tarafında ise değiştir butonuna basarak gündemimizi değiştirme imkanımızda bulunmaktadır. Trend Topic olayını şöyle bir fotoğraf ile gösterebiliriz.

Screenshot_67

Bu TT yani Trend Topic ilk olarak San Diego yangınları sırasında Nate RİTTER’in #SANDİEGOFİRE hashtagı ile meşhur olmaya başlamış ve zamanla çok fazla yol kat etmiştir. Trend Topic olmak için tweetlerin sayısından çok tweetleri atanların değişik kullanıcılar olma sayısına bağlı olarak çalışmaktadır. Tabi ki Twitter’ın gündemine kötüleyici, aşağılayacı, insanlarda nefret duyguları uyandıran vb. konuların Twitter tarafından engellendiği için girme şansları bulunmuyordur. Trend Topic olma durumu popülerleştikçe markalar, firmalar takipçisi fazla hesaplara paralar vererek TT listesine girmeye çalışarak reklam yapmaya başlamıştır. Diziler, filmler hatta kitaplar bile hashtag açma yolu ile Twitterda TT olmaya çalışmakta ve Twitter kullanıcılarının dikkatlerini çalışmaktadır. Görüldüğü gibi Twitter’ın sosyal ağlar arasındaki önemini bir kez daha vurgulanmış olunuyor. Bu durum, en popüler sosyal paylaşım platformlarından biri olan Twitter’ı, kullanıcıları
olduğu kadar işletmeler, markalar, dizi ve film sektörü gibi birçok kurum ve kuruluş için cazip hale geliyor.

Bir cevap yazın