TR/Crypt.CFI.Gen Dosyası Nedir?

Gün geçmiyor ki güzel ülkemizde bilgisayar başında takılan insanlarımız başka bir virüs yada trojan ile karşılaşmasın. Son günlerde bilgisayarlarında anti virüs taraması yapanlar “TR/Crypt.CFI.Gen “ şeklinde bir virüs benzeri dosyanın işletim sistemlerine entegre olduğunu gördüler.

İlk bakışta trojan gibi görünen bu dosyanın bilgisayarda yapılan iş ve işlemleri takip edebildiğine dair endişe ise halen mevcut. Peki gerçekten korkulduğu gibi bu mümkün mü? Mümkün ise nasıl bir çözüm önerisi sunabiliriz. Hazırsanız başlayalım.

TR/Crypt.CFI.Gen Trojan Virüsünden Kurtulmak

Öncelikle şu konuda net olalım bu bir virüs değil trojandir. Yani üçüncü bir şahıs tarafından bilgisayarınıza girilebilir yada bilgisayarınız takip edilebilir. Ancak kesinlikle bu olay olmuş demek yanlış olur. Trojanler genellikle Facebook virüsü olarak bilinir. İşte ilk etapta yapmanız gerekenler:
1-) Hemen bilgisayar üzerinde kullandığınız tüm şifrelerinizi değiştirin. Facebook, Twitter ve özellikle internet bankacılığı şifrelerinizi değiştirin.
2-) Ardından Malwarebytes tarzı bir program ile bilgisayarınızı taratın.
3-) Son olarak güvendiğiniz farklı bir anti virüs yazılımı ile bilgisayarınızı tekrar gözden geçirin. Bu yazılım tercihen Avira’nın ücretsiz sürümü olabilir.

Editör Notu:

Şimdilik yapmanız gerekenler bunlar. Çok fazla paniğe kapılmanızı gerektirecek bir durum yok ancak mevcut şifrelerinizi değiştirmeniz elzem. Hepsi bu kadar.

Bir cevap yazın