Total Reyting Nedir? Ne Anlama Geliyor

Her ne kadar televizyon sistemi hızlı bir şekilde ölmeye başlamış olsada televizyonda yayınlanan programların reytingleri yani izlenme oranları sürekli olarak merak edilen konuların başında gelir. Youtube smart TV’lerle birlikte artık televizyonların dahi içerisine girdi, insanlar televizyonlarında kendi istedikleri programları izliyor onlara dayatılan programları değil. Ancak hala klasik televizyon kanallarının kemik bir izleyici kitlesi var. Şimdi hep birlikte Total Reyting olarak adlandırılan kavramın tam olarak ne anlama geldiğini anlamaya çalışalım.

Türkiye’de reyting ölçümleri ilk olarak 1989 yılında AGB Nielsen firması tarafından yapılmaya başlandı. Reyting kelime karşılığı olarak “izlenme oranı” demektir. Türkiye’de günümüzde televizyon reytingleri yaklaşık olarak 3 bin’e yakın ailenin evinde bulunan televizyonlardan alınarak kamuoyuna sunulmaktadır.

Reyting ölçümlerinin mantığı nedir?

Aslında reyting ölçümü yapan şirketlerin temelde yaptıkları insanları sosyokültürel açıdan sınıflara ayırarak televizyonda izledikleri programları değerlendirmek üzerinedir. Bu sebeple konu reytingler olunca karşımıza AB grubu, Total reyting gibi farklı farklı terimler ortaya çıkmaktadır.

Total Reyting Ne Demek?

Yukarıda reyting ölçümleri esnasında firmaların kişileri eğitim durumları, ekonomik durumları gibi sınıflara ayırdıklarını söylemiştik. Total reyting, ölçümlerde değerlendirilen tüm sınıfların toplamından oluşan grubu yani genel izleyici kitlesini temsil eder.

Bu sebeple eğer bir televizyon programı Total Reyting izleyicilerde en ön sırada bulunuyorsa toplumun geneli tarafından severek izlenen bir televizyon programıdır önermesi rahatlıkla söylenebilir.

Total grupta reyting sonuçları

Yine en çok kullanılan televizyon terimlerinden biri olan AB reyting yani AB izleyici kitlesi ise eğitim düzeyi en yüksek sınıfı ifade eder. AB grubunda reyting yapan programlar diğer programlara oranla çok daha fazla reklam almaktadır. Bu da yayıncının daha fazla para kazanması anlamına gelmektedir.

Eğer Türkiye’de yayınlanan dizi ve programların günlük olarak reyting sonuçlarını takip etmek istiyorsanız TV8‘in web sayfasına ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın