Tomtom Via Serisi İncelemesi

Merhaba Öncelikle bu yazıyı başlamadan bu ürünü seçme aşamasını anlatmak istedim ; Kendime ailemin yanına gitmek adına araç satın aldım.Sonra araçta birşeylerin eksik olduğunun farkına vardım.Eksik olan şeylerden bir tanesi Navigasyon cihazıydı. Aracın yanında satın alınabilecek cihazlar 1.200 tl ila 2.500 tl arasında fiyatlandırılınca aynı işi daha iyi yapacak cihazlar seçmek istedim.

Malum araçlar için üretilmiş olan Navigasyon Cihazları ( CYCLONE – Necwox) gibi bunlar 2 yıllık güncelleme desteği verdiklerinden ve güncelleme işinin çok meşekatli olduğunu bildiğimden tercihimi daha kompakt cihazlardan yana kullanmak istedim.

TomTom  Firma Tarihçesitomtom_logo

1991 yılında kurulan TomTom, özellikle araç navigasyonu konusunda uzmanlaşarak sayısal harita ve yön bulma hizmetleri sunan öncü bir firma. Hollandalı şirket, araç içi kullanıma özel PND cihazları yanısıra, mobil telefonlarda kullanılmak üzere gps yazılımları da hazırlıyor. 2008 yılında TeleAtlas şirketini bünyesine katarak daha da büyüyen TomTom, böylece sayısal harita konusunda da uzmanlık kazanarak navigasyon sektöründe önemli bir avantaj elde etti.

Ürünleri 30 ülkede tüketiciyle buluşan ve 1.7 milyar euro ciro ile global kişisel navigasyon cihazı pazarının liderleri arasında bulunan TomTom’un merkezi Amsterdam‘da. Ayrıca Avrupa, Asya, Kuzey Amerika ve Avustralya’da 11 yerde ofisi var. Yeni pazarlara açılma stratejisi çerçevesinde, 2008 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başlayan ve Türkiye’de kendi yapılanmasını kuran TomTom’un navigasyon cihazları, en son teknolojilere sahip olmaları, mükemmel kalitesi ve taşınabilirlik gibi özellikleriyle öne çıkıyor.

Navigasyon cihazları pazarında Avrupa’da %50, ABD’de %25 paya sahip olan TomTom ürünleri, Türkiye’de tamamen Türkçe içerikle Türkiye’ye özgü karayolları ve trafik koşullarına uyumlu olarak tüketiciye ulaşıyor. Türkiye pazarına TomTom ONE Türkiye, TomTom XL Türkiye, TomTom XL Avrupa (Türkiye ve 34 Avrupa ülkesini içerir) ve en son sürümü TomTom GO 720 Avrupa kişisel navigasyon cihazlarıyla giren TomTom, 2010’da ise iki yeni ürün daha piyasaya sürüyor. Bunlarda ilki TomTom Start, ilk defa bir gps cihazı kullanmak isteyen kullanıcıları hedefliyor. Diğeri TomTom 750 ise, Gelişmiş Şerit Kılavuzu ve Ekonomik Rota özelliklerini sürücülerin kullanımına sunuyor.Şu an ki günümüzde ise Tomtom Via Serileri ile Türk piyasasında yer edinmiş buluuyor.

TomTom aynı zamanda Map Share teknolojisi ile kullanıcılarına kendi cihazları üzerinde harita bilgilerini güncelleme ve diğer kullanıcılar tarafından yapılan güncellemelerden yararlanma imkanı da sağlayarak, kullanıcılara sadece bir gps cihazı değil tam anlamıyla bir navigasyon çözümü sunmayı hedefliyor.
TomTom Türkiye : www.tomtom.com.tr

Tomtom Via Teknik Özellikleri

*5 ınç ekran boyutu

*Türkiye/Avrupa harita bilgisi *Ömürboyu ücretsiz güncelleme

*700 Mhz işlemci hızı *Micro USB, Micro SD *Gelişmiş şerit klavuzu

*Alternatif rota hesaplama

*Sesli yönlendirme

*Hands free (eller serbest) arama

TomTom Via 135 navigasyona cihazınıza Söyle ve Git

TomTom Via 135 navigasyon cihazına Söyle ve Git özelliği sayesinde cihazınızı yalnızca sesinizle kontrol edebilirsiniz. Desteklediği diller: BK İngilizcesi, Almanca, italyanca, Fransızca, Felemenkçe, Portekizce, ispanyolca

Dilleri olsada bizim Türkçe olmadığından bu özelliği yokmuş gibi davranın..

Ahizesiz Arama

TomTom Via 135 navigasyon cihazınızı cep telefonunuz için bir araç kiti olarak kullanın. Artık araç kullanırken telefon görüşmelerini güvenli bir şekilde yapabilir, kontrol sizdeyken iletişiminizi sürdürürsünüz.

 # Cihazın en güzel ve tercih edilebilir özelliklerinden biridir. Kullanım kolaylığı ; Araçtayken aramalarınızı dikkatiniz dağılmadan cevaplayabilir; Menüsündeki ayarlanabilen otomatik görüşmeyi  başlatma özelliği sayesinde gözleriniz hep yolda olacaktır.Kullanışlı bir özelliktir ; Cihazın dahili mikrofonu kalitelidir sesi karşıya net verir.. Ve cihazın bünyesinde bulunan Rehber özelliği sayesinde cihazındaki son aramalara ve rehbere ulaşabilirsiniz…

Ömür boyu Ücretsiz Harita Güncellemesi

Daima en güncel haritayla aracınızı sürün. Ömür boyu Ücretsiz harita güncellemesi ile hedefinize en hızlı şekilde ulaşın. Cihazınızın ömrü boyunca, yılda en az 4 defa harita güncellemesi alırsınız. Yol ağı, adresler ve İlgi Çekici Noktalar hakkında tüm güncellemeleri alırsınız.

#Cihazın en güzel özelliklerinden bir tanesi cihazın herdaim güncel kalması.. Zaten navigasyon cihazı her zaman güncel olması gerekmektedir.Malum Türkiye hızla gelişiyor ve her daim yollar yenileniyor.. araç içindeki birçok navigasyonlar  3 yıl öncenin haritası ile olduğundan sadece görsellik dışında araca hiçbirşey katmaz..

Bu yüzden araçınıza o kadar para  verip işlevsiz bir ürün almaktansa daha uygun fiyatlı İŞİ SADECE NAVİGASYON CİHAZI üretmek olan TOMTOM Navigasyon  firmasını tercih etmek sizin yararınıza olacaktır..

Sözlü sokak adları

Gözlerinizi yoldan ayırmayın; sözlü talimatlara sokak adlarının da eklenmesiyle, artık dönüşleriniz daha güvenli.

# Net bir tatlı bir bayan sesiyle, ayrıntılı bir şekilde, komutları yerinde vererek bizi doğru istikamete gitmemizi sağlıyor..

3 katmanlı haritalar

Basit bir haritadan fazlasıyla sizi gideceğiniz yere daha hızlı ulaştıran şey 3 katmanlı navigasyon teknolojisidir: en güncel haritadan başlayarak, TomTom IQ Routes size en hızlı rotaları ve en doğru varış zamanlarını verir. 3. katman TomTom Map Share ise servis yollarından kaçınıp hedefinize daha da hızlı ulaşmanıza yardımcı olur.

#Tomtom cihazın kendi smart haritalama sayesinde daha genel daha iyi rotalara giderek sizi daha ekonomik bir sürüş elde etmenizi sağlıyor..

TomTom Hız Kameraları

TomTom Via 135 navigasyon cihazınızda diğer kullanıcıların bildirdiklerini de içeren hız kamerası konumları vardır. Ayrıca, yol üzerindeki sabit hız kameraları ve ortalama hız kontrolleri gibi diğer konularda da sizi uyarır. Hız cezalarına vereceğiniz paranın cebinizde kalmasını ve güvenli ve rahat bir şekilde seyahat etmenizi sağlar.

Her ne kadar kullanışlı bir özellik gibi görünsede cihazınızı her daim pc nize bağlayıp güncel bırakılması gerekiyor içinde simkart olmadığından anlık hız kamera değişiklerinden de sonradan haberdar olmanızı sağlıyor… Tavsiyem siz her yerde kamera varmış gibi KURALLARA UYUMLU diğer araçlarla barışık bir sürüş yapmanız sizi cezalardan kat ve kat uzaklaştıracaktır.

Entegre montaj

TomTom Via 135 navigasyon cihazınıza entegre kullanışlı bir katlanabilir montaj kiti; yani ihtiyacınız olduğunda her an orada… Ön camınıza kolaylıkla takılır. İsteğe bağlı montaj diskini kullanarak ters çevirip gösterge panelinize de yerleştirebilirsiniz; ekran otomatik olarak sağa çevrilir.

#Cihazın bünyesinde bulunan vantuz sayesinde kaliteli bir tutuş sağlar aynı zamanda cihazda bulunan yerçekimi sensörü ile cihazın yönünü istediğimiz gibi ayarlayabiliyorsunuz..

Park Yardımı

TomTom navigasyon cihazınızın yardımı ile en yakın park yerini bulun. Park yardımı uygulamasını seyahatiniz boyunca kullanabileceğiniz için rotanızı planlarken en yakın otoparka doğrudan gitmeyi seçebilir veya rotanızda, hedefinizin ya da geçerli konumunuzun yakınında, park yeri bulmayı seçebilirsiniz.

Sık kullanılan hedefler

En sık kullanılan hedefleriniz için simgeler seçebilir ve kendi metninizi ekleyebilirsiniz. Navigasyon deneyiminizi en sık gittiğiniz yerlere bile daha kolay ve hızlı navigasyonla kendinize özel hale getirin.

Ücretsiz Günlük Harita Değişiklikleri

TomTom Map Share topluluğundan Ücretsiz Günlük Harita Değişiklikleri. 21 milyon sürücüden oluşan topluluğa katılın ve her zaman en güncel harita düzeltmeleriyle aracınızı sürün.tomtom.com/getstarted sayfasına bağlanın ve her gün Ücretsiz harita değişiklikleri alın.

 #Cihazın en güzel yanlarından bir tanesi anlık harita değişikliklerini görmeye olanak vermesidir.. Yolculuğa çıkmadan önce cihazınızı pc yordamıyla güncelleyerek en yeni haritalara sahip olur herhangi bir süprizle karşılaşmazsınız..

TomTom IQ Routes

Her TomTom via 135 navigasyon cihazında dünyanın gerçek seyahat sürelerini içeren en büyük veritabanı bulunur. Böylece en hızlı rotaları ve en doğru varış zamanlarını elde edersiniz. O bir dahi!

Gelişmiş şerit kılavuzu

Kavşaklarda hangi şeride geçmeniz gerektiğini net olarak gösterir, böylece dönüşü kaçırmazsınız. En zorlu otoyol kavşaklarının gerçekçi 3B görünümü, rahat ve güvenli sürüş sağlar.

TomTom Via Navigasyon Cihazı Üstün Özellikleri

QuickGPSfix
QuickGPSfix, daha çabuk yola çıkmanıza yardımcı olmak için GPS konumunuzun sabitlenmesini hızlandırır.

Zengin haritalar
Zengin haritalarla yola çıkmaya hazırsınız. IQ Routes size güvenebileceğiniz varış süreleri sunar. Telefon numaraları ve açılış saatleri gibi zengin İlgi Çekici Nokta verisi ile daha fazla bilgi parmaklarınızın ucunda.

İlgi Çekici Noktalar
Önceden yüklenmiş haritanız, benzin istasyonlarından otellere kadar birçok İlgi Çekici Nokta içerir, böylece aradığınız her şeyi bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. Şimdi ayrıca TomTom HOME’dan ek İÇN’leri de karşıdan yükleyebilirsiniz.

Hız uyarısı
Navigasyon modunda olmasanız bile sizi hızlı gittiğiniz konusunda uyarır.

Acil Yardım menüsü

Yerel acil durum hizmeti bilgileri sayesinde yardım parmaklarınızın ucunda. Hastanelerden yol yardımına kadar bu bilgiler her alanda size yardımcı olacaktır.

Güvenlik tercihleri
Sürüş molaları önerir; ibadet veya eğitim yerleri yaklaştığında uyarır; asfaltsız yol uyarıları verir; TomTom via 135 navigasyon cihazını arabada bırakmamanızı hatırlatır; belirli bir hızın üzerinde harita görünümünü gizler; yurtdışındayken yolun hangi tarafından süreceğinizi hatırlatır.

Hızlı rota planlama
Beklemeye son! Rotanız saniyeler içinde hesaplanacak ve istediğiniz yere en hızlı şekilde gideceksiniz.

Ekonomik Rotalar
Bu en fazla yakıt tasarrufu sağlayan rotalarla, tasarruf edin ve ayrıca çevre üzerindeki etkinizi azaltın.

Neden almalıyım? 

Cihazın sınıfında lider marka oluşu

İçinde bulunan dahili kit sayesinde iletişimden koparmaması

Kullanışlı ve yansımayan Ekranından dolayı yolculuğu eziyete cevirmemesi

Şık bir arayüze sahip oluşu ve sadece işinin navigasyon olması

Ömür boyu harita güncellemesi ile muadillerinden uzun ömürlü oluşu

Ayrıca çakmak girişine Tom tom via 135  bağlıyken kontağı kapatıldığında otomatik cihazın kapanması…. vs

Neden almamalıyım ?

Açıkçası Multimedia özellik bekleyenler mümkünse almasın salt ve salt navigasyon işini yapan bu cihaz farklı bir özellik bekleyenleri mutsuz edecektir..

Özetle

Gündelik işlerinizi tamamlayan ve tasarımı hoş olan bu ürün sizin gerçekten tercih sebebiniz olmalıdır…Kaliteli ve kompakt oluşuda bu cihazı alınabilir kılar.. Hele ki Bluetooth kiti olması çok kullanışlı bir cihaz haline getirir.

7 Yorum
 • 2010 yılında tomtomun en pahalısı olan XXL cihazını aldım 2 sene güncelleme verdi o zamanlar via serisi veya ömürboyu güncelleme seçenekleri yoktu, daha sonra via serisi ile ömürboyu güncelleme çıktı bizim ne suçumuz vardı, bize de bir defaya mahsus harita sarsa ve sonrasında ömürboyu güncelleme verse belki bu sorunları yaşamayacaktık ama bizlere 1 er yıllık güncellemeler satılmak isteniyor
  Bu haksızlıktır, eşitliğe aykırıdır.

 • Fi tarihinde Via 125 aldım.. güzel alet, hâlâ iş görüyor, bozulmadı yani..
  Ama haritası hâlâ 2011 yılı..
  Güncellemesi paralı..para vermek prensiplerime ters:))
  Şimdi harıl harıl internetten beleş güncellemeyi arıyorum..bulup halledersem burda paylaşicam sevabına..
  Günah günah nereye kadar:))
  Az bişey allah razı olsun deseniz belki cennete bile giderim ???

  • Bendede aynı problem var bulursanız banada yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkürler :)

 • 190 tl ye via 120 aldımşimdi güncelleme 189 tl ne ayaksınız
  amacınız ne kıçı kırık markalar bile ücretsiz haritalarla dolu
  almayın kimseye tavsiye etmiyorum

  • SINIRSIZ ÖMÜRBOYU olan güncelleme varken siz güncellemesi olmayan modeli seçmişsiniz. Bize sorsaydınız Via135 olan modeli önerirdim..

 • günceleme için yılda 4 defa denilen sey her 2-3 günde bir geliyor ve güncelleme yapılmazsa cihaz donup kalıyor , çalışmıyor.
  bir daha asla tomtom markasına para vermem.
  işkence gibi bir şey bu… yola giderken bir anda çalışmaz oluyor, eve varınca sök cihazı bilgisayara bağla güncelle iki gün sonra aynı şey tekrar. tablete bağlanıp güncelenebilse araçta yaparsın birde illa windovs olacak…
  SAKIN ALMAYIN.

  • Ben çok memnunum bir sorun varsa garanti servisleri ile iletişime geçin onlar size gerekli talimatlarını verecektir. İşini en iyi yapan firmalardan bir tanesidir. Güncellemeleri yılda 4 kez vermektedir.Ben bütün güncellemeri almaktayım.

Bir cevap yazın