TMO Randevu Nasıl Alınır?

Toprak Mahsulleri Ofisi TMO artık online randevu sistemine geçiş yaptı. Bu sebeple toprak mahsulleri ofisine ürünlerini satmak isteyen üreticiler öncelikle TMO’dan randevu nasıl alınır bilmeleri gerekiyor. Aslına bakarsanız TMO’nun resmi randevu sayfası çok karışık değil. Ancak bazı çiftçi vatandaşlarımız bu sayfada randevu alırken yanlış bir şey yapmaktan korkuyorlar.

Bu sebeple Toprak Mahsulleri Ofisinden nasıl randevu alabileceğinizi anlattığımız bir içerik hazırladık. Randevu işlemlerinizi yaparken nelere dikkat etmeniz gerekiyor adım adım anlatıyor olacağız. Randevu alma işlemlerine başlayabilmek için internet tarayıcınızın adres satırına “http://randevu.tmo.gov.tr/tmoHars/” yazarak ilgili sayfaya ulaşıyoruz.

Öncelikle ilgili web adresinin görüntüsünü aşağıya alalım ve teker teker anlatım.

1-) Kuruma Vereceğiniz Ürün

Bu bölümde TMO’ya satmak istediğimiz ürünümüzü seçiyoruz. Sisteme ilk girdiğinizde Fındık seçili olarak geliyor. Bunu değiştirmek isterseniz “Fındık” yazan yerin üzerine tıklayın. Toprak Mahsulü Ofisi’nin satın aldığı ürün listesi açılacaktır. Buradan istediğinizi seçebilirsiniz.

Güncel olarak TMO’nun çiftçilerden satın aldığı ürünler aşağıdaki gibidir;

  • Fındık
  • Çeltik
  • Mısır
  • Buğday
  • Yeşil Mercimek
  • Nohut
  • Arpa
  • Tritikale
  • Çavdar
  • Yulaf

2-) Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı mısınız?

Bu bölümde çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olup olmadığınız soruluyor. Evet yada Hayır diyerek geçebilirsiniz. Ancak Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı değilseniz TMO’ya ürün satamayabilirsiniz.

3-) Banka Kartım Bulunmaktadır

Eğer ofise ürün satmak istiyorsanız size ücretin ödenmesi için bir banka kartına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple eğer banka kartınız varsa Evet diyerek geçebilirsiniz.

4-) TC Kimlik Numarası

Bu bölümde TC kimlik numaramızı giriyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Bu sayfadan Tmo randevusu alırken yalnızca kendi adınıza randevu almanız gerektiği. Başkası ismine randevu alarak kendi ürününüzü satmanız mümkün değildir.

5-) Vergi Numarası

Eğer bir tüzel kişiliğe sahipseniz ilgili firmanızın Vergi numarasını buraya girmeniz gerekmektedir. Eğer tüzel kişiliğiniz yoksa ve kendi adınıza şahsi bir satış yapacaksanız bu bölümü boş bırakabilirsiniz.

6-) Fındık Uyarısı

Bu bölümde sattığınız ürünle ilgili önemli uyarılarda bulunuluyor. Eğer bu durum sizi kapsamıyorsa dikkate almanıza gerek yok. Sağ tarafta bulunan “Onaylıyorum” kutusunu işaretleyerek devam edelim.

Son olarak alt tarafta bulunan güvenlik sorusunu yanıtlıyoruz. Yani sol tarafta bulunan sayı ve rakamları sağ tarafta bulunan boş kutuya yazıyoruz. Eğer tam okuyamıyorsanız küçük mavi kutucuğa tıklayarak kutudaki harf ve sayıların değişmesini sağlayabilirsiniz.

Ardından son olarak “Giriş” butonuna tıklıyoruz ve artık TMO randevu işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Dilimiz döndüğünce Toprak Mahsulleri Ofisinden nasıl randevu alabileceğinizi anlatmaya çalıştık.

Eğer randevu alırken yada iptal ederken bir sorun yaşıyorsanız altta bulunan videodan detaylı anlatımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın