Telefonunuza Bataryayı Etkileyen Virüs Bulaştı Çözüm

Son dönemde internet kullanımının giderek artması ile birlikte internetten sazan.avi yapmak isteyenlerinde sayısında bir patlama oldu. Özellikle internet ile yeni tanışan ve internet mecrasında acemi olan kullanıcıları hedef alan bu simsarlar çeşitli yalanlarla insanların telefonlarını ve sistemlerini hacklemeye çalışıyorlar. Bu yalanlardan bir tanesine de son günlerde internet sitelerine girişlerde ortaya çıkan “Telefonunuza bataryayı etkileyen bir virüs bulaştı. Sistem, bataryanıza ciddi hasar veren virüs tespit etti ve hemen ortadan kaldırılmalı” şeklindeki uyarı mesajları.

Bu tarz yeni kullanıcıları hedef alan yukarıdaki şekildeki uyarıyı gören kullanıcılar virüsü temizlemek adına ilgili link ve bağlantılara tıklayarak dolandırıcıların kucağına düşmüş oluyorlar. İlgili linke tıkladıktan sonra sistemlerine indirdikleri farklı dosyalarla saldırılara açık hale geliyorlar hatta kişisel bilgilerinin bile çalınması söz konusu olabiliyor.

Batarya Virüsü Nasıl Temizlenir?

Özellikle arama motorlarında (Search Engine) “batarya virüsü” olarakta aranan bu olay tamamen bir düzmeceden ibaret. Cep telefonunuzun yada bilgisayarınızın bataryasına virüs bulaşması mümkün değildir. Çünkü batarya yada piller birer donanım ürünleridir. Elektronik cihazlarda virüs diye bahsedilen nesneler birer yazılımdan ve kodlardan ibarettir. Hal böyle olunca bataryaya virüs bulaşması yada bataryayı etkileyen bir virüsün sisteme sızmış olması olası bir şey değildir. Aşağıdaki görselde bataryayı etkileyen virüs hatalarını gösteren ekran alıntılarını görebilirsiniz.

Ayrıca sistemlere bulaşan zararlı yazılımlar genellikle anti-virüs yazılımları ile tespit edilirler. Yani siz internette gezinirken herhangi bir internet sayfasının tarayıcı üzerinden cihazınızda bulunan zararlı yazılımları tespit etmek olanağı da yoktur. Bu sebeple bu tarz uyarılar gördüğünüzde kesinlikle bağlantı yada linklere tıklamayınız.

Diyelim ki tıkladınız o zamanda Program Ekle – Kaldır menüsünden zaman filtrelemesi yaparak cihazınıza yeni bir yazılımın yada uygulamanın yüklenip yüklenmediğini mutlaka kontrol etmelisiniz. Eğer bilmediğiniz bir app sisteminize yüklendi ise derhal onu cihazınızdan kaldırmalısınız. Aksi taktirde kişisel bilgileriniz çok büyük bir risk altındadır. Şayet söz konusu yazılımı tespit edemiyorsanız cep telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmektende geri durmayın. Çünkü cep telefonlarında güvenlik konusu çok elzem bir konudur. Artık en basit bankacılık işlemlerini bile cep telefonlarımızdan yapıyorken, cep telefonlarımızın zararlı yazılımlar barındırmadığından emin olmamız gerekiyor.

Bir cevap yazın