Ana sayfa Rehber Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır?

Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır?

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber insan hayatında birçok sorun ortaya çıkmaktadır. Teknolojik gelişmelerin artık her alanda hayatımıza müdahale ettiğini düşünen insan sayısı gün geçtikçe daha da çoğalmakta. Hiç şüphesiz bu ürünlerin başında artık nereye gitsek yanımızda taşıdığımız telefonlarımız gelmektedir. Hangimiz telefonumuzu bir yerde unutunca sinirlenmiyor, hangimiz şarjı bitince dünyayla bütün bağlantılarımızın koptuğunu düşünmüyor ki ?

Telefon Dinlenmesi Nasıl Öğrenilir?

Özellikle son yıllarda cep telefonlarıyla ilgili birçok program keşfedilmiştir. Sosyal medya kullanıcıları sabahın ilk ışıklarından gün bitimine kadar birçok anın fotoğrafını çekip kendi hesaplarında paylaşıyorlar. Telefonlarımızın bu denli bizi kontrol ediyor olması beraberinde sorunları da getiriyor, özel hayatımızın dinlendiği, hatta ve hatta kameralı telefonlarımızın sistemlerine girip bizleri izleyebildiklerini bile söyleyebiliyoruz. Birkaç ufak ayrıntıyla telefonlarımızın dinlenip dinlenmediğini anlamamız mümkün. Hem böylelikle ‘Acaba dinleniyor muyum‘ tedirginliğinden biraz olsun kurtulabiliriz.

1. Casus Yazılımlar

Öncelikle telefonumuzda herhangi bir ‘casus yazılım’ programı varsa, sistem istem dışı bir SMS göndererek dinlenmeyi sağlayabiliyor. Bu yüzden altını önemle çizmek istediğimiz bir nokta mevcut. ‘Ayrıntılı telefon faturası’ ile birlikte bu casus yazılımın gönderdiği SMS’i görebilir, bu konu hakkında bir uzmana danışarak olayı çözebilirsiniz.

2. Cızırtı ve Yankılar

Yine en basit şekliyle gün içindeki telefon görüşmelerinizde cızırtılı ve yankılı sesler duyarsanız bu da dinlendiğinizin bir işareti olabilir. Telefonunuzda görüşme esnasında cızırtı ve yankı duyarsanız hemen bataryanızı çıkarıp masa üzerine bırakmanız ve yaklaşık bir saat boyunca bataryayı takmamanız gerekir. Bunları yaptıktan sonra da hâlâ cızırtılar ve yankılar devam ederse yine bir uzman görüşü alınabilmektedir.

3. Şarj Etme Süresi

Üçüncü ve yine önemli bir ayrıntı ‘telefonunuzun şarj etme süresidir.’ Bazı telefonlar hızlı şarj aletleriyle yarım saatte şarj edilebilme özelliğine sahiptirler fakat bu her telefon için geçerli değildir. Eğer telefonunuzu uzun süre kullanıyorsanız ve normal şarj etme süresinden daha fazla şarjda bırakmak zorunda kalıyorsanız işte size bir ipucu daha. Yine dinleniyor olabileceğinizin bir kanıtıdır. En kısa zamanda telefonunuzu işin uzmanına götürüp herhangi bir ‘casus yazılım’ olup olmadığını anlayabilmeniz mümkün.

4.Telefonunuzdaki Sıcaklık

Telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda sıcaklığı normal derecede olması gerekir. Eğer telefonunuzu kullanmadığınız durumda bu sıcaklık avuç içinizi yakacak nitelikteyse bu da telefonunuzun dinleniyor olabileceğinin bir kanıtıdır. Aşırı sıcaklık telefonunuzun normal olmadığının bir göstergesidir. Bu durumda uzmanlara göre yine telefonun bataryasının çıkarılması ve uzun bir süre telefona dokunulmaması gereklidir.

5. Alternatif Bir Yöntem : #31#3111

Telefonunuzun dinlenip dinlenmediğini anlamanın bir başka yolu da alternatif bir yöntem olan bu sistemdir. #31#3111 kodunu telefonunuza yazıp arkasından kendi numaranızı ekleyin. Arama tuşuna bastıktan sonra karşı taraftan ‘Alo‘ sesini duyabiliyorsanız telefonunuz dinleniyor demektir. Herhangi bir şekilde ‘Alo’ sesini duymuyorsanız korkulacak bir şey yoktur. Telefonunuz dinlenmemektedir.

6. Fabrika Ayarlarına Geri Dön

Hepimiz için korkulu bir rüyadır ‘Fabrika Ayarlarına Geri Dön‘. Çünkü bütün bilgilerimiz silinecek ve telefonumuz ilk günkü gibi kalacaktır. Eğer telefonunuzun dinlendiğini düşünüyorsanız her sabah mecburen fabrika ayarlarına geri döndürmeniz gerekiyor. Uzmanlar bu konuda telefonun her sabah kendini yenilediği için herhangi bir casus yazılıma maruz kalmadığını düşünmekteler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here