Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürünce Ne Olur?

Eğer cep telefonunuzu sürekli kurcalayan biriyseniz Ayarlar kısmında “Telefonu fabrika ayarlarına döndür” seçeneğini mutlaka görmüşsünüzdür. Cep telefonlarını günden güne hayatımızın tam merkezine oturmaya devam ediyor. Özellikle Android tabanlı cep telefonları uzun yıllar kullanıldıktan sonra sistem olarak fabrika ayarlarına döndürmeye en çok ihtiyaç duyan cihazlardan bir tanesi.

Konuyu uzatmadan sorunun cevabına gelecek olursak; Eğer telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürürseniz cep telefonunuzun üzerinde size ait tüm özel veriler silinir ve işletim sisteminde yapmış olduğunuz tüm değişiklikler sıfırlanır. Fotoğraflarınız, rehberiniz ve tamamı cep telefonundan tamamen silinecektir.

Cep telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdüğünüzde aşağıdaki tüm verileriniz telefondan silinmektedir;

  • Galeride bulunan fotoğraflar ve videolar,
  • Rehberinizde bulunan kişiler ve telefon numaraları,
  • Telefonunuzda bulunan daha önce indirdiğiniz tüm uygulamalar, (ücretsiz ve ücretli uygulamalar)
  • Müzikleriniz; mp3 ve mp4 dosyalarınız,
  • Dijital belgeleriniz, pdf yada word dosyalarınız

Yukarıda bahsettiğimiz veri türlerinin hepsi telefonu sıfırladığınız için geri getirilemez şekilde silinecektir.

Telefonu fabrika ayarlarına döndürmeden önce yapılması gerekenler

Eğer telefonunuzu formatlamaya karar verdiyseniz verilerinizi yedeklemeniz yerinde olacaktır. Her şeyden önce en önemli veri tiplerinizi mutlaka yedeklemelisiniz. Rehberde kayıtlı telefon numaraları ve galeride bulunan fotoğraflar hepimiz için önemli verilerdir ve telefona format atmadan önce bunları mutlaka yedeklemeniz gerekmektedir.

Eğer Apple marka iPhone serisi cep telefonlarından bir tanesini kullanıyorsanız rehberinizi ve fotoğraflarınızı yedeklemek için iCloud bulut hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Android tabanlı bir cep telefonu kullanıyorsanız Onedrive vb. bulut tabanlı yazılımlar sayesinde verilerinizi kolayca yedekleyebilirsiniz.

Ayrıca bu tarz yedeklemeler için App Store ve Google Play markette bir takım uygulamalarda mevcut. Markette küçük bir uygulama araması yaparak ulaşabilirsiniz.

Telefon fabrika ayarlarına nasıl döndürülür?

Eğer herhangi bir sebepten dolayı cep telefonuzu fabrika ayarlarına döndürmek istiyorsanız telefonunuzun ilgili bölümünden bu işlevi bulup tıklamanız yeterli olacaktır.

iPhone cep telefonlarını fabrika ayarlarına döndürmek için Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla adımlarını takip ederek iPhone’a hard format atabilirsiniz.

Android tarafında ise Ayarlar > Yedekleme ve Sıfırlama > Fabrika verilerine sıfırla > Tüm verileri > Her şeyi sil adımlarını takip ederek fabrika verilerine geri dönebilirsiniz.

Eğer telefonunuzu fabrika verilerine döndürmeye kararlıysanız sizin için önemli olan tüm dataları yedeklemeyi unutmayın. Aksi taktirde tüm verilerinizi kaybetme riski ile karşı karşıya kalırsınız.

Bir cevap yazın