Telefondan Bilgisayar Kontrolü Nasıl Yapılır?

Teknolojinin getirdiği yenilikler arasında en göze çarpan özelliklerden bir tanesi, akıllı telefondan bilgisayar kontrolü yapılması, uzaktan kolayca kontrol edilmesidir. Bu uygulamanın geliştirilmesinin en önemli sebebi, iş hayatında ya da günlük kullanımda kullanıcılara kolaylık sağlanıyor olmasıdır. Merak uyandıran bu uygulama, elbette ekstra olarak bir uygulamanın akıllı telefona ve kullanıcı bilgisayarına indirilmesiyle kullanılabiliyor.

Telefondan Bilgisayar Kontrolü İşlem Adımları

İlk aşamada, kontrol edilmesi için kullanıma hazır akıllı telefona, cihazın içerisinde var olan “Google Play Store” uygulamasından “Remote Control Connection” programı indirilir. Aynı şekilde, uzaktan kontrolün sağlanması için kullanıcı bilgisayarına da bu programın remote-control-connection.com internet adresinden indirilmesi gerekiyor. Kullanıcı bilgisayarına indirilip kurulan ‘Remote Control Connection’ programı açıldığında, öncelikle kullanıcıya bir IP adresi veriliyor. Akıllı telefona indirilen Remote Control Connection programı aynı anda açılır ve telefon ekranına gelen menüde server’a girilir. Telefonun ekranında görüleceği üzere, kullanıcıdan bir IP adresi girmesi istenir. Bilgisayarın kullanıcıya verdiği IP adresi, akıllı telefona endekslenir ve bu sayede kullanıcı bilgisayarı ve akıllı telefonu eşleşmiş olacaktır. IP adresini girer girmez, bilgisayarla bağlantı kurulduğunu telefonun üst menüsünde görülebilir. Bu şekilde ilk aşamada kullanıcının cep telefonu bilgisayara mouse olarak bağlanmış olur.

Uzaktan Kontrolün Getirdiği Avantajlar

Bilgisayar ve akıllı telefonun karşılıklı IP adresiyle eşleşmesiyle uzaktan telefondan bilgisayar kontrolü sağlaması, kullanıcının yerinden kalkmadan, tam kontrol avantajını elde etmiş olduğunu gösterir. Sadece mouse ile kontrol değil, klavye ve klavyenin tüm opsiyon imkanları kullanılabilir. Örneğin, Shift, Alt – AltGr, Delete fonksiyonları, Remote Control Connection uygulaması sayesinde, bilgisayar üzerinde yapılan neredeyse tüm işlemlerin aynı şekilde akıllı telefon aracılığıyla uzaktan kontrol sistemiyle uygulanabilir. Bir sunum yaparken, film izlerken ya da bilgisayar yanında değilken, kullanıcının tercihine göre ihtiyaç duyulan tüm işlemler yapılabilir.

Bir cevap yazın