Ana sayfa Bilgi Telefon Numarası İle Yer Tespiti Yapma

Telefon Numarası İle Yer Tespiti Yapma

Günümüzde telefonlar insan hayatının en vazgeçilmez nesnelerinden biri haline geldi. Öyle ki insanlar cep telefonlarını bir an olsun yanlarından ayırmadan bir organları gibi taşıyorlar. Bu noktada kullanıcıların aklına cep telefonu numarasından yer tespiti yapılıp yapılamayacağı sorusu geliyor. Bizde bu yazımızda bu konuda oluşan kafa karışıklığını gidermeye çalışacağız.

Her şeyden önce kullanıcıların telefon numarasından yer tespiti konusuna ihtiyaç duyabilecekleri durumları gözden geçirelim:

  • Cep telefonunun hırsızlık sonucu veya kaybolması durumunda cihazın yerinin öğrenilmesi amacıyla ,
  • Cep telefonunu taşıyan kişinin eş, dost, akraba gibi şahısların kaybolması durumunda yerlerinin tespiti amacı,
  • Özellikle karı-koca ve sevgili çiftlerin birbirlerini takibi amacıyla,

Yukarıdaki gibi yada benzer durumlarda kullanıcılar cep telefonu sinyalinden yer tespiti ihtiyacı duyabiliyorlar.

Cep telefonu yardımıyla kişilerin coğrafi olarak yerlerinin tespit edilmesi çeşitli yazılımların yardımıyla artık günümüzde mümkün. Ancak doğrudan GSM şirketlerinin verilerini kullanarak coğrafi yer tespiti tamamen hukuki bir durumda mümkün olabiliyor.

Telefon Numarası İle Yer Tespiti Yapma Kararını kim verir?

Türk Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre şüpheli veya sanığın yakalanabilmesi için mobil telefonun yerinin öğrenilmesi konusunda ayrı bir düzenleme öngörmüştür.

CMK m.135/5’e göre, “Şüpheli veya sanığın yakalanabilmesi için, mobil telefonun yeri, hakim veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde cumhuriyet savcısının kararına istinaden tespit edilebilir. Bu hususa ilişkin olarak verilen kararda, mobil telefon numarası ve tespit işleminin süresi belirtilir. Tespit işlemi en çok iki ay için yapılabilir; bu süre bir ay daha uzatılabilir”.

İlgili kanun maddesinden de anlaşılacağı üzere cep telefonu numarasından yer tespitinin yapılabilmesi için Ceza Yargılamasına göre hakim yada cumhuriyet savcısı kararı gerekmektedir.

Cep telefonu hırsızlığında yer tespiti konusu

Genel olarak kullanıcıların mobil telefonun yerinin öğrenilmesi kararına ihtiyaç duyduğu durumlar cep telefonlarının kaybolduğu yada çalındığı durumlardır.

Ancak bu tarz konular adli makamlara çok sık olarak geldiği için bu gibi konularda genel olarak sinyal tespiti ile telefonun yerinin bulunması yoluna gidilmesine çok rastlanılmamaktadır.

Bu sebeple kullanıcıların cep telefonları çalınmadan veya kaybolmadan önce ilgili yazılımlar veya uygulamalar yardımıyla gerekli önlemleri alması daha yerinde olacaktır.

İLGİLİ YAZI: Cep Telefonum Çalındı Ne Yapmalıyım?

iPhone yer tespiti nasıl yapılır?

iPhone serisi cep telefonlarının çalınması yada kaybolması durumunda mahkeme kararına gerek kalmadan uzaktan yerini tespit edebilmek için kullanılabilecek programlar:

  • iPhone’umu Bul (Find my iPhone)
  • Arkadaş Bul

Bu iki uygulamada iPhone cep telefonlarına varsayılan olarak yüklü gelmektedir. Gerekli konfigürasyonları yaparak cep telefonunuzun anlık konumunu izleyebilirsiniz.

iPhone’umu Bul

iPhone serisi akıllı telefonunuzda ilgili özelliği açmak için Ayarlar’a gidin ve arama kısmına “iPhone” yazın “iPhone’umu Bul” seçeneğine girin. Aşağıdaki gibi checkbox’ları etkin hale getirin. Hepsi bu kadar.

Arkadaş Bul

iPhone menüsünden ilgili uygulamaya giriş yapın. Sağ üst köşeden “Ekle” diyerek yakınlarınızı ekleyin. Karşı tarafta cep telefonunundan aynı işlemi yaptıktan sonra artık arkadaşlarınızın konumunu harita üzerinden canlı olarak görebilirsiniz.

Android telefonlarda yer tespiti?

Android serisi cep telefonlarında Samsung, Huawei, LG vb. sinyal tespiti için çok seçenek olmasa da Google Play Store’dan indirebileceğiniz uygulamalarla cihazlarınızın yerini tespit edebilirsiniz. İşte kullanabilceğiniz birkaç uygulama tavsiyesi:

  • Find my Device
  • Verizon Family Locator

Bu konuda sizlere faydası olacağını düşündüğümüz yazılarımıza mutlaka göz atın.

Sahte Fake Instagram Hesabı Açmak Suç mu?

Telefon İmei Öğrenme – Tüm Modellerde

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here