Ana sayfa Bilgi Telefon İmei Öğrenme – Tüm Modellerde

Telefon İmei Öğrenme – Tüm Modellerde

IMEI No sıkça duymuşsunuzdur. Bir nevi cep telefonlarının TC kimlik numarası yerine geçer. Her telefonun kendine ait eşsiz bir imei numarası vardır. Her zaman için kritik bir bilgidir ve lazım olabilir. Bu yazımızda akıllı telefonlarda (iPhone, Android) telefon imei öğrenme nasıl yapılır buna bakacağız.

İmei numarası standart olarak genellikle 14-16 haneli bir rakam grubundan oluşur. Akıllı cep telefonunuzun imei numarasını öğrenebileceğiniz yerler kabaca şunlardır;

  • Telefonun ilgili menüsünden
  • Telefonun ambalaj ve kutusu üzerinden
  • Satın alma faturasından
  • Bazı modellerde telefon bataryasının altından
  • Üzerinize kayıtlı olarak kullandığınız hattın operatöründen (Turkcell, Turk Telekom, Vodafone)

Şimdi bu yolları tek tek hem Android hem de iOS cihazlar için ele almadan önce IMEI numaranızla ilgili uyarıları hemen yapmış olalım;

  • Imei numaranızı kimse ile paylaşmayın
  • Olası bir kayıp/çalıntı telefon durumlarına karşı imei numaranızı mutlaka ayrı bir yere not edin,
  • İmei numarası değiştirilmiş, faturası olmayın, BTK‘da çalıntı imei bulunan 2. el telefonları satın almayın.

İLGİLİ YAZI: Cep Telefonum Çalındı Ne Yapmalıyım?

iPhone imei öğrenme

iPhone serisi cep telefonu kullanıcıları için imei numarası öğrenme noktasında farklı alternatifler mevcut. En kolayından başlayarak işte yöntemler.

İmei numarası öğrenme işini iPhone üzerinden anlattığımız video rehberede göz atabilirsiniz.

İLGİLİ VİDEO: TELEFON IMEI ÖĞRENME – EN KOLAY YÖNTEM

Kısayol kodu ile öğrenme

Cep telefonunuzun imei numarasını öğrenmek için en kolay yöntem kısayol kodudur. İphone’da arama ekranına gelin ve *#06# kısayolunu tuşlayın. Akıllı telefonunuzun imei numarasını en kolay bu şekilde bulabilirsiniz. Bu rakamı tuşladığınızda karşınıza örneğin; 12345…….911 gibi bir rakam çıkmalı.

İlgili menüden

Telefonuzdan Ayarlar > Hakkında > IMEI adımlarını takip ederek iPhone menüsünden imei numarasına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz burada imei numarasının üzerine dokunarak kolayca kopyalayabilirsiniz.

Fatura ve iPhone kutusu üzerinden

Eğer iPhone’u Teknosa, Vatan Bilgisayar, Apple Store, Hepsiburada gibi kurumsal firmalardan satın almışsanız size verilen faturada imei numarası mutlaka yazmaktadır.

Ayrıca iPhone‘un orijinal kutularının arka kısmında 14-16 haneli imei kimliğinizi bulabilirsiniz. Bunun için kutunun arkasına bakmanız yeterli.

Telefonun arkasından

Bazı yeni model iPhone’ların arka kapak kısmında imei numarası bulunmaktadır. Acil durumlarda buradan ulaşabilirsiniz.

Android imei öğrenme

Android işletim sistemine sahip yaygın kullanılan cep telefonları Samsung, LG, Huawei gibi modellerde imei numarası öğrenebileceğiniz alanlara bir göz atalım.

Kısayol kodu ile öğrenme

Tüm telefon modellerinde *#06# kısayolunu tuşlayarak imei numaranızı öğrenebilirsiniz. Bu rakamı tuşladığınızda karşınıza örneğin; 12345…….911 gibi bir rakam çıkmalı.

İlgili menüden imei nosuna bakma

Android akıllı telefonlarınızın Ayarlar > Cihaz Hakkında > Durum > IMEI adımlarını takip ederek imei numarasını kolayca öğrenebilirsiniz.

Batarya pil altından

Android tabanlı cep telefonlarının arka kapağını açtığınızda ardından pili bulunduğu yerden kaldırın, hemen altta telefon kasası üzerine yapıştırılmış bilgi bandrolü üzerinde aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca iPhone’da olduğu gibi Samsung, LG ve Huawei gibi tüm modellerde kutu üzerinde ve fatura üzerinde imei bilgisi bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here