Ana sayfa Rehber Telefon Bilgisayara Bağlanmıyor Çözüm

Telefon Bilgisayara Bağlanmıyor Çözüm

Zaman zaman bir hevesle bilgisayarımızın usb portu yardımıyla telefonumuzu PC’ye bağlarız. Belki müzik atılacaktır belki fotoğraflar bilgisayara yedeklenecektir. Ama o da ne? Cep telefonunu bilgisayara bağladık ama herhangi bir gelişme olmadı. Bilgisayar tepki vermiyor.

Telefonunun bilgisayara bağlanmaması sorunu çok sıkça yaşanan bir problem. Ancak özellikle Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız bu tarz bir hatayla karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek. Malesef bu sorun pek çok sebepten kaynaklanabildiği gibi çözümü için önerilerimizin sayısı da fazla olacak. Hazırsanız başlayalım.

PC Telefonu Görmüyor, Ne Yapmalıyım?

Çözüm 1:

Eğer Windows 10 işletim sistemine sahip bir bilgisayar telefonunuzu görmüyorsa bu adımları takip etmeniz yerinde olacaktır. Bu Bilgisayar > Sağ Klik > Yönet > Aygıt Yöneticisi adımlarını takip ediyoruz.

Burada üzerinde ünlem işareti bulunan genellikle Android Usb olarak adlandırılan donanıma sağ klik> sorun gider veya sağ klik > Sürücüyü Tara yada sağ klik > Donanım Değişikliklerini Tara seçeneklerine tıklıyoruz. Eğer ilgili donanımın sürücüsü ile ilgili bir problem varsa sorun ortadan kalkmış olacaktır.

Çözüm 2: 

Eğer Sony Xperia Z5 serisi bir cep telefonu kullanıyorsanız ve “Bilgisayarınız cep telefonu aygıtını tanıyamadı” hatası alıyorsanız yapmanız gerekenler.

Windows 7 sistemlerde daha çok rastlanan bu hatayı çözmek için Başlat > Ara > “Aygıtlar ve Yazıcılar” adımlarını takip edin. Burada cep telefonunuz Sony Xperia Z5 olarak gözükecektir. Üzerine gelip sağ tuş > Sorun Gider diyoruz. Bilgisayarınız internete bağlı ise sistem en güncel yazılımı internetten indirecek ve telefonunuzla bağlantı kurmanızı sağalayacaktır.

Çözüm 3:

Eğer bu sorunu Android işletim sisteminde yaşıyorsanı probleminizi büyük oranda çözecek bir tavsiye daha verelim. Bilgisayarınız ile cep telefonunuz arasında bağlı olan kabloyu çıkarın.

Android Akıllı telefonunuzdan Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri adımlarını takip edip Usb Hata Ayıklama Modunu aktif hale getirin. Şimdi tekrar usb kablosu ile cep telefonunuzu pc ye bağlayın ve yeniden deneyin.

Bilgisayara bağlanmayan telefonla ilgili diğer çözüm önerileri

Yukarıdaki çözümleri uygulamanıza rağmen sonuç alamadıysanız aşağıdaki tavsiyeleri mutlaka inceleyin;

  • Kullanmış olduğunuz Usb kablosu arızalı olabilir. Farklı bir usb kablosu ile denemeyi unutmayın.
  • Bilgisayarınızın usb portunda donanımsal bir arıza olabilir. Bilgisayarınızın yada dizüstü laptop pc’nizin diğer usb portlarını deneyin. Eğer tüm usb portları yanıt vermiyorsa ve herhangi bir usb belleği denediğinizde de sonuç alamamıyorsanız bilgisayarınızı en yakın teknik servise götürün.
  • Cep telefonunuzun usb kablo portunda topaklanmış toz olmadığına emin olun. Bunun için cep telefonunuz kapalı konumda iken bir iğne yardımıyla portun içini temizleyin.
  • iPhone yada Android tabanlı cep telefonlarından hangisini kullanıyor olursanız olun yazılım güncellemesini yapmış olduğunuzdan emin olun.
  • Zaman zaman bazı akıllı telefon modellerinde tuşlar kilitli olduğu zaman herhangi bir pc ye kablo yardımıyla bağlandığınızda telefonun içerisindeki dataları göremezsiniz. Böyle durumlarda kullanıcılar genellikle “telefonu bilgisayara takınca şarj oluyor ancak telefon görünmüyor” şeklinde belirtirler. Tuş kilidinizin açık olduğuna emin olun.

Genel itibariyle telefon bilgisayara bağlanmıyor sorunu Sony Xperia serisi, huawei mate 10 pro, Casper Via A1 serisi gibi cep telefonlarında yoğun şekilde yaşanmaktadır. Yukarıdaki pratik çözüm önerileriyle çözüleceğini umuyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here