Suya Düşen Telefonu Kurtarmak

Merhaba arkadaşlar malum yaz ayları gelmeye başladıkça bu yaz ve plaj havuz keyfini sosyal medyada paylaşmak moda oldu… İşte bizde bu modaya uyduk o esnada telefon suya düşmüş oldu. Hayallerimiz suya düşmeden çok fazla gecikmeden yapılması gereken önlemler ile sizlere yardımcı olacağız.

Üretici firmalar cihaz içerilerine Turnusol kağıdı gibi ( Ayraç) ufak tiyolar koyup cihazlarınızın suya düşüp düşmediği ile ilgili birtakım kopyalardan anlayabiliyorlar bu esnada bütün önlemler bize düşüyor.Her neyse biz suya düşen telefonu kurtarma adımlarına geçelim.

Cep Telefonu Suya Düşmeden Önce Yapmanız Gerekenler

Öncelikle zar zor maddi sıkıntılara girerek en iyisini aldığınız ve ödemelerinizi güçlükle yaptığınız akıllı telefonlarınızı mümkün olduğu kadar Su teması olabilecek Deniz -Plaj -Tuvalet Deliği! – Lavabo – Vileda kovası gibi bilumum yerlerden uzak tutmalısınız. Ayrıca iyi bir kılıf ile cihazınızı koruyarak içerisine düşmesi durumunda sıvı akışını minimize etmiş olursunuz. Önlemlerinizi önceden  alarak ilk adımı tamamlamış olursunuz.

Cep Telefonu Suya Düştükten Sonra Yapılması Gerekenler

Ola ki yine önlemlerinizi almadınız ve malum kazalardan biriyle karşılaştınız. Geçmiş olsun öncelikle yapmanız gerekenler en hızlı ve etkin bir biçimde yaparak cihazınızı kurtarabilme şansını sahipsiniz.hqdefault

Eğer telefonunuz tatlı suya düştüyse;

 İlk aşamada cihazının Pil ini çıkararak kısa devreyi ilk aşamada kesmiş olursunuz. Ardından Sim kartınızı çıkararak  sim kartdaki verileri kurtarabilirsiniz. Sim kartlar telefona nazaran daha dayanıklıdır. Hafıza kartını da çıkarmayı unutmayınız. Ardından çıkarmış olduğunuz arka şase kısmını ve bilimum cihaz yapısını mikrofiber bezle silerek su kaçmasını yavaşlatabilirsiniz. Ağzınızı vakumlama yöntemi ile kullanıp suyu nefesiniz ile çekmeye çalışınız.

Cep telefonunuzun içindeki nem doğal bir şekilde buharlaştıysa telefonunuzun kurtulma ihtimali daha fazla oluyor. Doğal bir yolla cep telefonunuzu kurutmanın en iyi yolu ise elektrik süpürgesi kullanmak oluyor. Elektrik süpürgesi ile cep telefonunuzun içine hava üfleyebilir veya cep telefonunuzun içindeki nemli havayı çekme suretiyle daha hızlı kurumasını sağlayabilirsiniz. Kurutma işlemi sırasında kesinlikle saç kurutma makinası kullanmayınız! Saç kurutma makinası soğuk mod da olsa dahi içindeki sıcak hava ile telefonunuzun lehimlerini yakabilir ve telefonunuza zarar verebilir. Ayrıca telefonu direk güneş altında tutmayı ve mikrodalga fırında kurutmayı asla denemeyin!

Farklı bir yöntem ama bir o kadar meşhurr olan bir yöntemse Pirinç kavanozu yöntemi ;

Öncelikle 1 paket osmancık pirincini ( cinsi önemli değil =)) kavanozun yarısı kadar boşaltınız. Ardından sulu telefonunuzu oraya koyunuz ardından tekrar pirinci üstüne dökünüz. Ardından kavanozun kapağını kapayarak, 1 veya 2 gün bekleyiniz. Pirinç yapısındaki çok sus isteme özelliği ile telefonun içinde bulunan sıvıyı emecektir.

Akıllı telefonunuz tuzlu suya düştüyse ( deniz suyu) ;

Cihazın bünyesindeki Pili ve Sim kart Hafıza kartı gibi eklentileri çıkarınız. Ardından Tatlı suya bırakıp cihazın içinde kurumaya yüz tutmuş tuzlu mineralli suyun tahliye olmasını sağlamaktır. Ardından biraz bekletip Üst maddelerdeki adımları baştan uygulayınız.suya-dusen-telefon-nasil-kurtarilir

Eğer telefonunuz tuvalete düştüyse ; 

Yine telefonunuzun pilini ve SIM kartını , Hafıza kartını  çıkardıktan sonra hırdavatçılardan temin edebileceğiniz denature alkol ile telefonunuzu silmeli ve yabancı maddelerden ( Siz onun ne olduğunu biliyorsunuz. D)  arındırmalısınız. Burada küçük bir ayrıntı vermek  istiyorum oda telefonunuzu tuvalete düşürmediğiniz sürece alkol ile temizlememelisiniz.

tuvalete-dusen-cep-telefonu_403013

Daha farklı durumlar başınıza geldiyse bize gecikmeden yorum yazınız. En uygun çözümleri sizlere bildireceğim. Saygılarımla.

Bir cevap yazın