Suriye Savaşı Canlı Takip Haritası Sitesi – LiveuaMap

Dünya gerçekten değişiyor ve dönüşüyor. Eskiden savaşlar çıktığında haberleri 2-3 gün sonra cepheden haberleri ancak alınırdı. Günümüzde artık savaşlar bile online. Özellikle Arap Baharının ortaya çıkması ve  ISIS(işid) terör örgütünün dünyada adından söz ettirmeye başlaması ile birlikte tüm dünya iç karışıklık yaşayan ülkelerdeki son durumu “Liveuamap” sitesinden takip etmeye başladı.

Arap Baharının etkisi mi dersiniz yoksa Küreselciler – Ulusalcılar savaşı mı dersiniz bilmem ama artık dünya savaşlar ve cephede yaşananları online savaş haritası üzerinden takip ediyor.

Bu savaş haritalarının en popüler olanı ise buradan da ulaşabileceğiniz; liveuamap sitesi. Site üzerinde herhangi bir yerde olay meydana geldiği zaman harita üstünde beliren simgeler sayesinde o yerde ne olup bittiğini anlayabiliyorsunuz.

Herhangi bir ülkede illaki savaş yada iç karışıklık olmasına gerek yok. Ufak çaplı bir terör eyleminde bile harita üzerinde bilgi baloncukları beliriyor.

Sitenin verdiği bilgilerin doğruluğu elbette tartışılır. Ancak özellikle Suriye İç savaşında hangi bölge kimin elinde bu konuda verdiği bilgiler yüzde 90 itibariyle doğru oluyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği “Fırat Kalkanı” ve “Zeytin Dalı” harekatları bu siteden anlık olarak takip edildi.

Aynı şekilde şu anda Kuzey Irak’ta terör örgütü PKK’ya yönelik yapılan hava harekatları ve operasyonlarda bütün haber ajanslarından önce bu sitede gösteriliyor. Sitenin App Store ve Google Play uygulamasıda mevcut. Cep telefonunuzdan kolaylıkla takip edebiliyorsunuz.

Garip bir şekilde liveuamap sitesinde Türkiye Orta Doğu ülkesi olarak gösterilmiş. Ayrıca Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) Zeytin Dalı operasyonu boyunca bu siteye erişim engeli koymuştu. Hepsi bu kadar.

Bir cevap yazın