Sony Xperia Aqua M4

Merhaba arkadaşlar size yoğun ısrarlar üzere Sony Xperia Aqua M4 modelini tanıtıcağım. Sony M serilerinin 4. olanı ile orta segmentin nabzını tutacağına inanıyoruz..Cihaz tek kelime ile kusursuz bir hal almış… Cihaz Adı üstünde Aqua modeli ile su geçirmezlik sertifakasıyla mükemmel bir dizayn ile size büyük konfor sağlıyor.Diğer Z4 modelinde olduğu gibi Su geçirmezlik sertifikası ile bize çok iyi işler başaracağının izlenimini veriyor.Z3 ve Z4 e bütçesi yetmeyen kullanıcıların ekran boyutundan  ve kalitesinden ödün vermeden sadece birçkaç donanımının kısılması ile üretilen Sony Xperia Aqua M4 telefonu tercih edeceklerini düşünüyorum.

XPERIA-M4-AQUA-1

Kamerası ;  13 Mp  OİS özelliğine sahip arka kamera 5MP 720 çekip yapabilen Geniş açılı ön kameraya sahiptir..Ayrıca kaliteli görüntü yakalamaya sahip Sony’nin geliştirdiği fotoğraf makinelerinde kullandığı Sony Exmor RS™ sensör  Sony Xperia Aqua M4 cihazında mevcuttur.Hızlı video çekimleri futbol karşılaşmaları gibi akış hızı yüksek olan ortamlarda video titreşimi azaltarak daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar.Full hd kayıt yapabilen kameraya sahip bu cihaz bize Hafızayı arttırın uyarsını şimdiden vermiş bulunuyor.

Ayrıca bünyesindeki Kırmızı Göz Düzeltme sensörü sayesinde gece karanlığındaki çekimlerinizi zulüm halinden eğlenceli hale dönüştürüyor.Selfi kamerası olarak 5mp burada geniş açılar sayesinde çok kaliteli görüntüler alırken ; Çeşitli filtreler ile adeta manken gibi görünebilirsiniz = )

Bağlanabilirlik ; Sony Xperia Aqua M4 Bünyesinde bulunan dahili Gps Alıcısı ve Glonass ile daha rahat konum paylaşımı yapmanızı sağlıyor.Ayrıca NFC alıcısı sayesinde çeşitli platformlara KOLAY bağlantı yapmanız sözkonusu.cihazda bulunan Sensörler sayesinde sağlık kalp atışı gibi koşu gibi çeşitli aktivitelerizi kolay yönetmenizi sağlayan uygulamalar mevcut.Ayrıca Google Play de 3. parti uygulamalar ile bu durumu etkin bir şekilde kullanabilirsiniz.

xperia-m4-aqua-gallery-01-1240x840-31c9bfa04384762172df743f8ebb7c12

Ses kalitesi ; ve kulaklığa gelirsek Standart 3.5 mm kulaklık jackına sahip olan bir donanıma sahip. Ayrıca Kutunun içinde standart orta kalite giriş seviyesinde bir kulaklık çıkıyor..Daha sonra almak üzere incelemesini yaptığımız bakmanızda fayda olan  Sennheiser Modellerini öneririm.

  • Sony 3D Surround Sound teknolojisi (VPT)  ( Virtualphone Technology)
  • Clear Audio+ – Ses iyileştirme yazılımı ( Tiz sesleri vurgulayarak kaliteli bir ses elde ediyor)
  • Clear Bass™ ( Temiz Bass)
  • Manuel ayarlanabilen ekolayzır
  • xLoud™ Deneyimi  (Kaliteden ödün vermeden Hoperlorlerin Gürültüsünü arttıran teknoloji,Binevi Akustik performansı arttırıyor.)

Birçok formatı destekleyen cihaz ; [MP3 (.mp3), 3GPP (.3gp), MP4 (.mp4, .m4a), SMF (.mid), WAV (.wav), OTA (.ota), Ogg vorbis (.ogg)] standart Walkman nin ses teknolojilerini içersede

Audiophile düzeyinde bir ses vereceğini tahmen etmiyorum. Ama bu şekilde bile çok iyi.

Ayrıca cihazın dahili hafızasında dinlediğiniz müziklerinizden sıkıldığınızda sığınabileceğiniz RDS destekli Fm Radio mevcuttur.Bu da cihazı eksiksiz yapan özellikler arasında
Xperia_M4_Aqua_vs_Xperia_Z3(10)

Ekran; 294 ppi piksel yoğunluklu IPS LCD 5. inçlik 720*1280 ile kaliteli Bravia Engine ‘e (Sony ‘nin Keskin görüntü sunma teknolojisi) sahiptir.  Buna ek olarak Eldiven modu da mevcut. Bunu açtığınız takdirde eldiven giyerken dokunmatik ekran ile etkileşim kurmanız mümkün olacaktır.

Pil Ömrü; 

  • 2400 mAh
  • Konuşma süresi: 13 saat 17 dakikaya kadar
  • Bekleme süresi: 779 saate kadar
  • Müzik dinleme süresi: 64 saat 46 dakikaya kadar
  • Video oynatma süresi: 6 saat 57 dakikaya kadar

İşlemci (CPU)   1.5 GHZ Qualcomm Msm8939 İşlemcisi (64BİT 8!CORE ) +Adreno 405 GPU(Grafik işlemcisi) işlemcileri Sahipliği ile çok güçlü işlerin altından kalkacağını umsakda ; Android 5.0 ın hala stabiliteden uzak olması işlemcilere pek söz bırakmayacağı kesindir.

Bellek ve depolama ; 2GB Ram ile dahili 8/16 GB  dahili belleğe sahip olan cihazların 128 GB’a kadar microSD™ kart desteklemesiyle birçok multimedia işlemlerin altından kalkabilecektir.

Lakin şunu belirtmekte fayda var ; Dahili hafızası 8gb olanlarda her nekadar işlemcileri güçlü olsada hafıza yetersizliğinden uygulamarı hafıza kartına taşımak zorunlu hale geleceğinden Birtakım takılmalar, BUGLAR meydana geleceğini belirtmekte fayda görüyorum.Bu durumda 16 gb dahilisi olanını tercih ederseniz performansı tam olacaktır.

Sony_Launch_26
# Beyaz-Pempe-Siyah   Renkleri ile bu yaza Damgasını vuran Şıklık.

Teknik Özellikler

Bu liste Xperia M4 Aqua ürününün ana özelliklerini ve işlevlerini içerir.

Kamera ve video

Otomatik netleme özelliğine sahip 13 megapiksel kamera

4x dijital yaklaştırma

Full HD video kaydı (1080p)

Fotoğraflar için HDR

5 megapiksel ön kamera, görüntü yakalama için HD 720p

Mobil görüntü için Sony Exmor RS™ sensör

SteadyShot™ – video sabitleme

Süper Otomatik – otomatik çekim modu seçimi

Görüntü sabitleyici

Coğrafi etiketleme – Fotoğraflarınıza yer bilgisi ekleyin

Kırmızı göz engelleme

Görüntü yakalama, desteklenen dosya biçimi: JPEG

Görüntü oynatma, desteklenen dosya biçimleri: BMP, GIF, JPEG, PNG, WebP

Video yakalama, desteklenen dosya biçimleri: 3GPP, MP4

Video oynatma, desteklenen dosya biçimleri: 3GPP, MP4, Matroska, AVI, Xvid, WebM

sony-xperia-m4-aqua-2
İnce-İnce-İncecik

Bağlanabilirlik

aGPS**

Bluetooth® 4.1 kablosuz teknolojisi

3,5 mm ses jakı (CTIA)

DLNA Certified®

NFC

GLONASS**

Miracast

Yerel USB İnternet paylaşımı

Exchange ActiveSync®, Facebook™, Google™ ve SyncML™ aracılığıyla senkronizasyon™**

USB Yüksek hızlı 2.0 ve Micro USB desteği

Wi-Fi ve WiFi Genel Alan fonksiyonelliği

ANT+™ spor, fitness, sağlık desteği

Ekran

5 inç ekran (1280 x 720 piksel)

Eğlence

PlayMemories**

İşlemci (CPU)

1,5 GHz Qualcomm MSM8939

Adreno 405 GPU

64 bit Sekiz Çekirdek

Bellek ve depolama

2 GB RAM

8GB / 16 GB’a kadar flash bellek*****

128 GB’a kadar microSD™ kart

Ses

Sony 3D Surround Sound teknolojisi (VPT)

Clear Audio+ – Ses iyileştirme yazılımı

Clear Bass™

Manuel ayarlanabilen ekolayzır

xLoud™ Deneyimi

Ses kaydetme, desteklenen dosya biçimleri: 3GPP, MP4, AMR

Ses oynatma, desteklenen dosya biçimleri: MP3 (.mp3), 3GPP (.3gp), MP4 (.mp4, .m4a), SMF (.mid), WAV (.wav), OTA (.ota), Ogg vorbis (.ogg)

Şebekeler

GSM GPRS/EDGE (2G)

UMTS HSPA (3G)

LTE (4G) (bazı pazarlarda kullanılamaz)

Sonuç olarak ; Sony Xperia Aqua M4 ,Birçok özelliği ile kaliteli kamerası ve çeşitli multimedia özellikleri  ile amiral gemilerine yakın  900 – 1100 ytl  özelliklerine göre ucuz fiyatı ile alınabilecek cihazlar arasında en başta yer alıyor.Ayrıca Su geçirmez özellikleri ile sakar yada deniz tutkusu olan kişiler için bu yaz ayları için en iyi seçim olacaktır. Arttıraiblir hafızası ile 128 gb çıkması tam bir multimedia cihazı olarak kullanabileceksiniz.Geniş ekranı sayesinde filmlerdeki birçok aksiyonlarını ayrıntılarını kaçırmadan rahat bir şekilde izleyebileceksiniz..Editörünüz olarak ben bu cihazı Android cephesinde Samsung cephesine oranla en iyi rakip olarak görüyorum. Emin olmak için altta bulunan videolara da mutlaka göz atın.

Soru ve görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın