Ana sayfa Haberler SMS ile Bağış Nasıl Toplanır?

SMS ile Bağış Nasıl Toplanır?

Sms ile bağış toplama işlemi son dönemlerde yapılan büyük yardım kampanyalarında son derece popüler bir hal aldı. Artık insanlar eskisi gibi yardım ederken zahmet çekmek istemiyorlar. Banka havalesi, eft, yardım kartı başvurusu gibi uzun ve sıkıcı yöntemler yardımseverleri ve bağışçıları çoğu zaman bağış yapmaktan vazgeçirmektedir. Bunun yerine Sms ile bağış toplama çok daha hızlı ve etkin bir yardım yöntemi. İyi ama Sms ile bağış nasıl toplanır, sms bağışı için izin nereden alınmalıdır? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle bu işte yeni olan ve yeni bir yardım kampanyası başlatma niyetinde olanlara şunu söyleyelim; bu konuda muhatabınız kurum anlamında İl Dernekler Müdürlüğü. İl Dernekler Müdürlüğü’ne yapacağınız başvuru onaylanırsa Sms bağışı toplayabilirsiniz. Direk bir gsm operatörü ile anlaşıp sms toplamaya başlamanız suçtur.

Elbette İl Dernekler Müdürlüğüne başvuru yapmadan önce tamamlamanız gereken bir takım evraklar vardır. Bu evraklar sadece SMS yardım kampanyaları için yapılacak olan tüm yardım kampanyaları için toplanması gereken evraklardır.

Sms Bağış Kampanyası oluştururken yapılması gerekenler

1-) Öncelikle şahsi olarak yardım kampanyası oluşturamazsınız. Bu işi bir dernek yada vakıf adı altında yapmanız gerekiyor.

2-) Sms kampanyanızı oluşturacağınız dernek yada vakıf yönetim kurulundan çıkartılmış karar yazısı ve noter onaylı suretlerinden evrak toplama işlemine başlıyoruz.

3-) Alınan yönetim kurulu kararında Projenin ismi, hedef kitlesi, yardımın ne şekilde toplanacağı, bütçesinin ne kadar olduğu, yardım toplama kurulunun kimlerden oluştuğuna dair bilgiler mutlaka yer almalıdır.

4-) Dernek yada Vakıf’ın antetli kağıdına oluşturulmuş yardım kampanyası düzenlenmek istendiğine dair dilekçe.

5-) Yardım toplama kurulunda bulunan 3 kişinin ikamet adreslerini , sabıka kayıtlarının olmadığını gösterir belgeler.

sms ile bağış toplama

Tüm bu belgeleri topladıktan sonra  İl Dernekler Müdürlüğü’ne yazılı olarak dilekçe iletilir. İl Dernekler Müdürlüğü dilekçenize 7 – 60  gün arasında olumlu yada olumsuz cevap vermek zorundadır.

Bu noktada sms bağışı yapacaklar için bütçe kısmına bir parantez açmak istiyorum. Yardım kampanyanızı oluştururken bütçe miktarınızı çok iyi belirlemelisiniz. Bütçe’den kasıt yardım kampanyasından ne kadar para toplamayı hedeflediğinizdir.

Eğer 100.000 Türk Lirası bütçe belirleyip kampanya sonunda 20.000 lira toplayabilirseniz bu durum ilgili vekıf ve derneğin daha sonraki kampanyalarında olumsuz intiba oluşturabilir. Yada bütçenizin çok üstünde bir para toplarsanız, bu parayı kullanamayabilirsiniz.

Gerekli evrakları İl Dernekler Müdürlüğü’ne teslim edip gerekli izinleri aldıktan sonra ilgili izin belgeniz ile istediğiniz GSM operatörüne gidip Sms kampanyası başlatabilir ve banka hesabı açabilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here