Siyah Arka Plan Kullanarak Nasıl Pil Tasarrufu Yapılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte akıllı telefonların pil kapasiteleri de artıyor. Buna karşın modern hayatta,sosyal ortamlarda kısaca hayatın her alanında akıllı telefonlarımıza duyduğumuz ihtiyaç ta artıyor. Artan uygulamalar da pil ömrü ne kadar uzun olursa olsun kullanıcıya yetişmiyor.

Siyah Arka Plan İle Pil Tasarrufu Yapmak

Akıllı telefonunuzun arka planını siyah yaparsanız %18 e kadar pil tasarrufu yapmış olursunuz. Siyah Arka Plan Kullanarak Nasıl Pil Tasarrufu Yapılır?Telefonlarımızda her bir pixel ayrı ayrı aydınlatılarak görüntü oluşturulmaktadır. Bu teknolojiye AMOLED yani aktif matrisli organik led denir.

Bu teknoloji açık renk temaları gösterebilmek için daha yüksek enerjiye ihtiyaç duyar. Bu sebepten kullanılan siyah ve koyu renk temalar daha düşük enerji tüketimi anlamına geleceğinden pil ömrünü uzatmış olur. Bununla birlikte pil tasarrufu için geri planda çalışan ama kullanmadığınız uygulamaların geri planda çalışma seçeneğini kapatırsanız pil tasarrufu yapmış olursunuz.

Eğer evdeyken yahut işyerindeyken Wi-fi kullanıyorsanız,dışarı çıkarken wi-fi yi kapatmanız,wi-fi ye geçtiğinizde de 3G’yi kapatmanız da pil tasarrufu konusunda ciddi bir fark yaratacaktır. Ekran teknolojiniz amoled olmasa bile siyah arka plan kullanmak pil tasarrufu sağlar. Özellikle yüksek çözünürlükte ekrana sahip akıllı telefonlar daha yüksek enerji gereksinimine ihtiyaç duydukları için siyah arka plan kullanmak pil tasarrufu açısından çok önemlidir.

Bunun yanında ekran parlaklığını bilhassa geceleri(parlaklığa ihtiyaç duymadığınız ortamlarda)azaltmanız faydalıdır. GPS ve bluetootu devre dışı bırakmakta da fayda var. Telefonunuzdaki bu tip özellikleri sadece ihtiyacınız olduğunda açın. Otomatik döndürme hareket sensörünü devre dışı bırakın. Telefonunuzun arka planını hareketli seçmeyin mümkün mertebe basit arka planlar kullanın ve koyu renk olmalarına özen gösterin. Bu söylediklerimizi dikkate alırsanız ve özellikle siyah arka plan kullanırsanız pilinizin daha verimli ve uzun süre kullanıldığını göreceksiniz.

Bir cevap yazın