Sitelere Facebook ile Giriş Yapmak Güvenli Mi?

Son günlerde hemen hemen bütün siteler giriş yapılarak girilen yani login olunan ve bir kullanıcı adı ve parola ile giriş yapılabilen siteler. Özellikle sosyal medya siteleri, alış veriş siteleri kullanıcı hesaplarının kullanılmasını zorunlu kılıyor. Hal böyle olunca girdiğimiz web sitelerine kayıt olma zorunluluğumuz doğuyor. Bu durumda hepimizin zamanından çalan durumlardan biridir.

Genellikle hepimiz bu noktada işin kolayına kaçarak Facebook yada Twitter hesaplarımızı kullanarak sitelere giriş yapmayı tercih ediyoruz. Ancak bu durum bize zamandan tasarruf ettirse de uzun vadede güvenlik açısından büyük belaları başımıza açabilir. Herhangi bir web sitesine Facebook profilimizle giriş yaptığımızda bizden Facebook üzerinden bir izin ister ve bu izni veririz.

Bu dakikadan itibaren artık profilimizden birçok özel bilgimiz 3. kurum yada şahısların eline geçmiş oluyor. Artık kişisel bilgileriniz başkaları tarafından kullanılabilir hale geliyor. Bu tarz kişisel bilgiler genellikle kurumlar tarafından reklam kampanyalarında, reklam sms’lerinde sıkça kullanılmaktadır.

Siteye Facebook ile bağlanmak ne kadar güvenli?

“Facebook ile Bağlan” Güvenli midir?

Velhasıl dostlar hiçbir siteye facebook ile giriş yapmak mümkün değildir. Eğer bazı durumlarda siteye mecburen Facebook ile giriş yaptıysanız yapmanız gereken hemen buradan sitenin facebook profilinizle olan ilişiğini kesin. Bu linkte facebook hesabınızla giriş yapıp izin verdiğiniz web siteleri ve uygulamalar yer almaktadır.  Bu listeden istediğiniz bağlantıyı kaldırıp ilişiğinizi kesebilirsiniz. Ancak en güvenli yol sitede normal bir mail adresi ile profil oluşturmaktır. Hepsi bu kadar.

Bir cevap yazın