Haberler

Silahlı ANKA Atış Testlerini Başarıyla Tamamladı

Son günlerde Türkiye gündemini büyük ölçüde elinde tutan Savunma Sanayinde her geçen gün farklı bir proje öne çıkıyor. Türkiye’nin en büyük insansız hava aracı tanımıyla 2004 yılında geliştirilmeye başlayan ANKA; Bayraktar TB2 İHA ve Vestel Karayel’in ardından silahlandırılan yerli 3. İnsansız Hava Aracı(UAV) olarak listede yerini aldı. Geçtiğimiz günlerde Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesaplarından görselleri paylaşılan ANKA için yerli mühimmatlarla yapılan atış testlerini sorunsuz geçtiği yönünde ifadelere yer verildi.

İnsanlar tarafından ANKA silahlı insansız hava aracının son durumu çok merak ediliyordu. ANKA-A, ANKA-B ve ANKA-S isimleriyle anılan hava aracının silahlı versiyonu yakın zamanda TSK envanterine girmiş olacak. ANKA Türkiye’de üretilen diğer iki İHA’ya göre daha önce geliştirilmeye başlamasına rağmen sıkça kaza-kırıma uğraması yüzünden diğer iki projeden geri kalmış durumda görünüyor.

ANKA Roketsan Üretimi MAM-L Mühimmatıyla Donatıldı

Türkiye’de geliştirilen Türk insansız hava araçları faydalı yük olarak Roketsan üretimi MAM-L(Mini Akıllı Mühimmat) denilen füzeleri kullanmakta. İHA’ların mini mühimmatları kullanma sebebi ise mühimmatların ağırlığında saklı. Genellikle bu tür mühimmatlar ağırlık olarak fazla olduğundan insansız hava araçlarında denge kaybına yol açabiliyor. Bu sebeple İHA’lar için mini mühimmatlar Roketsan tarafından geliştirilmeye devam etmekte. Geçtiğimiz günlerde Bayraktar TB2 ve Vestel Karayel’in MAM-L füzeleri ile yaptıkları başarılı atış testlerinin görüntüleri paylaşılmıştı.

Eğer ANKA’nın geçmişten günümüze gelişim sürecini detayları ile öğrenmek istiyorsanız alt tarafta bulunan TRT Belgesel’de yayınlanmış Zümrüdü ANKA İnsansız Hava Aracı Belgeselini izlemenizi tavsiye ederim.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top