Microsoft SharePoint Ne İşe Yarar?

Microsoft üretimi, veri paylaşımını sağlayan online bir sistemdir. Verimlilik platformu da diyebiliriz. Bir web sitesidir, tasarımı isteğe bağlıdır. Aylık 6.90 TL ücrete tabiidir. Ücret arttıkça verileri yedekleme süresi de artmakta.

Bu sistem, genel olarak şirketlerde, ofislerde kullanılır. Çalışanların çeşitli diyaloglarını elektronik ortamda yapmalarını sağlayan bir sistemdir. Zaman bakımından ve iş bakımından verimliliği sağlama amaçlıdır.

Haber akışı; kullanıcılar arasında facebook paylaşımlarını yaptığımız kısma benzer. Yeni ürün tanıtımı, fotoğraf paylaşımları vs. kullanıcılar arasında görülebilir. Raporlar da paylaşılır ve sadece yetkili kişiler görebilir. Örneğin; satışla ilgili rapor paylaşıldığında yalnızca yetkili kişi yani Satış Müdürü tıkladığı zaman rapor dökümlerini karşısında bulur.

Rapor paylaşımları gördüğüm kadarıyla exel uzantılı paylaşılıyor. Satışların yıllara göre dağılımı, illere göre dağılımları vs. bir çok bilgiye rahatlıkla ulaşılabiliyor. Günlük hayatta klasörler dolusu raporlara bu web ortamı sayesinde rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Klasörleri parmaklarımız çatlayıncaya kadar çevirmek yerine, çoğu web ortamında bulunduğu gibi bir ‘arama motoru’ sayesinde ulaşmak istediklerimize kolaylık sağlamakta.

Formlar; iş ortamında izin formu, araç takip formu, talep formu gibi işin çeşidine göre lazım olan formları oluşturup, günlük hayatta kullandığımız biçimde yetkililere bu sistem üzerinden gönderebiliyoruz. Yalnızca klasörler, dosyalar arasında değil; e-postalar arasında kaybolmamız da söz konusuydu. Bu sistemle birlikte bir çok kolaylık ediniyoruz. Tabiri caisse ayak işlerimizi internet ortamından yapıyoruz. İzin istemek için yetkilinin odasına kadar gitmemiz gerekmiyor diyebiliriz.

Tartışmalar; kurum içi forum niteliğindedir. Örneğin bir ürün satın alınması gerekiyorken bu kısımda tartışma ortamı yaratılır ve fikri olanların fikirlerini öğrenebiliriz. Mail yoluyla yapılan tartışmalar curcunaya sebep olmakta fakat burada eş zamanlı ve çoklu bir konuşma söz konusu olduğundan tartışmalar (aslında bilgi alış verişleri) daha verimli sonuçlanıyor.

Microsoft SharePoint Kullanım Alanları

Bir döküman üzerindeki çalışmamıza başka bir ekip arkadaşımz devam edecekse işimizi halledip kaydediyoruz ve aynı dökümana ekip arkadaşımız ulaşıp kendi yapması gerekenleri yapabiliyor. Zaman bakımından verimlilik bu olsa gerek, vakit kaybetmeden işlerimiz halloluyor. Yine ekip arkadaşlarımızın fikirlerine ihtiyaç duyduğumuzda toplantı niteliğinde bir konuşma düenleyip fikirlerini hem yazılı hem de görsel olarak alabiliyoruz. Bu da işin verimliliği açısından etkili olmaktadır.

Şimdilik bu kadarını bilmemiz yeterli, yazdıklarım sadece genel bakış niteliği taşımaktadır. Vikipedia dan olsun forum sitelerinden olsun yaptığım araştırmalar verimli sonuç vermedi, istediğime ulaşamadım. Bir kullanıcının ‘youtube’ üzerinden paylaştığı video sayesinde ürünün amacını ve kullanımını öğrenebildim. Ürünün verimliliği artıracağına inanıyorum.

Bir cevap yazın