Ana sayfa Rehber Ses Sistemi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Ses Sistemi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

İyi bir ses sistemi almak bazen zor olabilir. Bu konu ile ilgili bir alakanız yok ise çok yabancı terimler karşısında ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. Hepsini öğrenmeye kalkmakta elbette uzun zamanınızı alacaktır ya da anlayamayacaksınız. Ses sistemi almak için bir mağazaya gittiğiniz de size o ses sisteminin özelliklerini anlatırlar ve siz görüntüsüne ve fiyatına göre değerlendirerek bir tane almaya karar verirsiniz.

Belki ve hatta büyük ihtimalle yanlış bir ses sistemi alacaksınız. Bu arada ses sistemini nerede kullanacağınıza göre çeşitler vardır elbette ama aslında genel özellikler olarak birbirlerine benzerler. Artık teknoloji çok gelişti ve çok farklı modeller ve ürünler çıktı. Peki, iyi bir ses sistemine sahip olmak içi nelere dikkat etmeliyim?

CİHAZ ( TEYP – CD ÇALAR – TV)

Alacağınız ses sistemini bağlayacağınız cihaz önemli bir unsurdur. Hoparlörlere, bass ve treble sesler için birbirinden bağımsız kumanda edilebilmeli.

Ses Gücü

Bunların yanı sıra ses sisteminin gücü de önemlidir. Mağazalara ses sistemi almak için gittiğimiz de 7000 W gibi güce sahip olduğundan bahsedebilirler. Bu aslında ses sisteminin anlık dayanacağı güc seviyesini gösterir ve buna P.M.P.O da denir kısaca. Ki bu değer ses sistemi alırken sizin kıstaslarını etkileyecek bir anlam ifade etmemektedir.

Siz ses sistemi alırken bu güce R.M.S değerine bakarak karar vermelisiniz. Bunun değeri minimum 20 25 W R.M.S. gücünde olması sizin işinizi görecektir. Bunun yanı sıra bir de O.P değeri var. Bunun anlamı en az yıpranma ile verebileceği ses anlamına gelmektedir. Bu iki değer ilk kıstasların arasında olmalıdır.

Bunların yanı sıra distorsiyon değeri var. Bu değeri yüksek kalitede ki seslerin bozulmasını önlüyor. Bu değer de watt cinsinden verilir. Ve ne kadar yüksek olursa yüksek seslerde duyacağınız cızırtıları en aza indirir.

FİYAT ARALIĞI

Aslında her şeyden önce kendi fiyat aralığınızı belirlemeniz gerekir. Buna göre bir seçim yapmak bütçenizi zorlamayacaktır. Bütün değerleri çok iyi diyerek çok pahalı bir ses sistemi almak bazen sizi zorlayabilir. Bu yüzden ses sitemi almaktan bile vazgeçebilirsiniz. Zaten çok yüksek ses ile uzun süreli müzik dinlemek sağlığımız açısından tehdit oluşturur. İleride sağırlığa sebep olabilir.

O yüzden daha uygun fiyatlı kaliteli ses sistemleri bulmakta kolaydır ve işinize yarayacaktır. Ayrıca şuana kadar herhangi bir ses sistemi kullanmadıysanız eğer öncelikle daha uygun fiyatlı ses sistemlerini deneyin. Çünkü bir malzemeyi kullandıkça hatalarını ve eksikliklerini görerek kendinize uygun bir model belirlemeniz de faydalı olacaktır.

Fiyat aralığına karar verdikten sonra 2+1, 5+1 gibi nasıl bir model alacağınıza karar verin. Daha sonra alacağınız ses sisteminin güç değerlerini karşılaştırarak güzel işinize yarar bir model seçebilirsiniz.

EVLERDE KULLANILACAK SES SİSTEMİ İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Eğer evinize bir ses sitemi alıyorsanız hoparlörden çıkan sesleri engelleyici unsurları kaldırmanız gerekiyor. Ses sistemini kuracağınız bölümdeki duvarların köşe kısımlarındaki keskin hatları düzeltmeniz gerekir. Duvarlarda sadece sıva ile kaplı olması seslerin dağılmasına neden olacaktır.

Bu yüzden imkan varsa daha pürüzsüz olan duvarlar tercih edilmelidir. ( Alçı sıva gibi ) Bir de ses sisteminin bulunduğu bölümdeki zemin boş olmamalıdır. Yumuşak kaplamalarla kaplanmalı veya halı serilmelidir. Pencere bölümlerindeki perdeler mutlaka kapatılmalıdır. Ses sisteminin kurulacağı bölümde ayna ve resim çerçeveleri gibi camlı ürünler kaldırılmalıdır. Bir de kullanacağınız ses sistemini herhangi kırılabilecek malzemeler ile kaplattırmamalısınız. Sonuç olarak yalıtım yapmalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here