Rehber

Ses Sistemi Alırken Neye Dikkat Edilir ? ( Ev İçin )

Merhaba arkadaşlar teknoloji hızla ilerliyor bu ilerlemeler sayesinde hacim ve yer tasarruflarında bulunurken kimi zaman daha kaliteli ve daha doğal ses görüntüye saflığa doğru ulaşmaya çalışıyoruz insanoğlunun geçmişine olan özleminden en doğal en saflığa yolculuğa doğru koşuyor..

Şimdi çok fazla teknik detaylar vermeden sizlere İhtiyaçlarınıza en uygun bir şekilde nasıl ses sistemi tercih edebileceğiniz yardımı ipuçlarını vereceğim. En iyi ses Sistemini seçerken ihtiyaçlarınıza yönelik olanı bulmanızda yön göstereceğim.

HANGİ AMAÇLA KULLANACAĞIZ ?

  • Sinema
  • Oyun
  • Studio
  • Mağaza(sunum)

 

FİYAT ARALIĞI ?

Tercih edeceğimiz ürünün de bize kazandırdığı avantajları ve fiyatına göre en iyi ürünü seçmek durumundayız burada bütçemizin küçük fiyat farkıyla çok daha iyi özellikler kazanabilmeyi göz önünde bulundurmayı gerektirir.

50-100 200 400 …

 


Sertifikalar

Alacağın amplifikatör mümkünse THX sertifikalı olmalıdır. Dolby digital, DTS ve SRS gibi decoderleri olmalıdır.Bu decoderler filmin oyunun yada uyumlu herhangi kaynak dosyanın içinde bulunan ses dosyasnın tüketilme argoritmasını doğru şekilde çözerek sesin kaynaktan çıktıktan sonra doğru şekilde yayılımını sağlarken birbirlerine yakın frekanslarda olan ses dalgalarındaki farklılıklarını belirginleştirerek çevresellik etkisini maksimuma çıkarabilme özelliğini kazandıracaktır.

 


En iyi ses Sistemi Hangisidir ?

En iyi ses Sistemini tercih ederken birtakım unsurlar ve çıkış felsefesini belirlememiz gerekir. Mesela Ne için kullanacağız ? Bu sorudan çıkış yoluyla isteklerimizi doğru tespit edip gereksiz ve kullanmayacağız ürünü almamak faydamıza olacaktır.

Apartman dairesinde yaşamını sürdüren ve de evlerinde herhangi bir yalıtım yapılmamış olan yerlerde oluşan sesler her kısma ulaşacağı için komşularını rahatsız edebilecektir. Apartman dairesinde yaşayanlar Basit bir Soundbar ile ve birde Bass Takımıyla Watt /RMS değerlerini çok yüksek olmayacak şekilde satın alabilirler. Ayrıca Kaliteli ses almak istiyorlarsa cihazın bünyesinde mutlaka OPTİK SES ÇIKIŞI‘nın olması gerekmektedir.

Optik ses çıkışının faydaları ; Daha düşük ses şiddetinde tüm tonları tok bir şekilde duymamızı sağlarken frekansların birbirleri ile karışmasını engelleyecektir ; Bu sayede kanal ayrımları net olarak yüksek derece kalite ile olup Stereo(2.1) /(5.1 vs ) sizi izlediğiniz yada oynadığınız oyunun sahnesinin içine sokacaktır.

Faydaları ;

1. Daha doğal bir ses dengesiyle karşılaşırsınız. Sıradan ev ses sistemlerinde dinlediğiniz film kayıtları, olağandışı ”parlaklıkta” bir ses verir.
2. Konuşmalar daha belirgindir. 5.1 kanal miksajlarında, 5 ana kanalın tümü de aynı anda devrededir. Bu nedenle kimi aksiyon efektlerinin konuşmaları anlaşılmaz, duyulmaz hale getirmesi, bastırması mümkündür. Dolby Surround – Dolby Digital – DTS – THX ‘de ise yüksek ya da karmaşık ses efektlerine karşın konuşmalar rahatlıkla ayırt edilebilir.
3. Ön ve surround hoparlörlerden gelen sesler birleştiği için, sesin yarattığı psikoakustik etki daha güçlüdür. Kendinizi filmin içinde hissetmeniz kolaylaşır.
4. Sesin görüntüyle uyumu daha fazladır.
5. Filmin ses kaydının yaratabileceği ses bozulmaları azalırken, bas seslerin en alt iki oktavını daha açık ve net bir şekilde duyabilirsiniz.

Ayrıca almak istediğiniz cihazda Mutlaka Aux kablosu ( Stereo Ses Kablosu/Altın kaplamalı stereo kaplaması tercih ediniz.) , Bluetooth (3.0 ve üstü ) olması faydanıza olacaktır. Bu tarz bağlanabilirlikler bağlantı pratikliği sağlarken aynı zamanda uyumlu olmayan cihazlarında ses aktarımı için alternatifler sunmuş oluyor.

Ev sineması kurarken, öncelikle evin yapısına göre sistemin büyüklüğüne ve yerleşimine karar vermek gerekmektedir.Evin Pencerelerinde mümkünse Siyah Kalın perdeler almanız Cihazların birbirleriyle uyumu önemli olduğundan aynı marka veya birbirini destekleyen özelliklerde cihazların seçilmesinde fayda vardır. Ev sineması ürünleri her yıl yenilendiğinden, satın alınacak cihazların son teknolojiyi destekler olması da dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Elektronik ürünler, teknolojileri ne kadar yüksek olursa olsun çok kısa sürede demode olma niteliğini taşımaktalar, bu nedenle kullanıcı bir süre sonra yeni bir alet almak yönünde düşüncelere kapılmaktadır. Bu seviyede elimizdeki aletlerin yeni teknolojileri destekler nitelikte olmalarına dikkat edilmeli ayrıca kullanım sırasında yaşanabilecek arızalar nedeniyle servis ve garanti şartlarının olduğu bir sistemin tercih edilmesi faydalı olacaktır..


SoundBar Nedir Ne İşe Yarar

Öncelikle adı üstünde ses çubuğudur. Ürün yapısına değişmekle birlikte Soundbar’lar genelde 4 adet hat halinde bulunan 2 si sağda 2 si solda olmak üzere en az 4 adet Speaker ‘Dan oluşan üründür. Ayrıca bunların 3 speaker’lı olanları da vardır 2.3 olmak üzere 6 adettir. Her speaker ‘ın çıkarmış olduğu farklı ses frekansları mevcuttur. Bu sayede film içerisinde bulunan seslerin farklı şekilde kanallara karışmadan çıkış yapmasını sağlar.Arabalardaki Kompenant sistemleri gibi ses derinliği vardır. Ürün içerisinde bulunan dahili yazılımı sayesinde 3D ses verebilir yankılı sesten ziyade etrafımızı çevreleyen dijital bir Surround etkisi yaratır farklı frekansdaki seslerin yayılış hızlarının hesaplanarak daha net ve çevresellik etkisi yaratabilmektedir. Bu tarz cihazlar çağımızın ses konusunda güncel olanıdır. Eskisi gibi kablo karmaşası olanlar artık kullanılmamaktadır Taşınırken kabloları söküp takmak birçok kişi için zulum olacağından artık bluetootlu ve Kablosuz (Wifi) olanları tercih etmek hem kullanım esnasında hemde yer değiştirme sırasında oldukça konfor sağlayacaktır.

Hangi Markaları Seçmeliyim ?

Sony – LG – Philips – JBL -Samsung bu markalar biraz daha iyi sonuçlar çıkarmaktadırlar. Kendim Lg kullanmaktayım. Açıkçası sesinden çok memnunum.

Size ses sistemi ile ilgili birtakım bilgiler sundum. Basit bir anlatım yaptığımı düşünüyorum. Ürün Seçimi ve karşılaştırma ile ilgili aklınıza takılan olursa bu makale altına yorum bırakabilirsiniz.

 

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top