Dış Görünüş Olarak;

Sennhesier Hd201 ‘in dış görünümü ile koyu siyah kadifemsi bir pürüzlükte ve kalın hatlara sahip Ayrıca Diyafram kısmının yerleştiği taç kısmının yan tarafı gri  Sennheiser logosu ile bizi karşılıyor..

Ayrıca Taç kısmında bulunan Sennheiser yazısı kulaklığı gerçekten şık bir duruma getiriyor.Boyunda durdukça ayrı bir hava katıyor…

Sennheiser-HD-201-Kulakustu-Kulaklik-Siyah-_11747_5

Ve kulaklığın diyafram ile birleştiği kısımda Görme engelliller için yapılmış tırtıklı yüzey sayesinde kulaklığın

” L (LEFT) ” Kısmını belirtilmiş oluyor.Tam o kısımda bulanan HD201 gözümüze çarpıyor..

Çok  önemli özelliklerinden bir tanesi kulaklığın çok  kaliteli giriş ve kablo yapısına sahip olması ; Bozulması için çok uğraşmanız gerekiyor..

Firmayı Tanıyalım ;

Bildiğiniz üzere Sennheiser firması gerçekten piyasada adı olan yada normal kullanıcılar tarafından duyulmamış ; iyi olmasına rağmen  yeni yeni gün ışığına bir markadır. Normal kullanıcıların tarafından bilenen genellikle   Sony ve Philips ‘ dir.  Bu firmanın kalitesi dünya çapındadır kulaklık mikrofon gibi  Profesyonel üretimleri mevcuttur.Her türde kullanıcıya hitap eder…

Sennheiser firması  Tarihçesi
65 yılı aşkın süredir, Sennheiser, yüksek kaliteli ürünler ve sesin üretimi, iletimi ve kaydı konusundaki üstün başarı ile eş anlamlı olmuştur. 1945 yılında Dr. Fritz Sennheiser, yedi mühendis ve teknisyen ile şirketin temelini oluşturmuştur. Araştırma ve geliştirme uzmanları üniversite birikimlerini, Wennebostel köyüne kadar uzanan savaş yıllarında, şimdi “Labor W” olarak bilinen ve ölçüm aletleri üreten yere aktarmıştır. Ve bir yıldan daha az süre sonra, ürün yelpazesine mikrofonlar da eklenmiştir, yakın zamanda takım, ses teknolojileri alanında sayısız başarılara imza atmıştır.

Sennheiser Electronic GmbH &Co. KG merkezi hâlâ şimdi Wedemark belediyesinin bir parçası olan Wennebostel’de bulunmaktadır. Ayrıca Almanya’da ikinci yer olarak Burgdorf’da (elektronik parça üretimi, wireless teknolojisi) ve ayrıca Tullamore, İrlanda’da (kulaklık üretimi) ve Albuquerque, USA’da (Amerika kıtası için wireless teknolojisi) üretim merkezleri bulunmaktadır. Sennheiser ürünleri dünya çapında bir ağa sahip satış sorumluları ve yardımcıları ile kullanıcılara ulaşmaktadır. Bu durum Prof. Dr. Jörg Sennheiser’ın şu sözleriyle özetlenmektedir; “Kesinlikle en önemli kararım: sadece üretmek değil aynı zamanda satışından da sorumlu olmaktır.” 2006 yılında Sennheiser grubu %82 si Almanya’da olmak üzere yaklaşık 356 Milyon € luk bir satış gerçekleştirmiştir.

-Teknik Özellikleri

Sennheiser HD 201 kapalı- dinamik yapısı ile yarattığı ses yalıtımı ve canlı parlak bas sesleri ile uygun fiyatlı kulaklık arayan müzikseverler  için ideal bir kulaklıktır. Ergonomik yapısı ile rahat bir kullanım sunan HD 201, kapalı yapısı ile arka plan sesini büyük ölçüde azaltır.

Nominal empedans: 24 Ohm

Kablosuz ağırlık: 165 g

Transducer prensibi: dynamic, closed

Kulak Kapsülü: circum-aural

Kablo Uzunluğu: 3m

Frekans Aralığı (headphones): 21 – 18000 Hz

Sound pressure level (SPL): 108 dB

THD, total harmonic distortion: < 0,7 %

Jak: 3,5/6,3 mm stereo

Kulaklığın sesine gelicek olursak    ; Kulaklık Tam amacı DENGE için üretilmiş olması ; Dinlediğim parçalardan ne Bass da  yükselme var; nede tizler kulağı tırmalıyor..

Kulaküstü olduğundan dolayı dışarıdan gelen bütün sesleri yüksek oranta yalıtıyor Bizi müzikle başbaşa bırakıyor… Nelly Furtado – Waiting For Night parçasındaki her ayrıntıyı ayrı ayrı dinliyorum bir yandan akordion tınıları bir yandan hafif vurmalı çalgılar. Ve bir kısım yerde Derin Basslar benimle birlikte kendinden geçiyor..

Sahnesi yeterli seviyede geniş; Trance Müzik dinleyen biri olarak  kanalları net bir şekilde duyuyorum..; HD 407 De biraz boğuklukluk var kanallar biraz daha mat kaçıyor..

Bass konusuna gelirsek ;  Bass sesleri tok bir şekilde geliyor ama gelirken de yanında taşıdığı müzikleri de Törpilemiyor.. ve bu sayede kanal ayrımı yapılabiliyor.. Bass kelimesinin hakkını veriyor.

Tiz olarak ; Tizler gerçeknten tatmin edici ve asla kulağımızı tırmalamıyor.. Ama doğru Eq ayarları da yapmak gerekiyor yanlış ayarlar yanlış sonuçlar uyandırabilir

MidSes olarak ;  Kulaklık tam bir Mid canavarı orta sesleri çok iyi vererek müzikteki o tatlı ayrıntıyı önümüze adeta  çilingir sofrası gibi sunuyor bu sayede  her sesi gerektirdiği ses frenkanslarında veriyor

Ses Yalıtımı ; Ses yalıtımı üst düzeydedir… Kulak pad leri sayesinde içeriye daha az ses alıyor.. Ayrıca ;Dışarıdaki  sesler izole olduğundan dolayı müziğin doyumuna tam ulaşmış olursunuz..

  • Test için kullanılan cihaz ; Lumia 920 Dolby Enchanced (Flat Eq) , HP Pavilion İDT ses çipi SRS Audio Sandbox yazılımlı (wow’R Açık )
  • Test parçaları ;
  1. Mylene Farmer  –  C’est Dans I’air (Fransız Sythpop)
  2. Enrique İglesias – Bailamos (Akustik İspanyol)
  3. Armin Van Buuren –  Eternity (Trance Synth )

10 puan üzerinden İnEar’ları takarak fiyatına göre değerlendirme yapacak olursak:

Bass :     [7 – ||||||||   ]
Mid  :     [8 – ||||||||| ] 
Tiz    :     [6- |||||||     ]

Yani kısaca şöyle özetleyebiliriz.


Artıları (+)

—————————————-
– F/P olarak yüksek tercih edilebilirlik.

– Kulağı tam sardığı için kaliteli izalasyon

-Kablosunun olmasından dolayı PC ler için Mükemmel uyum.

– Kulaklık jack kısmının dik olması

– Gerçekten dayanıklı ve kadifemsi esneklikteki kulaklık konforu arttırıyor..

-Süngerileri gerektiğinde çıkarılıp temizlenebilir

– Dengeli bir kulaklık

– İçinden çıkan 5.5 MM jack aparatı sayesinde büyük cihazlara anfilere bağlanabilirlik


Eksileri (-)


—————————————–

– Kablosunun uzun olması taşınabilirliği düşürüyor (aparatlarla kablo kapanabilir)

– Kulaklık pedleri uzun kullanımdan sonra kulağa ağrı yapabilir ve terletebilir..

Sennheiser_HD201_514019
Kulaklık Padleri

– Ses seviyesi düşük deniliyor ( bence normal ve gerektiği kadar) Yeterli derece beslenebilirse mükemmel ses çıkarabiliyor.(Ben HP  Pavillion+Srs Audio ile besleyebildim.)

– Kablonun üstünde ses ayarlama bütonu olsa iyi olur gibi Eminim bildikleri vardır koymamakla =)Son yorumumu yapacak olursam; Bu kulaklık gerçekten alınılabilir kulaklıktır.Hele ki PC de kullanmak isteyenler için mükemmeldir.

Sennheiser  firmasının üretmiş olduğu  PC ve multimedia kullanımı için oldukça iyidir.

Nereden Satın alabilirim ?

Bilindik bütün teknoloji mağazalarında bulaiblirsiniz ; Teknosa –  Bimeks – Elmasepeti .. HepsiBurada

Çok Önemli ; Kulaklığı alırken ” METAN TEKNİK MÜMESSİLLİK ”logosu olmasına dikkat ediniz.Bu hologram yoksa ürünün sahte olma durumu vardır.Her uygun fiyatli ürün orjinal olmayabilir. Orjinal olmayan üründen de orjinal ses beklemem haksızlık olur. Almadan önce yetkili satıcıya sorunuz.

Ayrıca Metan firması gerçekten çok kaliteli bir firmadır.Kulaklık bozulsada müşteri olsa dahi BireBir değişim durumu oluşuyor…(yanlış olmasın ben her yollağımda 2 yıl boyunca değişim yaptılar)

Konu hakkında bir görüşünüz varsa yazınız.