Ana Sayfa Rehber SD/SDHC Hafıza Kartı Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

SD/SDHC Hafıza Kartı Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Paylaş

Merhaba arkadaşlar elimizde bir cihaz var ve cihazın dahili hafızası düşük olduğundan bu sınırlı durumu aşmak istiyoruz.. Bunun için ilk başvuracağımız yer hafıza kartı satan teknolojik mağazalar. Hafıza kartlarını, Müzikçalar, Fotoğraf makinesi, Video Kamera gibi cihazlar kullanmaktadır. Günümüzde hafıza kartları birçok teknolojik cihazda kullanılan ve oldukça geniş depolama alanı sunan oldukça yararlı taşınabilir bir bellektir. Ülkemizde piyasaya ilk çıktığı günlere nazaran fiyatları son derece azalan ve bunun tam aksine kapasiteleri her geçen gün daha da artan hafıza kartları, günümüzde 32 GB’lık depolama alanı dahi sunabiliyor. Bu kadar ucuz ve yüksek depolama alanı sağlaması nedeni ile en başta fotoğraf makineleri ve cep telefonlarında yaygın olarak kullanılan hafıza kartları, çoğu insanın satın alırken dikkat etmediği bir teknolojik bileşen haline dönüşmüştür.

toplu

SD KART TARİHÇESİ KISA BİLGİLER

Secure Digital (SD) kart SanDisk tarafından 2001 yılında icat edildi ve çoklu-ortam kartı (MMC) tabanlıydı. Teknik açıdan SD ile MMC neredeyse aynı fakat SD kartta CPRM adlı sayısal telif hakkı koruma yönetimi var. Ayrıca SD kartlarda yazma koruma anahtarı da bulunmakta fakat sonradan eklenmiş bir özellik.

SD 1.1 standardının izin verdiği 2 GB kapasite sınırı elbette yeterli gelmedi ve bugün SD 2.0 standardıyla beraber 32 GB’a kadar SDHC hafıza kartları üretilebiliyor. Yalnız SD 2.0’nın üst sınırının 32 GB değil 2 TB olduğunu önemle not düşelim. 32 GB sadece SDHC kartların üst sınırı. Daha yüksek kapasiteli SD kartlar SDXC olarak adlandırılacak. SDHC ve SD kartlar aynı boyuttalar fakat aygıtınız (kamera, fotoğraf makinesi, medya oynatıcısı, cep telefonu vb.) SDHC desteklemiyorsa (yani 4 GB üstünü) sorununuz var demektir.

İlk çıkan SD kartlar sadece 3.6 MB/s okuma ve 0.8 MB/s yazma hızlarıyla çalışıyorlardı. Sayısal video kameraların ve fotoğraf makinelerinin hızla artan çözünürlükleri ve hız tutkunu tüketiciler daha hızlı SD kartların geliştirilmesini tetikledi. Sonuçta ortaya üç SDHC sınıfı çıktı: 2, 4 ve 6; numaralar en düşük sürekli yazma hızını temsil ediyor.

Zannetmeyin ki sadece yüksek çözünürlüklü SLR kameralar yüksek hızlı hafıza kartlarına ihtiyaç duyarlar. Bu kartların kullanım alanları sandığınızdan da geniştir. Taşınabilir bilgisayarlar veya cep telefonları arasında veri paylaşımı yapmak veya USB ya da eSATA kart okuyucularında da kullanılırlar.

Hafıza kartı alırken insanların sadece hafızaya takılması, depolama alanından çok daha önemli olan kart hızını es geçmelerine neden olmaktadır. Hafıza kartlarında okuma ve yazma hızları olarak tabir edilen değerleri, hafıza kartının kalitesini belirlemektedir. Hafıza kartının hızı, okuma ve yazma işlemi olarak adlandırılan iki farklı durumda büyük önem taşır. Hafıza kartlarının okuma hızı içerisindeki verilerin bilgisayara ortamına aktarım hızını, yazma hızı ise üzerine veri kaydedilme hızını belirler.Hafıza kartlarının hız değeri, bu iki işlem için de geçerlidir.

Hafıza kartlarının okuma hızı hakkında kısaca bir örnek vermek gerekirse; fotoğraf makinenizde kullandığınız hafıza kartının sahip olduğu alan 32 GB dahi olsa eğer yazma hızı çok düşükse, yüksek kalitede çektiğiniz bir resmin hafıza kartına kayıt edilmesi için 20-30 saniye kadar beklemeniz gerekebilir. Üstelik bu sürenin fotoğraf makinenizin kalitesi ile de hiçbir ilgisi yoktur çünkü makineniz ne kadar kaliteli olursa olsun hafıza kartınızın yazma hızı düşükse, resmin kayıt süresi de doğru orantılı olarak uzayacaktır. Siz 32 GB’lık hafıza kartınız ile çektiğiniz resmin karta yazılmasını beklerken, yazma hızı yüksek ve sadece 2 GB hafızası olan bir karta sahip arkadaşınız çoktan 5. resmi çekmeye koyulmuş olabilir…

Hafıza kartlarının okuma hızı da içerisinde verilerin bilgisayar ortamına aktarılmasında çok önemlidir. Okuma hızı düşük olan hafıza kartlarındaki resimlerinizi bilgisayarınıza atmak istediğinizde, uzun süre boyunca beklemenizi gerektiren ve can sıkan bir süreç yaşayabilirsiniz. Hafıza kartının içerisindeki ne kadar çok bilgi olduğu kadar bu bilgiye ne kadar sürede ulaşabildiğiniz ve hangi verimlilikte kullanabildiğiniz de önemlidir. Günümüzde 30 Mb/Sn hızlara sahip hafıza kartları satıldığından, hafıza kartı almadan önce kısa bir araştırma yaparak bu tip ürünleri tercih etmenizde yarar var.

Özet olarak

Günümüzde en çok tercih edilen firmalardan Sandisk, Kingston  ,Toshiba , Lexar, Samsung, Ocz, PNY ,Silicon Power,Transcend  gibi firmaların CLASS 10 olanı tercih ederseniz video kayıt ve izleme esnasında donma kasma takılma gibi frame sorunları yaşamazsınız…

Merak ettikleriniz olursa yazabilirsiniz.

Saygılarımla..

23 YORUMLAR

 1. ŞAFAK KARDEŞİM merhaba , aile resimlerimizi EN DAYANIKLI olması bakımından usbye mi sd kartamı yada onlardan daha iyisi varsa hangi cihaza kaydedeyim? aile resimlerinin MANEVİ degeri olduğu için benim için çok önemli bir soru..

  2. sorumsa arabalardan tut i phone , i phonedan tut tvlere kadar ilerde bu aletlerde kesin kullanılacak olan usb mi yoksa sd katlar mı olur? mesela arabamızda usb girişi var ama sd yok , i phoneda sd var usb yok. gelecekte hangisi her tülü aletde kullanılabilir olur? tesekkürler..

 2. Öncelikle merhaba ; Bütün resimleri sadece bir yere kaydetmek yerine Öncelikle Harddisk + Taşınabilir Hardisk + ONE DRİVE BULUT DOSYA gibi her yere yükleyerek veri kaybını minimize etmiş olursunuz. Apple kullanıyorsanız ayrıca İCLOUD ile de yedekleme yapabilirsiniz. Hafıza kartı ,Flash bellekler biraz daha sakıncalı olabilmektedir. Sorularınız varsa sormaya devam edebilirsiniz.

  • cevap için sağol kardeim.. bir kaç sorum daha olacaktı. 1 – bahsettiğin one drive bulut hangi site yada siteler oluyor? 2 – gelecekte her türlü cihazda usb mi yoksa sd kartlar mı yaygın olacak? 3 – usb modeller içinde en dayanıklı olan markalar ile yine sd kartlar içinde en dayanıklı olanlar hangi markalar hangileri? 4 – fotoları tvde seyretmek istiyorum ama tv de sadece usb girişi var card reader aracılığı ile sd karttan seyredebilir miyim?

   • 1. Sorunuzun cevabı ; One drive Microsoft firmasının bulut hesabıdır. Diğerlerine göre daha güvenilirdir. Ayrıca DROPBOX gibi sitelerde mevcuttur. Siz bunların her 2 kısmınıda kullanabilirsiniz. Ayrıca Paralı sürümleri alabilme durumunuda gözönünde bulundurunuz. Google kısa bir araştırma ile One Drive kullanımı hakkında gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.
    2.3. Sorunuzun cevabı ; Bakınız kullanım itibari ile Usb ler genelde bilgisayarların arabirimidir. Yıllarca kullanılan ve kullanılacaktır.(yaklaşık 15 yıldır kullanılmaktadır.
    SD KARTLAR ise TAŞINABİLİR CİHAZLARIN hafızalarını yükseltmek adına kullanılan bi ARAÇTIR. Ayrıca SD KARTLAR ile USB cihazlar aynı amaca hizmet ediyor gibi gözüksede biri Bilgisayar bağlantı birimi diğeri ise Bilgisayar arabirimidir. Depolama ve yedekleme için HARDİSKLER DAHA UYGUNDUR.

    Özet olarak Usb HARDDİSKLER-FLASHBELLEKLER hafıza kartlarına göre dayanıklıdır.

    USB 3.0 ( Daha hızlı) özelliklerine WESTERN DİGİTAL – SEAGATE olan harddisk alınız. ( Amacınız yedekleme olduğundan ve sizin için önemli olduğundan isterseniz 2 ADET ALINIZ.H

    4. Sorunuzun cevabı ; Elbette izleyebilirsiniz. Ama 32 GB (SD) VE altını destekleyecektir. Yeni boyutlu olan 64GB VE 128GB farklı bir sınıfa dahil olduğundan ( SDXC SDHC) Televizyon desteklemeyebilir. Resimleri Klasör klasör olarak depolamanız faydalı olacaktır.

    Sorularınız varsa Alabilirim.
    Saygılarımla..

    • alakan için çok tesekkür ederim şafaka kadeşim , benim için gerçekten önemli bir meseleydi. son sorumsa resimleri klasör klasör kaydet demişsin her 1 tane resim için 1 kalsör mü? ve neden klasör olarak?

     • Aynı hafta ve günlerde oluşan müsamere yada gezi eğlencelerini en uygun şekilde istifleyip gerekirse isim yazınız. Rahat bulunması açısından.
      Ayrıca Size PİCASA adlı yazılımı öneriyorum. Harddiskinize kaydettiğiniz resmi rahat bir şekilde görüntüleyip slayt gösterisi yapabilmek düzenlemek için.

 3. bu siteyi kesfettiğim gerçekten iyi oldu.. hızlı gelişen teknoloji adına her şey var.. dahada önemlisi şafak gibi soru N larımıza yardımcı olan arkadaslarda var.. iyi ki kesfetmişim. sitede emeği gecen herkese tesekkür ediyorum basarılar diliyorum.. vallahi laf lafı açıyor demişler şimdi 2 soru daha aklıma geldi kusura bakmayın.. 1- kardeşim i phone la çektiği resim ve videoları benim masa üstü bilgisayarıma aktarıyor.. onun yerine gmail in 15 gb lık depolama alanına aktarması olur mu? ve sağlam olur mu? (sonsuza kadar depoluyor herhalde) 2 – yine gmail drive gibi en az 15 gb depolama alanı olan , ücretsiz ve sonsuza kadar depolayan bir kaç site tavsiye edebilir misin? (önerdiğin dropbox sitesine baktım 2 gb mış)

 4. Öncelikle samimi ve güzel düşünceleriniz için Çok Teşekkür ederiz her zaman soru sorabilirsiniz.
  1.Bulut(cloud) firmaları zamanla politikalarını değiştirebiliyor. Bulut depolamanın amacı çok acil durumlarda önemli dosyalarınıza her yerden ulaşmak vede fotoğrafı çektikten sonra pc ye aktara sürecine kadar birnevi tampon olmasıdır. Ben açıkçası bulut dosyaya pek güvenmiyorum. İleride illegal durumlara giriştiklerinde ; Bu dosyaların zayi olmayacağı garantisini veremezler.
  bir ara RAPİDSHARE sitesi vardı ve çöktü.
  Diğer sitelere baktığımda One Drive- Google Drive bu konularda biraz daha iyi gibi duruyor. Biraz daha güvenilir.
  En güvenilir olanı 2 ADET harddisk alarak aynı anda yükleme işlemi yapmak…

 5. Hocam şimdi biz aksiyon kamerası için hafıza kartı alacaz ama bütçemiz biraz kısıtlı ve hangisini alacamızda kararsızız okuma yazma hızı yüksek olanımı tercih etmeli yoksa boyut olarak büyük olanımı

  • Üretim yapacağınız ( Video kalitesi) En az Class 10 olmalı hafıza olarak 64GB size yeterli gelecektir. Çekim yaptıkça hafızanızı boşaltıp (Yedekleyip) tekrar kullanabilirsiniz.

 6. merahba safak bey ben bir soru sormak istiyorum ben dügün salonlarıda yeni cıkan kartlı kamera kullanmaya başladık sizce hangi hafız kart kullanmayı onerirsiniz video cekimleri icin cok tesekur ederim

  • 16GB yada 32GB denemenizde fayda vardır. Ayrıca SDHC desteklediği için büyük ihitimal 64 kısmında sorun yaşayabilirsiniz. Class değerlerinin 6 ve üstü olmasını tercih ediniz.

 7. iyi günler. elimde 128 gb samsung class 10 sd kart mevcut. fakat kopyalama yaparken beklenmedik bir hata oluştu diyip kopyalamayı kesiyor. birkaç format değişikliği yaptım bu seferde yüklenen müzikleri kendiliğinden siliyor silinmeyenlerde genelde yarıya kadar çalıyor. bunun nedeni nedir acaba?

 8. Merhabalar:)
  Brn canon 100D kamerama sandisk markasının 32 gb 48mb/sn kartını kullanıyorum ve kameramdan video kaydi otomatik olarak durduruldu hatası alıyorum

  • Biçimlendirip tekrar deneyiniz ayrıca başka cihazlarda deneme yapınız . Birde cihazınız daha yüksek YAZMA hızını arzuluyor olabilir. Cihazın teknik bilgilerini gözden geçiriniz.

 9. fotograf cektikten sonra soru isareti haline geliyor çektiğim bütün fotograflar hatali dosya oluyo nedeni ne olabilir hafiza kartindan kaynakli bi sorunmu aceba yardimci olursaniz cok sevinirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here