Ana sayfa Rehber Scroll Lock Ne İşe Yarar?

Scroll Lock Ne İşe Yarar?

Türkiye’de böyle bir efsane var. Neymiş efendim bu tuş hiçbir işe yaramıyormuşta IBM çalışanları zamanında bu tuşu iş olsun diye koymuşlar, öyle kalmış. Kaldırmayı unutmuşlar. Scroll Lock tuşunun klavyelerde ışığı bile var. Açık olduğunda yeşil ışık yanar hale gelir. Şimdi Scroll Lock tuşu ne işe yarar ona bakalım.

Esasında Scroll Lock tuşu sadece kaydırma özelliğini kilitliyor. Bu sayede Microsoft Excel programı üzerinde seçili hücreyi kaybetmeden sayfayı aşağıya yukarıya yada sağa sola kaydırabilirsiniz.

Scroll Lock Türkçe anlam olarak “Kaydırma Kilidi” anlamına gelmektedir. İlk bilgisayarlardan IBM PC den kalan bir tuş olarak tarihe geçmiştir.

Günümüzde birçok modern yazılım ve programda bu tuş ve işlevi kullanılmamaktadır. Linux serisi işletim sistemlerinde de aynı işlev kullanılabilmektedir.

Şimdilerde her programın içerisinde kaydırma tuşu olduğundan Scroll Lock tuşu işlevsiz hale gelmiştir. MAC tabanlı bilgisayar klavyelerinde ScrLk tuşu bulunmamaktadır.

Scroll Lock tuşu neden var?

Scroll Lock IBM’in üretmiş olduğu eski bilgisayar sistemlerinde 83 yada 84 tuştan oluşan klavyelerde kaydırma tuşu görevini yerine getirmek için klavye dizilimine eklendi.

Ayrıca DOS ekranınında sayfaları değiştirmek içinde kullanılırdı. Kısacası eski bir teknoloji ve eski bir tuş olarak bilişim hafızamızda yer etti. Scroll Lock tuşu ile ilgili anlatılabilecekler bu kadar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here