Ana sayfa Rehber Sanal Ofis Kira Sözleşmesi Örneği

Sanal Ofis Kira Sözleşmesi Örneği

Sanal Ofisler günden güne Türkiye’de yayılmaya devam ediyor. Gayrimenkul fiyatları almış başını gitmiş durumdayken gerçekten fiziki bir ofise ihtiyacı olmayan tüm girişimcilerin odak noktası Sanal Ofislere doğru kaymaya başladı. Ancak Sanal Ofisleri kiralarken tüketicilerin gözden kaçırdıkları en önemli konulardan biri Sanal Ofis Kira Sözleşmelerini hazırlarken hangi hususlara dikkat etmeleri gerektiğini bilmemeleri.

Sanal Ofis Nedir?

Öncelikle bilmeyenler için Sanal Ofis nedir, sanal ofislerin günümüzdeki karşılığı tam olarak neyi ifade eder kısaca özetlemek yerinde olacaktır. Sanal ofisler, aslında gerçek bir ofis ortamına ihtiyaç duymayan ancak resmi bir adrese, bir telefon ve faks numarasına, postaları ve kargoları alacak bir sekreterliğe ihtiyaç duyan kişi yada tüzel kişilerin bu ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetlerin profesyonel bir ekip tarafından karşılanması eylemidir.

Sanal ofisler genellikle fiziki bir ofise harcama yapmaya gerek duymayan yada henüz fiziki gerçek bir ofisin giderlerini karşılayabilecek kadar ekonomik imkanları bulunmayan küçük işletmeler tarafından tercih edilmektedir.

Sanal Ofis kira sözleşmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar

Alt tarafta bahsettiğimiz tüm hususlarla ilgili kira sözleşmenizin ilgili maddesini inceleyin, eğer eksiklik varsa işletmeden sözleşmede düzenleme yapmalarını isteyin.

Her şeyden önce sanal ofis kiralaması yaptığınız şirketin tüzel bir varlığı olduğundan ve sağlam referansları olduğundan emin olun. Karlı bir sektör olduğundan dolayı Türkiye’nin her alanında olduğu gibi bu sektörde de vurgun yapma peşinde olanlar bolca bulunmaktadır.

Resmi olarak sanal ofis adresi gösterdiğiniz ikamette kargo ve postalarınız adınıza teslim alındıktan ne kadar süre sonra size bildirimde bulunuluyor ve tarafınıza gönderimleri sağlanıyor.

En önemli konulardan biri sanal ofisinizde resmi firma iletişimi olarak gösterdiğiniz telefonlar firma adınıza ait selamla anonsu ile mi açılıyor? Telefonlar doğru şekilde size aktarılıyor mu? O anda siz müsait değilseniz gerekli notlar alınıp tarafınıza bilgi veriliyor mu?

Dilediğiniz günlerde fiziki olarak ofisi kullanıp dilediğiniz zamanlarda ofiste toplantı planlaması yapabiliyor musunuz?

Sanal ofis içerisinde ortak alanların kullanımı ve çay, kahve ikramlarının durumları detaylıca sözleşmede belirtilmiş mi?

Hepsinden önemlisi tüm bu hizmetler günün hangi saatlerini kapsıyor. Özellikle bilişim işleri ile ilgilinen bir firmanız varsa 7/24 ulaşılabilir olmanız çok önemli. İlgili hizmetler size haftanın hangi günü ve hangi saatinde veriliyor?

İşler umduğunuz gibi gitmedi ve işinizi sonlandırmak istiyorsunuz, sanal ofis sözleşmenizi iptal etmek istediğinizde karşılaşacağınız yaptırımlar nelerdir?

Tüm bu konularla ilgili kafanızdaki soru işaretlerini giderdiyseniz sanal ofisinizi gönül rahatlığıyla sözleşmenizi imzalayarak kiralayabilirsiniz. Elbette sanal ofis kiralamaları hala çok yeni bir sektör ve gerekli yasal alt yapı zayıf olduğundan sözleşme imzalamadan önce mümkünse bir avukatın hukuki yardımından yararlanmanız yerinde olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here