Ana sayfa Rehber Sahte Fake Instagram Hesabı Açmak Suç mu?

Sahte Fake Instagram Hesabı Açmak Suç mu?

Instagram fake sahte hesap açmak son zamanların moda eylemlerinden bir tanesi konumuna geldi. Özellikle yaşları henüz 13-20 arasında olan yeni nesil gençler vakitlerinin çoğu zamanında yakın çevrelerinden tanıdıklarını birinin yada ünlü bir şahsiyetin sahte hesaplarını oluşturmaya oldukça meraklı durumdalar. Tabi hal böyle olunca akıllara şu soru geliyor; Instagram’da sahte hesap açmak suç mu?

Aslına bakarsanız bu konu tamamen Hukuk’un ve hukukçuların cevap vermesi gereken bir sorudan ibaret. Ancak avukatlık mesleği gereği bu işi yapan insanlar bu tarz basit soruların cevaplarını meslek etikleri yüzünden internette yayınlayamadıklarından vatandaşlarından da kolay yolda bu bilgilere erişmesi zorlaşıyor. Bu sebeple bu konu üzerinden bir yazı kaleme almanın faydalı olacağını düşünüyorum.

Sahte Profil Açmak Suç mudur?

İnternet dünyasının ve sosyal medya mecralarının giderek güçlenmesi ile birlikte insanların bu tarz eylemlere tevessül etmeye başladığından bahsetmiştik. Kimileri sahte bir profil hesabı oluşturmanın yanında fake hesabını açtıkları kişiye ait bir takım özel fotoğrafları yada bilgileri de bu hesaplardan paylaşıyorlar.

Sahte hesaplar yalnızca Instagram’da değil Facebook, Twitter vb. aklınıza gelen bütün sosyal medya web sitelerinde oluşturulabiliyor. Yalnızca profil değil paylaşılan o kişiye ait özel video kayıtları ve fotoğraflarda olabiliyor.

Türk Hukuk sisteminde internet ve internet üzerinde işlenen suçların henüz yeteri kadar yer almadığı ortada. Bu sebeple Türk Ceza Kanunlarında internette bir başkasının sahte profilini açarsanız bu suçtur ve şu kadar cezası vardır diye bir hüküm yoktur.

Ancak sadece sahte fake bir hesap açmakla kalmıyor, adına sahte hesap açtığınız kişinin kişisel verilerini, fotoğraflarını ve videolarını kamuya açık hale getiriyorsanız işte o noktada artık siz kanunlar önünde rahatlıkla yargılanabilir ve cezalandırılabilir hale geliyorsunuz.

Çünkü bu konudaki emsal kararlar incelendiğinde; sahte profille hesap açan kişilerin aldıkları cezalar genellikle kişinin özel hayatının gizliliğini ihlal suçu kapsamında verildiği çok açık şekilde görülmektedir.

Geçtiğimiz günlerde Pelin Batu’nun yaşadığı ve kamuoyunda sahte profil açana hapis cezası başlıkları ile yer bulan haberi inceleyebilirsiniz.

Fake hesap açanlara hapis cezası verilir mi?

Bu tarz davalarda mahkemeler dosyaları ve yapılan fiilleri ayrıntılı olarak incelemektedir. Yapılan eylemin niteliğine göre TCK 135 – Kişisel Verilerin Kaydedilmesi ve TCK 136 – Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme hükümlerine göre hapis cezası, denetimli serbestlik yada para cezası verilebilmektedir.

Yukarıda örneği verilen Pelin Batu olayında sahte profili açan kişiler aynı zamanda bu profil üzerinden Pelin Batu adına farklı şahıslarla görüşmelerde yaptıklarından burada suçun niteliğide bir kat dada artmaktadır.

Fake Sahte hesabımı açmışlar ne yapalıyım?

Bu tarz durumlarla son dönemlerde herkes sıkça karşılaşmaktadır. İnsanların isimlerini ve fotoğraflarını kullanarak sahte facebook profilleri, Instagram hesapları açılmaya devam ediyor. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız kesinlikle eliniz kolunuz bağlı oturup kaderinizi beklemeyin.

Eğer maddi durumunuz yerindeyse bir avukatın adli yardımından yararlanıp suçluların cezalandırılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak avukat yardımı alacak kadar paranız yoksa konuyla ilgili internetten ve ilgili hesaptan aldığınız ekran görüntülerinden oluşan bir dosya oluşturun.

Ardından bu dosyanızın üzerine sahte profilinizi açarak özel hayatınızın gizliliğini ihlal eden kişi yada kişilerden (kim olduklarını bilmiyor olsanız bile araştırılmasını isteyin) davacı şikayetçi olduğunuza dair bir dilekçeyi doğrudan oturduğunuz eyre en yakın Cumhuriyet Savcılığına yazılı ve imzalı olarak iletin.

Kalanını Türk Yargısına bırakın onlar gereğini yapacaklardır. Bu tarz dosyalardan sonuç alınması için sabırlı bir şekilde beklemeniz gerektiğini unutmayın. Şimdilik hepsi bu kadar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here