Sağlık Ocağı Tahlil Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Sağlık Ocaklarına kan tahlili vermek için mutlaka gitmişsinizdir. Önceleri Sağlık Ocakları diye anılan mahallelerde bulunan bu sağlık kuruluşları günümüzde Aile Hekimliği merkezleri olarak anılıyor. Bu sağlık ocaklarından birine gidip kan verdiğinizi düşünelim. İyi ama kan tahlili sonuçları ne zaman çıkar?

Kan tahlili sonuçlarının çıkma zamanı ilgili tahlili verdiğiniz sağlık ocağının laboratuvar yoğunluğuna göre değişmektedir. Eğer yoğun nüfusa sahip bir semt yada mahallede yaşıyorsanız sağlık ocağına verdiğiniz tahlillerin sonuçlanması bazen uzun sürebiliyor.

Aile Hekimliğine verilen kan testi sonuçları ne zaman çıkar?

Aile Hekiminize yada diğer adıyla sağlık ocaklarında kan tahlili sonuçları genellikle 1 gün sonra çıkmaktadır. Eğer bugün öğlene kadar kan örneği vermiş durumdaysanız kan testi sonuçlarınızı bir gün sonra sabahtan sağlık ocağınızdan öğrenebilirsiniz.

Ancak kan örneğini bugün öğleden sonra vermişseniz kan tahliliniz yarın değil bir sonraki gün çıkabiliyor. Kısacası kan testinizi ne kadar erken saatte verirseniz sonuçları o kadar erken zamanda çıkar.

Sağlık Ocağı’ndan kan tahlili sonuçları nasıl alınır?

Eğer bir aile hekimliğine gidip kan değerlerinizin ölçülmesi için kan vermişseniz en geç 2 gün sonra sağlık ocağına uğrayıp bilgisayar çıktısı halinde kan sonuçlarınızı alabilir ve doktorunuzdan sonuçları değerlendirmesini isteyebilirsiniz.

Bunun yanında Sağlık Bakanlığı’nın E-Nabız uygulaması sayesinde sağlık ocağı tahlil sonuçlarını internet üzerinden de rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Ancak sistemsel yoğunluklardan dolayı kan tahlili sonuçları internete geç yüklenebilmektedir. E-Nabız uygulamasına buradan giriş yapabilirsiniz.

Sağlık Ocağı kan tahlili saatleri

Sağlık Ocakları ülke genelinde Pazar günleri hariç her gün

08:30-12:30 

13:30-17:30

saatleri arasında hastalarına hizmet vermektedirler. Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık ocaklarına kan tahlili verme saatleri genellikle öğlene kadardır. Çünkü bir çok sağlık ocağında kanları saklamak için yeterli teknolojide imkanları olmadığından alınan kanları derhal alıp laboratuvara götürmeleri gerekiyor.

Bu sebeple eğer aile hekimliği merkezlerinde kan tahlili yaptıracaksanız kan örneğini vermek için öğleden önce kuruluşa başvurursanız işinizi sağalama almış olursunuz.

Bir cevap yazın