Bilgi

Renault Clio Mavi Hararet Işığı Ne Anlama Geliyor?

Yeni nesil Renault Clio araçlarda mavi hararet ışığı sıklıkla görünür olmaya başladı. Arabayı ilk çalıştırdığınız anda yanan mavi derece işareti aslında sadece Renault Clio modellerine özgü değil. Yeni nesil araçların bir çoğunda ayrıca bir hararet göstergesi bulunmadığından motor sıvısı ile ilgili ikazlar bu şekilde ışıklar yoluyla kullanıcıya iletiliyor.

Mavi uyarı ışığı yalnızca Renault Clio modellerine has değil yeni çıkan araçların bir çoğunda bu ışık zaman zaman yanabiliyor. Peki bu ışığın anlamı ne?

Mavi Hararet ışığı genel olarak aracın kontağını çevirip ilk çalıştırdığınız anda yanıyor. Yaklaşık bir dakika içerisinde ise tekrar sönüyor. Bu ışığın anlamı; motorun henüz yeterince ısınmadığını ifade eder. Aracınızın motoru soğuk olarakta ifade edebiliriz.

Mavi uyarı ışığı yanıkken dikkat etmeniz gerekenler?

Arabanızı çalıştırdınız ve mavi hararet ışığı yandı. Işık sönene kadar yapmanız gereken aracınızı mümkün olduğunca yüksek devirlerde çalıştırmamak. Motor soğuk olduğundan ve yeterince yağlamaya sahip olmadığından bu şekilde aracınızı yüksek devirlerde kullanmak motorun ömrüne ciddi zararlar verebilmektedir.

Ayrıca mavi ışık yanık halde iken klimayıda kapalı tutmanız aracınızın ömrünü uzatacaktır. Mavi hararet ışığı renault clio modellerinin haricinde Nissan ve Skoda grubu otomobillerde de kullanılmaktadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top