Ana sayfa Rehber Refurbished Ürün Nedir?

Refurbished Ürün Nedir?

Refurbished ingilizce kelime anlamı olarak yenilenmiş anlamına gelir. Refurbished ürünler ise dünya genelinde ün yapmış marka ve firmaların satın alındıktan sonra iade edilen cihazları tekrar elden geçirerek satışa sundukları ürünlere verilen genel isimdir. Ürünlerde bir arıza veya sorun varsa giderilir ve tekrar piyasaya sürülür.

Refurbished ürünlere daha çok ürünlerinin piyasa değeri çok yüksek olan markalarda rastlanır. Marka değeri yüksek firmalar satışa sundukları ürünlerden sorun çıkartan veya arızalı olanları sorgusuz sualsiz iade alırlar, bu sayede marka imajını korumaktadırlar. Aynı şekilde elden geçirilerek tekrar satışa sunulan ürünlerinde bir kez daha sorun çıkmaması için bu konuda çok hassas davranırlar.

Refurbished ürün alınır mı?

Refurbished ürünlerin satış şartları firmadan firmaya değişiklik gösterebiliyor. Örneğin bir firma bu tarz ürünlere 3 yada 6 aylık garanti verirken. Apple gibi markalar diğer ürünleri gibi 1 yıllık garanti sunmaktadır.

Ayrıca elden geçirilmiş ürünler tekrardan sorun çıkarmaması için son derece titiz bir şekilde elden geçirilir. Kapalı kutularında, ambalajları açılmamış şekilde satışa sunulur.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda garanti süresi dezavantajı yoksa fiyat avantajıda düşünülerek Refurbished cihazları satın almak çok avantajlı olabilir.

Refurbished ürün nasıl anlaşılır?

Bu tarz ürünler firmadan alınıyorsa anlaşılması çok kolaydır. Çünkü ürün kutularının üzerinde bilgilendirici bir sticker veya hologram bulunur. Bu yasal bir zorunluluktur.

Ancak refurbished bir ürünü ikinci el olarak bir sahıstan satın alıyorsanız tek çareniz ürünün seri numarasından Firmanın müşteri hizmetlerinden sorgulama yapmanızdır.

Hangi markaların Refurbished ürünleri var?

Birçok marka ürünlerini bu yolla piyasaya tekrar sürmektedir. Ancak özellikle Apple, Canon ve Nikon bu konuda çok hassas bir şekilde satışlarına devam etmektedir. Apple iPhone refurbished ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz. Hepsi bu kadar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here