Python Yazılım Dilinde Veri Tipleri

Her Türk gencinin aklına takılan mutlak sorulardan biri; yazılıma kod öğrenmeye nerden başlamalıyım. Bizde hemen cevabını verelim: böyle sorarsan başlayamazsın aslanım. Yapman gereken interneti açmak ve bir yerlerden başlamak. Basit bir örnek vermek gerekirse, nasıl bisiklete binmeden bisiklet binmeyi öğrenemezseniz, kod yazmadan yazılım öğrenmenizde imkansızdır. Bu kadar edebiyatı bir kenara bırakırsak. Bu sorunsalı geride bırakmış ve Python dilini öğrenmeye karar vermiş arkadaşlarımız için Python dilindeki veri tiplerine bir göz atalım. Bu arada Python’ın okunuşu “Piton” değil “Paytın” şeklindedir.

Python Yazılım Dilinde Veri Tipleri Nelerdir?

1-) String

Adından da anlaşılacağı üzere karakter dizilerini ifade eder. Bu yazılım dilinde tırnak içerisinde gördüğünüz her şey bir karakter dizisidir.
“mustafa”
“bir”
“1”
2-) İnteger

Yazılım dilinde tam sayıları ifade eder. Aslında bu kadar basittir.
23, 4567, 9999,
gibi.

3-) Float

Halk arasında ondalık sayı diye tabi edilen noktalı sayıları ifade eder. Kesinlikle virgül kullanılmaz.
2.3 5.5 gibi.

Püf Nokta
Python yazılım dilinde “23” ve 23 birbirinden farklıdır. “23” bir karakter dizisi (str) iken 23 bir sayıdır.(integer). Bu yazılım dilinde herhangi bir veri tipi tırnak içine alınıyorsa o artık bir karakter dizisi yani string olarak anılır. Hepsi bu kadar.

Bir cevap yazın