Python Nedir| Yazılım Dilleri

Son zamanlarda Türkiye halklarında yeni bir trend var onun adıda; programcılık, kodculuk. Hal böyle olunca herkes kendine göre bir programlama dili seçiyor ve başlıyor cebelleşmeye. Kimisi diyor ki – kardeş sen Python ile başla, kimisi diyor ki hiç zaman kaybetme C++ tam sana göre. Netice itibariyle kafa karışıklığı, bilgisayar programcılığına, yazılım dillerine nerden başlamalıyım sorusu akıllara takılıyor. İşte tam da bu noktada imdadınıza daha önce hiç programlama işine girmemişlere ve algoritma nedir bilmeyenlere, lisede matematiği zayıflara on numara beş yıldız bir programlama dili önermek istiyorum ismi; Python. Doğru telaffuzu ise “Paytın”.

Python Nedir?

Python bir programlama dilidir. Bunun yanında pek çok dile kıyasla öğrenmesi kolay bir programlama dili olması tercih sebebedir. Bu sebepten, eğer daha önce hiç programlama deneyiminiz olmamışsa, programlama maceranıza Python’la başlamak doğru tercih olabilir.

Neden Python? Python’ın Avantajları

Python programlarının en büyük özelliklerinden birisi, C ve C++ gibi dillerin tersine, derlenmeye gerek olmadan çalıştırıla bilmeleridir. Python’da derleme işlemi ortadan kaldırıldığı için, bu dille hızlı bir şekilde program geliştirilebilmektedir.
Python programlama dilinin basit ve sade söz dizimi, onu pek çok programcı tarafından tercih edilen bir dil haline getirmektedir. Python’ın söz diziminin temiz ve sade olması sayesinde hem program yazmak, hem de başkası tarafından yazılmış bir programı okuyabilmek, başka dillere oranla çok daha kolaydır.

Python’ın Sürümleri

En yeni Python sürümleri Python 2.7.10 ve Python 3.4.3‘tür. Eğer bir Python sürümü 2 sayısı ile başlıyorsa (mesela 2.7.10), o sürüm Python 2.x serisine aittir. Yok eğer bir Python sürümü 3 sayısı ile başlıyorsa (mesela 3.4.3), o sürüm Python 3.x serisine aittir demektir.

Yakın zamanda Python 2 sürümü ortadan kalkmış olacağından yeni başlayanlara Python 3 ile başlamalarını tavsiye ederim. Ayrıca başlamadan önce buradan gerekli dosyaları indirmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın