Ana sayfa Rehber Projeksiyon Cihazı Satın Alma Kılavuzu

Projeksiyon Cihazı Satın Alma Kılavuzu

Merhaba arkadaşlar Projeksiyon cihazları iş yaşamımızın vazgeçilmezi olmasının hikayesinin başında  okuldaki tepegözlerden sonra evrimleşip kafamızın üstünde yeralan cihazlar haline yer aldıktan sonra;  multimedia özellikleri eklendikten sonra artık evlerimizin salonlarında da yer almaya başladı… Fiyatları uygunlaştıkça çeplere bile girmeye başladı…

Sizlerden çokça gelen sorulardan bir tanesi Projektör tavsiyesi ve özellik kıyaslama sorularıydı ; Bizde Sorularınızdan ilham alarak bu makaleyi hazırlama gereksinimi duyduk.Projektör seçmek hiçte zor olmasa gerek…; En önemlisi ihtiyaçlarınızı düzgün bir şekilde tespit edip bu çerçevede elinizdeki bütçeye en uygun çözümleri seçmelisiniz. Kullanmayacağınız özelliklere  para vermeyiniz..

Size öneri olarak marka model vermeyeceğim zira teknoloji hızla ilerlediği için size seçim yapılabilmesi adına tiyolar vereceğim.

Projektör alırken Terimlerden ve anlamlarından bahsederek  satın alma işlemini kolaylaştıracağım…

Projeksiyon cihazını hangi amaçla kullanacaksınız ?

Oyun /Sinema Mı ?

Sunum Mu?

Projeksiyon cihazı satın almadan önce, onu hangi amaçla kullanmak istediğinizi tam olarak belirlemeniz gerekiyor. Sunum için üretilen cihazlar multimedya yönünden etkinliğini gösteremeyebiliyor. Evde Sinema / 3D Keyfi /Oyun / Ofis için farklı amaçlar için üretilmiş cihazlardan istediğimiz için üretileni tercih etmemiz bizim o cihazı daha etkin kullanmamızı sağlayabiliyor.  Her projeksiyon cihazının kendine ait bağlantı stilleri ve dizaynları farklı olabiliyor…

Birden fazla kategoride sunum yapmayı düşünüyorsanız  en çok kullandığınız gösterim grubuna göre projeksiyon cihazlarının farklı teknolojilerde üretildiğinden en etkin olanını tercih etmelisiniz.

Günümüzde dört çeşit Projeksiyon teknolojisi (DLP, LCD, LCOS, Lazer ) bulunmaktadır.

DLP ve oldukça küçük boyutlu olabilen LCOS (LED) projeksiyonlar; Genelde Slayt ve Video gösterim projeksiyonları  olarak kullanılıyor. Bu projeksiyonlar kendi ana renklerini kullanıyorlar.

Bu projeksiyonların en büyük dezavantajları Çok uzun zaman kullanıldığında gökkuşağı efektini oluşturarak renk gamlarında bozukluk oluşturuyor , Yani renklerde ufak kırılmalar meydana geliyor. LCD projeksiyonlarında böyle bir sıkıntı olmuyor. Ama bu tür genelde küçük olmuyor. Lazer taramalı projeksiyon cihazları hem çok büyük hem de pahalı. Bu ürünler daha çok sinema salonlarında kullanılıyor..

Bağlantı Girişleri

 • Çoğu projeksiyon cihazını bilgisayara bağlamak için üzerinde en asgarisinden VGA (Analog), video cihazları için kompozit(Composite) video bağlantısı bulunuyor. Eğer bilgisayarınızda dijital bağlantı çıkışı varsa genellikle bu bağlantıya HDMI adı verilir. HDMİ bağlantı türü Dijital özelliğe (1-0-1-0) sahip olduğundan  ; Bu bağlantı türü zayıf sinyalden kaynaklanan piksel titremesini  bir sonuç ortaya çıkmıyor. Bundan dolayıdır ki bu yeni nesil cihazların ortak olarak kullandığı giriş cihazımızda MUTLAKA olmalı… Bazı projeksiyon cihazlarına Genellikle Android cihazları için Mobil High-Definition Link (MHL) adı verilen HDMI portlar ekliyorlar; Bu giriş ise cep telefonundan Sunum yapmak ,Varsa Video izlemek gibi işlemleri yapmayı sağlıyor.. Tabiki bu işlemleri yaparken Cihaz şarj olmaya devam ediyor bu sayede sunum/gösteri sırasında sürpriz bir durumla karşılaşılmıyor.. Gerçekten güzel bir özellik.

zn9c0y

 • Bazı projektörler de ise Wi-Fi bağlantı mevcuttur.Buda herhangi bir kablo olmadan Yine  dijital veri aktarımı radyo frekansları ile yapılabilen ;Bunun yanı sıra birçok projeksiyon cihazı  isteğe bağlı olarak USB depolama birimi üzerinden sunum yapmayı destekleyen Kendi Uİ(Arayüzü İle) (Office dokümanlarını USB/Flashdisk’ den açan) ve USB portuna uyan kablosuz adaptör aracılığıyla Wi-Fi bağlantısı da sunabiliyor..

Gelelim sinema / Oyun durumuna ; 

Bilirsiniz ki  bir oyun yada sinemadan maksimum verim keyif alabilmek için yüksek kaliteli Görüntü ve de Yüksek kaliteli ses alabilmek bu süreçte önemlidir.

Projektör Cihazlarda Kaliteli görüntünün hangi yöntemlerle alabileceğimizi  yukarıda belirttik.

 • Ses konusunda da kaliteli bir çıkış elde edebilmek için öncelikli şart bilirsiniz ki Kaynak görüntünün kalitesi Mesela Blu-Ray Destekli bir Video ile (Mkv) FullHd/4K çözünürlüğünde ve Yüksek kaliteli sıkıştırılması az 5.1/7.1 destekli bir medya ile bu cihazlarda verimli sonuçlar elde edebilirsiniz ..
 • Projeksiyon cihazlarında her ne kadar bazılarında dahili hoperlor olsada bu höperlörler sadece anı kurtarmak adına iş yaparlar .. Bu yüzden optik ses çıkışı ile yada HDMİ out ile kaliteli Ev sinema sistemleri ve İhtiyaca bağlı 2.1/5.1/7.1  şeklinde ürünleri tercih edip dijital ses kalitesinin farkına varırsınız..

zoom_MW512

Çözünürlük ve Ekran formatı

 • Bir projeksiyon cihazına, bilgisayar, video oynatma cihazı, uydu alıcısı, oyun konsolu, akıllı telefon veya bir Tablet PC bağlamanız mümkündür.Burada dikkat edilmesi gereken durum Almış olacağınız projeksiyon cihazlarının sizin  Çözünürlük ihtiyaçlarınıza karşılık geliyor mu Zira düşük çözünürlüğe sahip olan cihazlar sizin yüksek çözünürlüklü görüntünüzü kısıtlayıp yeniden yorumlayıp çamur gibi görüntü almanız kuvvetle muhtemeldir.
 • Eğer sadece ; Basit videolar (360p,480p) Sunu(Slayt) görüntüleri göstermeyi planlıyorsanız , bu görüntülerin ne kadar detaylı olduklarını düşünmeniz gerekiyor. Tipik bir Powerpoint sunumunda SVGA 800 x 600 piksel çözünürlükte görüntü gerekli ve yeterlidir. SVGA projeksiyon almak sizi daha yüksek çözünürlükte ve maliyette bir projeksiyon cihazı almaktan kurtarır. Detayların artması ,görüntünün artması, çözünürlüğünün artması ve bununla birlikte maliyetlerinde artması anlamına geliyor… Ne kadar ekmek o kadar köfte anlamına geliyor;)
 • Blu-ray video çalarınız varsa video izlemek için en iyi seçim 1080p desteği sunan bir projeksiyon cihazı tercih edebilirken  bunun yanında video ve oyun eşlik ettiğinde kesinlikle geniş ekran formatını destekleyen bir cihaz alınmalıdır. 16/9 veya 16/10 formatına sahip modeller arasında tercih yapabilirsiniz..
 • Her yeni projeksiyon cihazı 3D desteği olduğunu iddia ediyor. Buradaki 3D desteği aldatmaca oluyor. Bu tür projeksiyon cihazları 3D kaynaktaki = görüntüleri aktarıyor. Yani var olan görüntüyü 3D’ye çevirmiyor. 3D projeksiyonların tek esprisi minimum 120HZ çalışmaları.  Ama şunu belirtelim ki 3D olayı artık kullanabilirliğini yitirmiştir.Yerine 4K ,Curve televizyonlar çıktığı için papucu dama atılmıştır.

toshiba-xp1-mini

Parlaklık ve Kontrast Durumu

 • Projeksiyonda parlaklık ve kontrast değerinin yüksek olması önemli bir avantajdır. Ama bu durum her ortam için ne yazık ki doğru değil yani ; Ev sineması için kullanacağınız projeksiyonun parlaklık değeri çok yüksek olmamalı. Sonuçta ; Sinema karanlık bir ortamda seyredeceğinizden  ötürü , çok yüksek parlaklığa sahip olan bir projeksiyon cihazı gözlerinizi yorabilir , Renk genişliği veya siyah doygunluğu ofis sunumlarını pek etkilemeyeceği çok önem taşımayacaktır.
 • 1000-1200 Lümen’lik bir projeksiyon cihazı bu tür bir iş için fazlasıyla yeterlidir. Ortamın çok aydınlık olduğu yerlerde en az 2000 Lümen’lik bir cihaz tercih edilmelidir. Toplantı salonu aynı zamanda geniş ve perde mesafesi de uzak olursa çok daha parlak projeksiyon cihazları tercih edilmelidir. Şunu da belirtmekte fayda var  Projeksiyon  cihazlarını seçerken 150-200 Lümen’lik bir farkın kayda değer bir fark olmakdıklarını belirtmekte fayda vardır. 1000 veya 1200 Lümen arasında kaldıysanız yüksek olanı seçiniz ama fiyatında çok fazla farklılık varsa ihtiyacınıza göre uygun olanını tercih ediniz.
 • Kontrast, projeksiyon cihazının karanlık alanda yaydığı parlaklığa olan oranı. Diğer şeylerin eşit olması halinde, daha yüksek kontrast oranı, ekranda daha canlı, göz alıcı ve detaylı görüntüler göstermenizi sağlar. Burada çevre faktörü büyük rol oynuyor. Aynı projektör farklı ortamlarda farklı kaliteler verebilir.

motorlu-projeksiyon-perdesi-845x684

Ergonomi & Taşınabilirlik

 • Projeksiyon cihazını taşımak istiyor musunuz? Yoksa sabit bir yerde mi kalacak? Sonuçta, gömlek cebine sığacak kadar küçük ve hafif olan modellerin yanı sıra sadece duvara veya tavana monte edilip kullanılabilecek projeksiyonlar mevcuttur. Toplantılarda ve tanıtımlarda kullanmak için yanınızda taşıyabileceğiniz bir üründen çok fazla bir şey beklemeyiniz.4Kg lık ürünlerin taşınabilirliği  Bu tür bir ürün gününüzü kurtarır ama fazlasını veremez. Belli bir kaliteye ulaşmak istiyorsanız, projeksiyon cihazının boyutu da artar.
 • Tavana asacağınız projeksiyonun, görüntüyü ters çevirme özelliğine sahip olması şarttır. Bununla birlikte alanınız çok dar ise, kısa mesafede gösterim yapay (short distance) projektörleri de düşünebilirsiniz. Kısa mesafe projeksiyon cihazları dar alanlarda geniş boyutta görüntü almanızı sağlar ve insanların projeksiyonun önüne geçip görüntüyü engelleme riskini tamamen minimize eder. ​ Kısa mesafe projeksiyon cihazları 1 – 1,5 m mesafeden görüntüyü büyük bir alana yansıtabiliyorlar. Ultra kısa mesafe projeksiyon cihazları ise, duvardan birkaç cm ileride olması yeterli.

Sizlere Projeksiyon hakkında çeşitli bilgiler belirttim. Umarım faydalı olmuştur Merak ettiğiniz Model ve Cihazları  Öneri ve isteklerinizi Yorum olarak bırakabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here