Ana sayfa Rehber Poz Telafisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Poz Telafisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Fotoğraflar anılarımızı oluşturan, onlara şahitlik eden eşsiz kanıtlardır. Her insan fotoğraf çekerken, çekilirken en iyisi olsun ister. Kimi zaman aynı pozu elli kere vererek, en iyisini arar. Fotoğraf makinesi üreticileri, insanların bu kusursuzluk takıntısını bildiği için makinelere özel bir özellik getirdi. Bu özelliğe poz telafisi adı verilmektedir. Poz telafisi nedir, nasıl yapılır, kısaca fotoğraf çekimine gönül vermiş kullanıcılara açıklayalım.

Adından da anlaşıldığı üzere bu özellik sayesinde fotoğraflar göze hoş gelen nitelikte oluyor. Poz telafisi sayesinde resimler daha doğru ve net bir şekilde görünmektedir. Poz telafisi makinelerde yarı eksi yarı artı simgeleriyle bulunmaktadır. Fotoğraf makinesi istediği netliği, ışığı, yansıtmayı yakalamadığında devreye girmektedir.

Poz telafisi nedir, nasıl yapılır, daha detaylı olarak açıklamak gerekirse tamamen en doğru poz almaya odaklı bir özelliktir. Bazen fotoğraf çekimlerinde istediğimiz nitelikleri alamayız. Gerek ışık, gerekse bulunduğumuz yerin atmosferinden dolayı doğru açıda bir resim elde edemeyiz.

İşte poz telafisi bu gibi durumlarda devreye girip bizi uyarır. Poz telafisi fotoğraf makinelerinin cinslerine göre değişik değerlerde olabilir. Poz telafisi özelliğini kullanabilmek için bu özelliğin sürekli olarak açık konumda tutmalıyız. Poz telafisini ayarlarken değerler birer birer artmaktadır. En iyi poz telafi değerini bulmak için deneme yöntemini uygulamalıyız. Her değer fotoğrafta farklı görüntü vererek en doğruyu bulmanıza yardımcı olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here