Plazma Ekran (Televizyon) Nedir?

Her gün artan teknoloji televizyon seçimlerimizi de bir hayli değiştirdi. Seçim yapmadan önce hangi televizyon ne özelliğe sahip bilmemiz gerekebiliyor. İşte onlardan biri Plazma Televizyonlar.Plazma ekran bir görüntüleme paneli türüdür. 30 inç (76 cm) ve daha yüksek boyuttaki ekranlar için tercih edilir. Genel yapılarını itibariyle sıkıştırılmış iyonize gaz bulunan elektrik yüklü görüntü hücreleri oluşturur.

Plazma Ekran Genel Özellikleri

Plazma ekrana sahip televizyonlar görüntüyü doğrudan ekran hücrelerinden yayarlar. Bu özellik sayesinde ekran üzerine düşen görüntü karesi üzerinde detay kaybı ve keskinlik oluşmaz. Görüntü parçacıkları aynı zamanda doğrudan yansıdıkları için özellikle hareketli görüntülerde gözle görülür bir akıcılık meydana gelmektedir. Bununla birlikte ekranın izlenme açısı 175 dereceye kadar yükseldiği gibi renkte ve kontrastta kayıplar meydana gelmemektedir.

Plazma ekranlar Led ekranlara oranla daha fazla enerji harcarken, LCD ekranlarla aynı miktarda güç tüketirler. Plazmalarda bir pikselin aydınlanması için tek bir plazma hücresinin aydınlanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Siyah görüntü o hücrenin sönmesi ile sağlandığı için siyah renkler gerçeğe bir hayli yakın görünür. Bununla birlikte siyah rengin bulunduğu hücrelerde yanma meydana gelmediği için yüksek oranda enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Aynı şekilde hücre içinden yansıyan ışığın şiddeti ayarlanarak enerji tüketimi azaltılmış olur. Çünkü hücrenin ışık canlılığı ve şiddeti kullanılan ya da ihtiyaç duyulan enerji ile doğru orantılıdır.

Plazma ekranların avantajları

• Resim kalitesi çok yüksektir.
• Hareketli görüntüler akıcıdır çerçeve kaybı yok denecek kadar azdır.
• İzleme açısı 175 dereceye kadar ulaşır.
• Görüntü üzerinde bulanıklar ya da pikseller üzerinde yansıma kayıpları hiç meydana gelmez.
• Sınırsız izleme açısına sahiptir. Yan açılardan bile mükemmel netlikte izleme imkanı sunar.
LCD ve LED ekranlarda bulunmayan, gerçek kontrast oranına sahiptir.

Plazma ekranların dezavantajları

• Sabit bir görüntü üzerinde piksel yanması meydana gelebilmektedir. Bu durum uzun süre ekranda görünen şeklin gölgesinin ya da daha cansız bir şeklinin hücreler üzerinde yaşamına devam ettirmesi anlamına gelir.
• Görüntü üzerinde titreşimler meydana gelebilir.
• Gürültü sorunu yaşanabilir. Bu soruna soğutucular veya görüntü şiddetini ayarlayan yansıtıcılarda sebep olabilir.
• 37 inçten daha küçük boyuttaki ekranlarda görüntü kalitesi kesinlikle bozulmaktadır.
2006’dan önceye ait üretimlerde plazma ekranların ömrü daha da kısadır.
• Basınç farklılıklarının bariz hissedildiği yerlerde plazma ekranlardan uğultu şeklinde gürültüler yükselebilir.
• Enerji kullanımı yüksek denecek seviyededir.

Bir cevap yazın