Plaka Tanıma Sistemi Nedir? PTS Kullanım Alanları

Plaka Tanıma Sistemi (PTS), çok farklı amaçlarla kurulabilen araç plakalarının okunarak bu verilerin işlenmesi ve yorumlanmasını sağlayan sistemlerin bütününe verilen isimdir. Plaka Tanıma Sistemleri bugün çok farklı alanlarda farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Türkiye’de PTS’ler özellikle güvenlik alanında yoğun bir biçimde kullanılmaktadır.

Plaka Tanıma Sistemlerinin yaygın kullanım alanları;

  • Emniyet ve Jandarma tarafından güvenlik amaçlı,
  • Lüks otopark ve iş yerlerinde üye araçları tanıma ve blokerları operatöre gerek kalmadan otomatik kaldırıp indirme amaçlı,
  • Havalimanları ve büyük alışveriş merkezleri (avm) girişlerinde güvenlik amaçlı,
  • Köprü, otoyol gibi biletli geçiş yapılabilen yerlerde otomatik geçiş amaçlı,
  • Sınır kontrollerinde güvenlik amaçlı olarak kullanılabilmektedir.

Plaka Tanıma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Plaka Tanıma Sistemlerinin 2 farklı ayağı vardır. Birinci ayak sahada hedef noktada kurulu halde bulunan fiziki kameraları ve sistem ürünleridir. İkinci ayak ise sahadan alınan görüntülerin sistem odalarında yorumlandığı yazılımdır.

Günümüzde modern ptslerin birçoğu çok yüksek okuma oranlarına sahiptir. Plaka tanıma sisteminin bulunduğu yerde direkte bulunan kameralar geçen araçların fotoğraflarını çeker. Öyle ki bu direklerde bulunan multi sensör termal kameralar sayesinde plaka tanıma noktaları sıfır ışıkta dahi net görüntü alabilmektedir.

Ptslerde genellikle okuma oranlarının yüksek olduğundan bahsettik. Burada kolay olan yoldan geçen aracın fotoğrafının çekilmesidir ve bu fotoğraflar son derece kaliteli çekilir. İnsan gözüyle plakaların hepsi okunabilir. Ancak burada kritik olan yapay zekanın yani yazılımın plaka harf ve rakam gruplarını doğru şekilde yakalamasıdır.

Şu anda ülkemizde güvenlik kuvvetlerinin yani Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın karayollarında kullandıkları sistemler %90-95 okuma oranlarına sahiptir.

Bu sistemler sayesinde çalıntı araçlar, hacizli otomobiller, terör yada asayiş suçlarından aranan şüpheli plakalar kolaylıkla sisteme takılabilmektedir.

Aynı zamanda bu sistemlerden kolaylıkla trafik cezası bile yazılabilemekte. Seyir halinde iken cep telefonu ile görüşüyorsanız fotoğraflı bir kanıtla evinize tebligat gelebilmektedir.

Bir cevap yazın