Ana sayfa Bilgi PC Ne Demek?

PC Ne Demek?

Bilgisayarların ülkemizde ve dünyada yayılması ile ile birlikte bilgisayar, computer gibi terimler insanlara çok uzun geldiğinden bir takım kısaltmalar kullanılmaya başlandı. Ancak internet ve bilgisayar gibi cihazlarla yeni tanışan insanlar için bu terimler yabancı gelebiliyor bu gayet doğal. PC kısaltması İngilizce kelimelerden türemiştir.

PC’nin ingilizce karşılığı tam anlamıyla “Personal Computer” demektir. Yani PC’nin Türkçe anlamı “Kişisel Bilgisayar” demektir. PC kısaltmasının kökeni ingilizcedeki Personal ve Computer kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır.

Bilgisayara neden PC diyorlar? 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi PC kısaltmasının Türkçe karşılığı kişisel bilgisayar demektir. Ancak dünyada hem de ülkemizde PC kelimesi, kavramı farklı bir anlamda kullanılıyor. İnsanlar herhangi bir bilgisayardan bahsederken kişisel bilgisayar olmasa bile onu PC olarak adlandırıyorlar. Çünkü bilgisayar yada computer demek insanlara uzun geliyor bu sebeple bilgisayara benzeyen her şeyi PC olarak adlandırıyorlar.

Kısacası terimin tam karşılığını evinizde yada ofisinizde kullandığınız masaüstü bilgisayarlar, laptoplar (dizüstü bilgisayarlar) ve tabletler karşılamaktadır. Ancak günlük hayatta bilgisayardan bahsederken PC kelimesini kullanırsanız kimse sizi yadırgamaz.

Ayrıca PC nedir kavramının yanında All in One PC şeklinde bir kavramda mevcut. Hepsi bir arada olan bilgisayar anlamına gelmektedir. Bilgisayarınız yalnızca bir monitörden ibarettir ayrıca bir kasa donanımı bulunmamaktadır.

PC’nin anlamını kavradık şimdide PC’nin tarihçesine yani bilgisayarın tarihçesine ve genel özelliklerine bir bakalım.

PC’nin tarihçesi nedir?

Kişisel Bilgisayar terimi tarihte ilk olarak New York Times gazetesinde 3 Kasım 1962 tarihinde kullanılmıştır. Günümüzde kişisel bilgisayarlar içerisinde kurulu işletim sistemleri ile Microsoft Windows 10 yada Mac gibi yazılımlar içerisinde hazır halde satılmaktadır.

Günümüz modern PC bilgisayarların en büyük özellikleri internete bağlanmak, veritabanları ve yapay zeka yeteneklerini bünyelerinde barındırmaktadırlar.

Gartner’e göre dünyada şu anda aktif bir milyar kadar bilgisayar olduğu düşünülmektedir.

Günümüzde bilgisayarlar kişisel PC’ler olmaktan ziyade büyük yazılım ve algoritmalar sayesinde nesnelerin interneti olarak tanımlanan bilinen tüm elektronik cihazların internete bağlanarak insanlığın hizmetine sunularak kullanılıyor.

En yaygın PC markaları; Asus, Lenovo, Dell ve Apple Macbook Air vb.’dir.

Kadın doğumda PC Nedir?

PC kişisel bilgisayar anlamının dışında tıp dilinde kadın doğumda bir terimin kısaltması olarak olarakta kullanılmaktadır.

Kadın hastalıkları yada bebek aldırma işlemlerinde kullanılan PC terimlerinden biri olan Probe Küretaj (PC) kürtaj çeşitlerinden biridir. Kürtajın çok farklı çeşit ve yöntemleri vardır. Bu çeşitlerden biride Probe Küretaj yani PC olarak adlandırılır.

Bu işlem sayesinde hastalar için patoloji kontrolüne gönderilen küretaj dokusu sayesinde; endometrial hiperplazi, rahim kanserleri ve rahimde yaşlılığa bağlı zayıflama (atrofi) gibi teşhisler koyulabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here