Paypal’a Alternatif Olabilecek Online Ödeme Sistemleri

Paypal online ödeme sisteminin Türkiye’den çekilmesinden sonra Türkiye üzerinde internet ödeme sistemlerini kullanan vatandaş neye uğradığını şaşırmış durumda. Paypal’ın basit ara yüzü ve kolay prosedürlerine alışan halkımızı bir hayli zor günler bekliyor gibi gözüküyor. Ancak enseyi çokta karartmamak lazım. Çünkü hala ülkemizde faaliyet gösteren bir çok ödeme sistemleri mevcut. Ancak bu sistemler işimizi ne kadar görür ve ne derece alışırız bunu zaman gösterecek. Her neyse lafı fazla uzatmadan işimizi görme ihtimali olan sistemlere bir göz atalım.

Paypal’a Alternatif Olabilecek Online Ödeme Sistemleri

İninal

ininal online ödeme

İnternetten ve dışarda bulunan mağazalardan yapacağınız alışverişlerde kullanabileceğiniz bir sistem. Tabi öncelikle İninal kartını edinmeniz gerekiyor. İninal kartınızı Ptt, Pttmatik, Migros, Teknosa ve Yay-Sat bayilerinden edinebilirsiniz. Ayrıca bu noktalardan kartınıza para yüklemeside yapabiliyorsunuz. Kart ücreti bir defaya mahsus 5 TL. Aylık kullanım ücreti sadece 1 TL.

BKM Express

bkm express online ödeme

Bankalararası kart merkezi diye tabir edilen BKM’nin bir sistemi olan BKM Experss size ait olan tüm banka kartlarını ve kredi kartlarınızı tek bir sistemde birleştirerek hem internette hem de dışarıda bu sistem ile ödemelerinizi tamamlayabilirsiniz. 18 farklı bankanın sisteme entegre olduğunu ve İOS ve Android sistemlerine entegre olduğunu belirtmeyi unutmayalım.

WebMoney

webmoney nasıl kullanılır

Paypal’ın Türkiye’den ayrılmasının ardından en çok rağbet gören ödeme sistemin WebMoney olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Firma Rusya menşeili gözüküyor. Anacak bu bizim için çokta önemli değil. Bireysel ve kurumsal işlemleri yapabildiğiniz sistemde Para yükleme, Para çekme ve yatırımlarınız yönetme gibi birçok işlemi yapabilirsiniz. Sistem size bir ID tanımlıyor ve hepsi bu kadar.

Enpara.com

enpara online ödeme

Enpara tam anlamıyla bir Paypal ödeme sistemi gibi gözükmüyor. Daha çok şubesiz bankacılık olarak tanımlanabilir. Ancak Paypal benzeri birçok ödeme işlemini de sorunsuz olarak yapabildiğinizden dolayı bu listeye alma ihtiyacı hissettik. Enpara sistemi kullandığınızda Netflix, iTunes, App Store, Google Play, Windows Store, Apple Music, Spotify gibi uygulamalardan hatırı sayılır indirimlerde kazanıyorsunuz.

Editör Notu:

Dürüst olmak gerekirse Paypal’ın tam anlamıyla alternatifi olabilecek ve onun boşluğunu doldurulabilecek bir sistem mevcut değil. Bizlerde Paypal’ın sponsor olduğu bir site değiliz ancak yerli ve milli kafada ödeme sistemleri yaratıp, gerekli yatırımları yapmadan var olanı kaldırdığınızda olan gariban vatandaşa olmuş oluyor. Hepsi bu kadar.

Bir cevap yazın