Paylaşımlı | Paylaşımsız Ekran Kartı

Hepimizin bir masaüstü bilgisayar yada laptop satın alırken  sürekli karşılaştığı ama bazılarımızın bildiği bazılarımızın ise hiç anlamadığı mevzudur bu “paylaşımlı ekran kartı“, “paylaşımsız ekran kartı” muhabbeti. Özellikle bilgisayarların fiyatına da bir hayli etki eden bir zıkkımdır. Mesele fiyata etki edecekse bizim için önemlidir. Öyleyse paylaşımlı ne demek, paylaşımsız ne demek bu konuyu bir irdelemeliyiz.

1-) Paylaşımlı Ekran Kartı Nedir?

Paylaşımlı ekran kartının kendine ait bir belleği bulunmaz. Görev yapmak istediğinde anakart üzerinde bulunan Ram bellekten yararlanır.Hal böyle olunca bilgisayarınızın performansını bir hayli düşürür. Diyelim ki gibi 2 gb Ram belleğiniz ve paylaşımlı ekran kartınız var. Bu durumda 1 e 1 gb şeklinde aralarında paylaşım yaparlar. Ancak bu durum performansa etki edeceğinden zamanla sizi bilgisayarınızdan soğutacaktır.

Paylaşımlı ekran kartlarının bulunduğu bilgisayarlarda  güncel oyunları oynamak pek mümkün değildir.

2-) Paylaşımsız Ekran Kartı Nedir?

Paylaşımlı ekran kartında anlattığımız durumun tam tersidir. Ekran kartınızın kendine ait bir belleği bulunur. “2 Gb paylaşımsız ekran kartı” ibaresinden çıkan sonuç herkes kendi başının çaresine bakar ve kendi kendine yetmeye çalışır. “Ram bellekten 1 gb daha ekran kartına paylaştırayım da performansı artsın” gibi bir mantık işlemez. Render işlemleri yapan, grafik tabanlı programlarla çalışan ve Oyuncu bilgisayarı diye tabir edilen sistemlerin olmazsa olmazlarındandır.

Ancak paylaşımsız ekran kartı bulunan sistemlerin fiyatı diğer sistemlere oranla fazla olacaktır.

Sonuç:

Eğer satın aldığınız bilgisayarın sizi bir kaç yıl daha fazla götürmesini istiyor ve bu süre zarfında bilgisayarınızı daha etkin kullanmak (oyun oynamak, grafik tabanlı çalışmak gibi…) istiyorsanız bütçenizi biraz daha zorlayarak paylaşımsız ekran kartlarını tercih edin. Ancak bilgisayarla aranız sadece internete girmek ve Word’de yazı yazmaktan ibaretse kullanmayacağınız teknolojiye asla para vermeyin.

Hepsi bu kadar.

Bir cevap yazın