Rehber

PAEM Parkuruna Nasıl Hazırlanılır?

Bildiğiniz gibi son günlerde ülke olarak garip günler yaşıyoruz. Kamuda birçok kurumda kadro boşluğu mevcut. En çok açık pozisyonu olan kurumlardan biri ise Emniyet Genel Müdürlüğü gibi görünüyor. Şu an için 1000 kişi meslek içinden, 2000 kişi ise sivil kaynaklardan olmak üzere toplamda 3000 Komiser Yardımcısı alınacağı duyuruldu. Haliyle polis olma hayali taşıyan birçok arkadaşımızda bu işin peşinde.

Komiser Yardımcısı olmak için gereken şartlara baktığımızda Lisans mezunu olmak ve KPSS sınavından 70 puan almanın yeterli olduğu gözüküyor. Bu şartları tutuyoruz ama kesin PAEM’e girebilir miyiz? Bu noktada Parkur diye tabir edilen spor mülakatı devreye giriyor. Bu parkurda başarılı olmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

Hazırsanız başlayalım. 2019 yılı itibariylede gireceğiniz paem, pomem ve pmyo mülakatlarına bu rehber le adım adım hazırlanabilirsiniz. Ayrıca polislik sınavlarına hazırlanmadan önce renk körü olup olmadığınızı buradan test edebilirsiniz.

Polis Amirleri Eğitim Merkezi, PMYO ve POMEM Spor Mülakatına Nasıl Hazırlanılır?

Öncelikle hemen alt tarafta bulunan videoyu izleyerek parkur hakkında bir fikrinizin oluşması gerekiyor. Siz videoyu izledikten sonra alt taraftan devam edelim.

Gördüğünüz gibi parkur sanıldığı kadar kolay değil. Özellikle hayatında spor yapmamış yada sporun yakınından uzağından geçmemiş insanlar için çok daha zor. Neyse ki bu çözülebilir bir sorun. Parkur’a genel olarak baktığımızda hem kondisyon hem de güç isteyen bir etkinlik olduğu aşikar. Ve parkuru tamamladığınız süreye göre puan alıyorsunuz. Ve bu puan hedefinize ulaşma noktasında sizin için en önemli nokta. Peki bu parkura kendinizi hazır hale getirmek için neler yapmalısınız, nereden başlamalısınız madde madde anlatalım.

1-) Öncelikle koşmaya vücudunuzu alıştırın. Zaten koşan biriyseniz sorun yok ancak hiç koşmayan biri için parkur tam bir problem. İlinizde bulunan bir stadyum yada koşmaya elverişli bir alanda, cep telefonunuza yüklediğiniz bir GPS tabanlı mesafe ölçer uygulama ile mesafenizi takip edin. Hiç durmadan yarım saat orta tempoda koşun. Bu çalışmayı fiziki yeterlilik mülakatına 2 gün kalaya kadar mesafenizi artırarak devam edin.

2-) Kardiyovasküler yani koşu ağırlıklı çalışmalarınız devam ederken bir taraftan da kuvvet çalışmalarına devam edin. Özellikle bacak, kol ve omuz bölgelerinizin eskiye oranla daha kuvvetli hale gelmesi şart. Bu bölgeleri içinde tavsiye ettiğim egzersizleri alt tarafta paylaşıyorum.

Omuzlarınız için:

Bacaklarınız İçin:

Bu Egzersizleri Yaparsanız Parkurda Çok Rahat Edersiniz:

3-) İlk iki çalışmada belirli bir aşama kaydettikten sonra artık vücudunuzu tamamen zorlamanın vakti geldi. Yani yüksek nabızlarda kalmaya alışmanız gerekiyor bunun içinde 200 metre, 400 metre gibi mesafeleri yüzde yüzünüzle koşarak tamamlamanız yeterli olacaktır.

4-) Buraya kadar yaptıklarınız sizi zaten parkura hazır hale getirecektir. Ancak bu işte deneyimde çok önemli, profesyonel sporcu olduğu halde parkuru gereken zamanda tamamlayamayan insanlar var. Bu yüzden bulunduğunuz yerde kurulu parkur yada kurslar var ise olabildiğince bu kurslara katılın. Kurulu parkur yok ise videodan yararlanarak kendiniz bu parkuru kurun. Ne yaparsanız yapın ama parkuru daha önce hiç denemeden mülakata gitmeyin pişman olursunuz.

Son olarak parkurda her engel önemli çünkü devirdiğiniz yada eksik yaptığınız her engel +2 saniye sürenize eklenmesine sebep olur.

Editör Notu:
Yukarıda hazırlık aşaması anlatılan Fiziki Yeterlilik Mülakat Parkuru, sadece komiser yardımcısı olmak isteyenler için değil aynı zamanda Pmyo, Pomem gibi diğer polisliğe giriş sınavlarında da gereken parkur için verilmiş tavsiyelerdir. Hepsi bu kadar.

3 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top