Ana sayfa Rehber Özelden Arama Nasıl Yapılır?

Özelden Arama Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere cep telefonunuzdan bir numarayı özelden nasıl ararsınız bunu anlatıyor olacağız. Bazı insanlar bu olayı gizliden arama şeklinde adlandırıyorlar ama sorun yok. İster Vodafone ister Turkcell isterseniz de Türk Telekom sahibi olun birisini özelden aramak çok kolay.

Cep telefonunu kullanarak bir kişiyi numaramız görünmeden aramak istediğimizde 2 yöntem ön plana çıkıyor. Biri #31# yöntemini kullanmak diğeri ise cep telefonumuzun ayarlar menüsünden gerekli ayarları yapmak. Şimdi bu çözümleri derinlemesine irdeleyelim.

#31# kullanarak Özelden Arama Yapmak

Gizliden arama yapmak istediğinizde telefon açacağınız numarayı tuşlarken numaramızın önüne #31# getirmek tüm gsm operatörlerinde işe yaramaktadır. Örnek vermek gerekirse telefon açacağım numara 0507 507 00 00 olsun. Bu telefon numarasını kendi telefon numaramı özel numara yaparak aramak istediğimde telefona şu numarayı girerek arama yapmam gerekiyor.

Örnektir:

#31#05075070000

Bu numarayı tuşladıktan sonra avea, türk telekom, vodafone, turkcell ve bimcell abonesi olup olmadığınız hiç önemli değil herhangi bir operatörden gizliden arama yapma şansını yakalayabilirsiniz.

iPhone Özel Numaradan Arama Ayarları

iPhone serisi cep telefonlarında kare 31 kare yönteminden bağımsız olarak telefon ayarlarını kullanarak çağrılarınızda telefon numaranızın görünmemesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu ayarı olduğu şekliyle unutursanız yaptığınız tüm aramalarda numaranız karşı taraftan gizlenecektir.

Bu ayarı yapmak için iPhone’dan Ayarlar > Telefon > Numaramı Göster adımlarını takip ediyoruz. Eğer Numaramı Göster checkbox’ı kapalı durumda olursa yani yeşil değil gri olursa yaptığınız tüm aramalarda karşı taraf sizi “özel numara arıyor“, “bilinmeyen numara” arıyor şeklinde görecektir. Bu alan yeşil olduğunda ise numaranız herkese olduğu gibi gösterilir.

iPhone’larda özelden arandığınızda “No Caller ID” şeklinde ekranda gözükmektedir.

Android Özel Numaradan Arama Ayarları

iPhone’da olduğu gibi Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda da ayarlardan bir takım işler yaparak gizliden arama yapabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Diğer Ayarlar > Arayan Kimliğimi Göster > Numarayı Gizle adımlarını takip etmeniz yeterli olacaktır.

Elbette bir aboneyi özelden aramak için öncelikle karşı tarafından özel numaradan çağrı kabul ediyor olması lazım. Hatırlarsınız cep telefonları ilk çıktığında herkes herkesi gizliden arayabiliyordu. Ancak artık işler değişti. Aboneler gizli numaralardan çağrı kabul etmeyebiliyorlar.

Eğer bir numara özelden çağrı kabul etmiyorsa artık onun için yapabileceğiniz hiçbir şey yok demektir. Tamam ama gizli numaradan gelen çağrıları nasıl engelleriz?

Özelden Arama Engelleme

İnsanların sizi özelden aramalarına engel olmak istiyorsanız yapmanız gerekenler abonesi olduğunuz GSM operatörüne göre değişmektedir;

Türk Telekom özel çağrıları engellemek için;

*100# kısayolunu tuşlayarak arama tuşuna dokunuyoruz. Bu sayede artık gizli numaralar sizi arayamaz. Tekrar izin vermek için aynı kodu tuşlayıp çalıştırmanız yeterli.

Vodafone özel çağrılara kapatmak için;

Telefonunuzun SMS bölümüne girerek yeni bir mesaj yazın. GIZLI AC yazarak 7046‘ya gönderin. Bu ayarı tekrardan aktif etmek için GIZLI KAPAT yazıp 7046‘ya gönderin.

Turkcell gizli aramalara kapatmak için;

*253# kodunu çalıştırarak arama yapmanız yeterli. Gizli çağrıları yeniden kabul etmek istediğinizde ise #253# kodunu çalıştırarak aramanız gerekmekte.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here