Ana sayfa Rehber Orjinal iPhone Bataryası Nasıl Anlaşılır?

Orjinal iPhone Bataryası Nasıl Anlaşılır?

Ülke olarak en sevdiğimiz cep telefonlarından bir tanesi Apple’ın iPhone serisi. Ancak 2-3 yıllık yoğun kullanımın ardından iPhone bataryaları malesef pil sağlığını koruyamayarak intihar eder vaziyete geliyor. Böyle bir durumda tüketiciler olarak orjinal iphone bataryası aramaya başlıyoruz.

Ama ne yazık ki piyasada orijinal iphone bataryası diye satılan bataryaların tamamı sahte – imitasyon – fason – yan sanayi. Hal böyle olunca tüketiciler piyasada orjinal olmayan iphone bataryalarına uçuk kaçık fiyatlar vererek kazıklanıyorlar.

Apple markası prensip olarak piyasaya hiçbir iphone’un yedek parça orjinal bataryasını sunmuyor. Eğer iPhone cep telefonunuzun pilini orjinaliyle değiştirmek istiyorsanız tek çareniz Apple Servislerinden bir randevu alarak pil değişimi yaptırmak yada Apple servislerine telefonunuzu kargoyla göndermek.

Dolayısıyla orijinal iPhone bataryasını anlamanın herhangi bir formulü yok. Çünkü piyasada hiçbir şekilde orijinal iPhone bataryası bulamıyorsunuz. Hepsi sahte piller.

Piyasada orijinal iPhone bataryası olarak en çok satılan ürünlerin başında DEJI markası geliyor. Çarşıda pazarda basit bir telefoncuda bulabileceğiniz gibi Hepsiburada ve N11 gibi internet sitelerinden de sipariş verebiliyorsunuz. Bu yazı hazırlanırken iPhone 6 için DEJI marka bir bataryayı 80 TL gibi bir rakamla satın alabiliyorsunuz.

Ancak Apple servislerinde pil fiyatları daha farklı. Örneğin Zorlu Center’da bulunan Apple Genius Bar’da fiyatlar aşağıda gördüğünüz gibidir. İPhone 6 bataryasının bile değişim fiyatı 319 TL.

Eğer telefonunuz garanti kapsamındaysa pil değişiminde herhangi bir ücret ödemezsiniz ancak garantiniz bitmiş ise yeni modeller olan; iPhone X, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR modelleri için 449 TL, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus modelleri için 319 TL pil değişim ücreti ödemek durumundasınız.

Şahsi telefonum iPhone 6S’in Apple servisinde pil değişim macerasını alttaki yazıda anlatmıştım. Eğer orijinal iPhone bataryası almak gibi bir düşünceniz varsa yazıya mutlaka göz atmalısınız, pil değişim sürecini en ince ayrıntısına kadar ele aldım.

İLGİLİ YAZI: iPhone 6S Batarya Değişimi ve Sonrası İzlenimler

İLGİLİ VİDEO: Orijinal iPhone Bataryası Nasıl Anlaşılır?

Eğer iPhone’unuzu daha uzun süreler kullanmaya devam edecekseniz ve pil sağlığınız çok kötü durumdaysa biraz daha paraya kıyıp Apple Servisinde pil değişimi yaptırmanız yerinde olacaktır. Aksi takdirde piyasadan 70-80 liraya satın aldığınız ve telefoncuda değiştirdiğiniz bataryalar başınıza büyük iş açacaktır.

Yan sanayi pillerin takıldığı iPhone’ların bir çoğunda aniden kapanma, aşırı ısınma, donma ve şarj tutmama gibi sorunların olduğu tüketiciler tarafından bildirilmiştir.

iPhone Batarya Sağlığını Öğrenme

Eğer telefonunuzun gerçekten bir pil değişimine ihtiyaç duyup duymadığı konusunda endişeleriniz varsa iPhone pil sağlığı merkezini ziyaret edin. Bunun için Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı adımlarını takip ederek pilinizin yüzde kaç kapasitede olduğunu öğrenebilirsiniz. %80’in altındaki pil sağlığı acil pil değişimi gerektirir.

Ayrıca pil sağlığı düşük bataryaların iPhone’ların yavaşlamasına sebep olduğuda yine yabancı forum sitelerinde tüketiciler tarafından sıkça bildirilmektedir. Böyle bir sorun yaşıyorsanız altaki rehbere göz atmanızı öneririz.

İLGİLİ YAZI: Yavaş Bir iPhone Nasıl Hızlandırılır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here