Ana sayfa Bilgi Optimize Ne Demek?

Optimize Ne Demek?

Son dönemde dilimize pelesenk olmuş kelimelerden bir tanesi de optimize kelimesi. Bizde bu yazımızda kısaca optimize nedir, ne anlama geliyor sizlere açıklamak istiyoruz. Optimize Türkçe tam karşılığı olarak “Uyumlaşma” veya “uyulaşım” ya da “uyumlaştırma” anlamlarında kullanılmaktadır.

Matematiksel olarak sistematik bir problemi incelemek ve çözme işlemlerine genel olarak optimize etmek deniyor. Esasen optimize kelimesinin kökeni matematikten gelmektedir.

Buraya kadar bahsettiklerimiz işin biraz kitabi kısmıydı. Günlük hayatta optimize edelim, optimize çalışıyor ve optimizasyon yapalım gibi çevremizde duyduğumuz biçimde ise farklı anlamlarda kullanılmaktadır.

Günümüzde basit anlamıyla Optimize etmek; bir yazılım, uygulama veya donanımın üzerinde iyileştirmeler ve geliştirmeler yapılarak yüksek performansla, hatasız ve kullanıcı odaklı hale getirme işlemine deniyor.

Optimizasyon teriminin genel olarak yazılım ve bilişim sektöründe kullanıldığını söylersek yalan söylemiş olmayız. Artık günümüzde cep telefonları ve bilgisayarlar için programlar geliştiren yazılım şirketleri programlarının isminde genellikle optimize terimini kullanıyorlar.

Yazılım sektöründe optimize kelimesinin kullanıldığı örnekler

WP-Optimize: WordPress İçerik Yönetim Sistemi içerisinde kullanılan bir eklenti. Bu eklenti sayesinde WordPress sitelerinin sorunsuz ve hızlı bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Ashampoo WinOptimizer 12: Windows işletim sistemlerinde yoğun şekilde kullanılan bir program. Genellikle yavaşlayan bilgisayarların hızlandırılması amacıyla tüketiciler tarafından setup yapılarak sistemlere kuruluyor.

Wise Memory Optimizer: Bilgisayar ve mobil platformların ön bellekleme alanlarını gereksiz yere meşgul eden yazılımları devre dışı bırakan bir program. Eğer yüksek RAM tüketiminden şikayetçi iseniz bu yazılım tam size göre.

Mobil platformlarda kullanılan uygulamalarında yeterince optimum çalışmadığından yani optimize edilmediğinden şikayet edilir. Kullanıcıların optimize etmekten kasıtları genellikle şunlardır;

  • Uygulamanın aşırı ram tüketmesi,
  • Telefon bataryasını hızlı bir şekilde tüketmesi,
  • Gereksiz konum izinleri isteyerek kullanıcıyı sıkması

gibi problemler genellikle optimize edilmediğinden kaynaklanmaktadır.

İş hayatında plaza dilinde “optimize edelim” gibi kelime kavramları bu işte bir sıkıntı var, sorunlarını çözelim gibisinden bir manaya gelir.

Android başlatılıyor 1/1 uygulama optimize ediliyor ne demek?

Android telefonlarda kullanıcıların sıkça denk geldikleri bir hata mesajı bu; uygulama optimize ediliyor. Bu hata genellikle Android’in güncel sürümü ile telefonunuzda yüklü uygulamalardan birinin uyuşamadığı durumdalarda ortaya çıkar.

Bu problemin çözümü için sorun çıkaran uygulamayı akıllı telefonunuzdan kaldırmak sorununuzu çözecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here