Ogg formatı Nedir Ne İşe yarar ?

Ogg formatı Flac formatı gibi açık kaynaklı (Open Source)  Ses formatıdır. Bu ses formatlarının  ortak özelliği Cd kalitesinde oluşlarıdır. Bu özellikleri sayesinde sesi net ve temiz bir biçimde duyabiliyorsunuz. Müzikleri bu iki ses formatında dinledikten sonra mp3 formatındaki müzikler size boğuk gelecektir. Ogg formatının güzelliklerin bazısı ses kalitesini çok bozmadan Mp3 gibi yavan ses kalitesinde olmayan bir yapıdadır.Boyut olarak Mp3 sıkıştırma parametrelerine göre daha az yer kaplaması muhtemeldir. Mobil Cihazında çok fazla yer kaplamak istemeyen kişiler için iyi bir tercihtir. Ama şöyle bir durumda söz konusu dışarıdan satın alacağınız mp3 playerlar bunları desteklemeyecektir.RockBox destekli cihazlar bu işe el atsada tam performanslı dinlemeyebilirsiniz.Etiket uyumu gibi sıkıntılardan dolayı sizi biraz sıkıntıya yaptırsada ; Gracenote , Music Brainz  etiket platformu sayesinde melhem olabilecektir.

ogg

Android gibi açık kaynaklı bir işletim sistemde  çok kaliteli müzikçalar yazılımları ile bu sorunu rahat bir şekilde aşabilirsiniz. Neutron, JetAudio, N7 Player ile çok daha iyi ses alabilir müzikleri kolayca yönetebilirsiniz.

Ogg formatı biraz daha sıkıştırılmış daha az yer kaplama avantajına sahiptir, dezavantajı ise kayıplı bir ses  formatı olmasıdır. (ama bu kayıp çok fazla bir kayıp değildir.  Neredeyse Mp3’ten bile kaliteli, cd kalitesindedir.)

.Flac formatı ise kayıpsız olma avantajına sahiptir.Ama kapladığı alan durumuna göre dezavantajına sahiptir. (Tabiki bu kapladığı alan Wav(CD İmage formatı gibi yer kaplamamaktadır.)Bir diğer avantajı da  Satın alınan Müzik cd’lerini bilgisayarınıza flac olarak aktararak ses kalitesini kaybetmemiş oluyorsunuz.

Var olan mp3’lerinizi de bu formatlara dönüştürmek için gerekli yazılımlar özgür yazılım dünyasında mevcut ama mp3’ten bu formata dönüştürülen ses ile müzik cd’sinden dönüştürülen ses arasında elbette kalite farkı olacaktır.

7521_14018_wave_LÖzet Olarak;

Bu açık kaynaklı ses formatlarından .OGG nin Eksiği yoktur, fazlası vardır. Kalitesi vardır. Yukarıda bahsettiğim gibi temiz, kaliteli ve özgür bir ses formatları sayesinde hem kapladığı alanlar bakımından kazanç sağlarken ses kalitesini de arttırmış olacaksınız.

Şunu da belirtmekte fayda vardır ; Dönüştürülmüş bir mp3

Örneğin;

Armin van buuren – İmagine .mp3 ;5 mb Mp3 ten

Armin van buuren – İmagine .OGG ogg formatına dönüştürüldüğünde ses kalitesinde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Yani dönüştürülmüş bir format tekrar yataydan formatlara dönüştürüldüğünde

DEĞİŞİKLİK OLMAYACAKTIR.

Ses kalitesinin değişmeden depolamak için Orjinal Cd albümünde Converter programları ile Ogg/Flac formatlarına çevirerek kaliteden ödün vermeden depolamış olursunuz.

Bir cevap yazın