Nokia Telefon Pazarı Macerasına Geri Döndü!!

Merhaba arkadaşlar yıl 2017 ve teknoloji sektöründe adeta kurtlar sofrası oluşmuş.. Özellikler çeşit çeşit olmak ile birlikte İnovatif ürünler yapan şirketler ayakta kalmayı sürdürürken çağa ayak uydurmakta zorluk çeken firmalar çöküşe geçebiliyor.

Bu paragraf ile birlikte Nokia firmasının Microsoft firması ile yapmış olduğu serüvenler bir noktada son bulsa da Küllerinden yeniden doğan Anka kuşu gibi yeniden canlanmak için zorluyor. Öncelikle rekabetçi ürünler için Çin piyasasını tercih etse de Avrupa’ya tekrar dönmek için bir nevi Çin kıtasını Kobay olarak kullanabiliyor. Ama Türkiye’de ilk aşamada satılmayacaktır belirtmek isterim. Nokia telefon pazarı macerasını geri dönmesi çok fazla mucize gibi gözükmese de bizim Türkiye’de aşk’ın adı bir zamanlar Nokia idi. Ben bile halen ilk telefon markam olması ve de  kutu açılımlarını heyecanla merak ettiğim yanında verilen donanım ürünlerini tutkuyla hissettiğim kutu tasarımlarını bile aşkla baktığım bu firmanın Türkiye’de kesinlikle başarılı olacağına inandığım Kavuşan ellerin tekrar kavuşacağına inandığım firmadır.

N8 ve N9 Aşkında adıydı…

Nokia düşük fiyatıyla yüksek donanımı ve de inovatif ürünleri ile Türkiye pazarında başarılı olacağı yüksek görünüyor…

Nokia 6 adını taşıyan yeni nesil akıllı telefon oldukça şık bir tasarım ile geliyor. Telefon firmanın yeni stratejisi kapsamında sadece çinde çıkacağını belirttik. İlk Androidli akıllı telefonu olduğunu belirtmekte fayda var.

Nokia 6 orta ve alt seviyede sayılabilecek bir akıllı telefon. Qualcomm tarafından üretilen Snapdragon 430 yongaseti ile birlikte gelen telefonda 8 çekirdekli bir işlemci bulunuyor. 4 GB LPDDR3 belleklerin kullanıldığı telefonda 64 GB dahili depolama bulunuyor. Aynı zamanda depolama miktarı micro sd hafıza kartıyla 128 GB’a kadar arttırılabiliyor.

LTE Cat 4 desteğine sahip olan telefon 150 Mbps indirme ve 50 Mbps yükleme yapabiliyor. Android’in en güncel sürümü olan 7.0 Nougat ise kutudan çıkmış haliyle cihaza eşlik etmekte.  5.5 inç büyüklğünde IPS LCS ekranın kullandığı cihaz 1920×1080 ekran çözünürlüğüne sahip. 2.5D eğitimli ekran koruma camı Gorilla Glass olarak tercih edilmiş. Ekran ayrıca 403 ppi piksel yoğunluğuna ve 450 nits parlaklık değerine sahip. Bu parlaklık değerinin pek çok şartta yeterli olacağını söyleyebiliriz. Ürün her ne kadar standart özellikler ile geleceğini belirtsek de ileride daha yüksek donanımlar ile gelebileceği mümkün görünüyor.

Kamera olarak 16 MP çözünürlüğünde 1.0um bir sensör kullanırken sensörün diyagram açıklığı da f/2.0 seviyesinde. Özçekim kamerası olarak ise 8 MP çözünürlüğünde 84 derece geniş açıya sahip f/2.0 bir kamera bulunmakta. Bağlanılabilirlik özellikleri olarak Micro USB 2.0 ile gelen cihaz OTG desteğine sahip. Ayrıca cihazda  Dolby Technology tarafıdan geliştirilen Dolby Atmos ®  ses sistemi ve özel anfi kullanılmaktadır.

Açıkçası Nokia markasının o kadar çok başarılı olmasını istiyorum ki çok özellikler vaadetmeyen Apple firmasının sapma sapan sadece fanboylara hizmet eden kısıtlayıcı dünyasını yıkmasını istiyorum. Ayrıca farklı markaların güçlü olması tüketici lehine olacağını belirtmekte fayda var. Ama dünya 2 den büyüktür Bunu da söylemek isterim.

Nokia nın bu macerada başarılı olmasını gönülden isterim..

Bir cevap yazın