Nokia Geri Dönüyor !

Merhaba arkadaşlar Yıllardır Aşık olduğum.. Evet gerçekten aşık olduğum hala ürünlerini görünce kalbimin sık sık atmaya başladığı hayatıma ilk giren telefon Markalarından Nokia Firması geri dönme kararı aldı. Özlemle yıllarca beklediğimiz bu firmanın gelişi hepimizi mutlu edeceğini düşüyorum. Piyasada öyle saçmasapan ticari firmalar var ki hala bizimle dalga geçer gibi ürün üretiyorlar. Piyasalar kızıştıkça daha kaliteli ürünler ortaya çıkacağını düşünüyorum. Samsung gibi pet şişe üreticisi  vede Apple gibi para tuzağı saçma oyuncaklardan gerçekten bıkkınlık gelmişti ( Kişisel Fikrim). Eski teknolojik devin yeniden şahlanışı ile güzel şeyler olacağını düşünüyorum.

Takip ettiğimiz üzere  Nokia Firması Alcatel firmasını satın aldı ( Haber)

” Bir zamanların telefon devi Nokia, 15.6 milyar Euro‘luk büyük satın alıma hamlesini resmi olarak tamamladı. Her iki şirket 14 Ocak’tan itibaren tek çatı altında faaliyet göstererecek.

Geçtiğimiz yıl Nokia yaklaşık 15.6 milyon euro (17 milyar dolar) değerinde bir anlaşmayla Fransız telekomünikasyon ekipmanları şirketi Alcatel-Lucent’i satın alacağını açıklamıştı. Anlaşma daha sonra Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı ve şimdi Fransız borsa düzenleyicisi Autorite des Marches Financiers (AMF) tarafından da izin çıkmasıyla birlikte son engel geçilmiş oldu.

AMF onayı ile Nokia şimdi Alcatel-Lucent ile operasyonlarını birleştirmeye başlayacak ve her iki şirket 14 Ocak’tan itibaren tek çatı altında faaliyet gösterebilecek. Satın almayı değerlendiren Nokia Başkanı ve CEO’su Rajeev Suri “Nokia ve Alcatel-Lucent, global müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için geniş bir portföy sunacak” dedi.

Nokia son birkaç yıl içinde birçok yeniden yapılandırma sürecinden geçmiş ve son olarak ağ ve altyapı servisleri üzerine odaklanmaya karar vermişti. Şirket şimdi son satın almayla birlikte önemli bir oyuncu haline gelerek, Ericsson ve Huawei gibi şirketlerle küresel bir rekabete girmek için son hazırlıklarını tamamlamış oldu. ”

Men are silhouetted against a video screen with an Nokia logo as he poses with an Nokia Lumia 820 and Samsung S4 smartphones in this photo illustration taken in the central Bosnian town of Zenica

2016 Microsoft ile anlaşmaları bitiminin akabinde  telefon piyasasına güçlü bir şekilde geri döneceğini düşüyorum. Bir Anka kuşu gibi küllerinden doğacaktır.

 

8362

Microsoft tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre şirket eski, sıradan telefonlar için Nokia markasını Taiwanlı akıllı telefon üreticisi Foxconn’a sattı. Foxconn’u daha çok iPhone üreticisi olarak biliyoruz. Foxconn ayrıca marka adı altında temel özelliklere sahip olan telefonların yanı sıra akıllı telefon ve tablette yapabilecek.

images

Finlandiya’nın telekomünikasyon devi Nokia cep telefonu pazarına geri dönme kararı aldı.
Karar uyarınca Nokia yeni kurulan bir Finlandiya şirketi ile lisans anlaşması imzaladı. Yeni telefonlar Tayvanlı Foxconn şirketi tarafından üretilecek.
İmzalanan marka ve lisans anlaşması uyarınca yeni kurulan Finlandiyalı HMD Global şirketi yeni nesil cep telefonları ile tablet bilgisayarlarını tasarlayarak Nokia markası ile pazarlayacak.
Nokia’dan yapılan açıklamada yeni kurulan HDM Global şirketi, 2014 yılında Nokia’nın Microsoft’a devrettiği, ‘‘feature phones’’ adı verilen basit cep telefonlarında Nokia markasını kullanma hakkını da Microsoft’tan satın almayı planlıyor.

500 MİLYON DOLAR YATIRACAK

Nokia ile yapılan anlaşma uyarınca HMD Global şirketi önümüzdeki on yıl içerisinde cep telefonu ve tablet bilgisayarların geliştirilerek üretilmesi için 500 milyon dolar yatıracak. Nokia’nın hisse sahibi olmayacağı HDM Global şirketinin beş kişilik yönetim kurulunda Nokia bir sandalye ile temsil edilecek.
Nokia’nın üst düzey yöneticilerinden Mike Wang, geçen sene Nisan ayında Çin’de yaptığı görüşmelerin ardından Nokia’nın akıllı telefon pazarına geri dönebileceğini ve üretimi Çinli ortaklarına bırakacaklarını ifade etmişti.
Dün yapılan açıklamadan sonra Nokia hisseleri yüzde iki oranında değer kazandı.

İşAllah Nokia firmasının atmış olduğu adımlar bizi eski günlerdeki gibi Nokia ürünlerini tekrar görmeyi nasip eder..

Bir cevap yazın