Rehber

Navigasyon Cihazı Seçerken Bilinmesi Gerekenler

Merhaba arkadaşlar hayatımızda olmazsa olmazlar arasına giren Navigasyon  cihazlarını seçerken gerekli durumları anlatacağım. Navigasyon seçimindeki unsurlara bakmadan önce şu soruya açıklık getirmemiz  gerekmektedir.

Neden Navigasyon cihazı kullanmalıyız ?

145130201-1-tomtom_via_135_5_navigasyon_cihazi

Navigasyon cihazı alırken nelere dikkat edilmeli?

  • Navigasyon cihazları, araçlar, sürücüler ve hatta yayalar için artık bir lüks değil aksine ekonomi yapma amaçlı  çok gerekli bir donanım hatta bir ihtiyaçtır.
  • GPS teknolojileri, zamandan ve yakıttan tasarruf sağlar, kaybolmanızı önler. Hayatınıza kattıklarını gördükten sonra navigasyon cihazınız olmadan bir daha yola çıkmayacaksınız.
  • Navigasyon cihazları kullanmaya başladıktan sonra artık adres sormayacaksınız. (En önemlisi Tr de yanlış yönlendiren çoktur)
  • Gitmek istediğiniz yeri saatlerce aramadan ve yollarda durup, doğru bildiğine bile emin olamadığınız kimselere sormak zorunda kalmadan cadde cadde, sokak sokak sesli tarif alacaksınız.
  • Çok farklı şehirlerdeki ve bölgelerdeki adresleri en kısa ve doğru yoldan bulmanızı sağlayacak bu cihazlarla, en kısa ve doğru yoldan gideceğiniz için yakıt tasarrufu sağlayacaksınız.

İçinizden şu cümlede geçmiştir ; ”Telefonumun Navigasyonu  gayet yeterli bana zaten gerek yok almaya.

İşte burada yanılıyorsunuz ; Bir kere uzun yola çıkan insanın en önemli durumlarından bir tanesi telefonun  şarjdır.. ve iletişimde son derece önemlidir.Navigasyon modunda kullanılan telefon  araç çakmaklığında şarj edilsede normal kullanımdan daha  çok şarj tüketeceğinden  dolayı bir süre sonra bir tuğla yığını ile baş başa kalacaksınız.Ayrıca Navigasyon kullanırken telefonunuza gelen aramalar hem sizi yön sıkıntısına sokacak hemde arayan kişi ile sağlıklı iletişim kuramayacaksınız, kazaya sebebiyet vermeniz içten bile değil…

Özetle Akıllı sandığımız Telefon sizi yarı yolda bırakacaktır.

Navigasyon Cihazlarında Ekran Kalitesi

Cihazın LCD ekranı 6.0” HD WIDE SCREEN 800×480 çözünürlük 16:9 ekran genişliğine sahip olmalı. (Dikkat: Piyasadaki 5″, 4.8″, 4.3″ GPS alıcılarının hepsi 480×270 ekran çözünürlüğüne sahiptir) 800×480 çözünürlüklü ekran HD olduğu için bu büyüklükteki ekranda haritayı takip etmek çok zevkli ve kolaydır.

Küçük ekranlarda sokakları takip etmek çileye dönüşür. Cadde ve sokak isimlerini görebilmeniz için ekranı ya kendinize yaklaştırmanız yada büyütmeniz gerekmekte buda zaman kaybına sebep olmaktadır.

Bunun dışında MP4 klip veya film seyredecekseniz diğer boyutdaki ekranlarda görüntü oldukça küçük olduğundan keyifli bir film seyredemezsiniz. Bir diğer tip ise 7.0” ekranlı olanlarıdır ki bunlarda fazla büyüktür ve de ağırdır.(550gr) . Aracınızın ön camında kaba ve iri bir görüntü sunar. Bizce en iyisi 6.0” olanıdır(270- 300gr). Bu boy cihazlar yeni model olduğundan piyasada şimdilik çok fazla yoktur. NO NAME olarak uzakdoğu menşeili olan bu ürünler ilk defa nisan 2012 itibarıyla TOMTOM markası ile de piyasaya sunulmuştur. 

Dokunmatik Ekran

Çok hassas dokunmatik ekranı bumak zor. Genel olarak parmaklarınızın en basit hareketini kolaylıkla algılarlar. Her cihaz bu derecede hassas bir ekrana sahip değildir.vede haraket halindeyken kimi zaman ekrana komutlar girmek durumunda kalabildiğinizden ekran kalitesine ve  arayüzüne çok önem vermek gerekir. Bir Navigasyonun yegane görevi Yön göstermektir.. Diğer işlevler ikinci sırada gelir. Ürünü denemeden almayın Aynı zamanda güneş altındada kullanacağınızdan dolayı ekranın çözünürlük – kontrast değerleride iyi olmalıdır.

Navigasyon Özellikleri

Yazılım arayüzü olarak ; İGO – TomTom- SYGİC – ROUTE 66 bunlar Navigasyon arayüzüdür.. bunlardan en çok tercih edileni  sırasıyla İgo -Tomtom  sygic –  Route66

Harita olarak NAVTEQ(Nokia Here Maps – Yandex) – TELEATLAS (Tomtom Corp.) –  BAŞARSOFT (Google Maps )  Dünyada ve Türkiyede en çok tercih edilen harita harita firmalarıdır.Bu firmalar yapılan istatistiklere göre hemen hemen aynıdır.. Fark Sadece POI (Point Of Interests; İhtiyaç Noktaları) lerdir.Bu konuda en gelişmişi Başarsoft’tur ama aralarında kaydedeğer farklar  yoktur.
POI’ler (hastane, eczane, cafe, avm’ler gibi ilgi noktaları) yüklenmiş ve güncel Türkiye haritası genellikle cihazlarda yüklüdür. İLeri zamanlarda kendinizde isterseniz yükleme yapabilirsiniz. Ve Aynı zamanda Yurtdışı seyehatlarınız varsa ve  harita firmanızı ona göre seçiniz..
Birde haritaların güncellenebilirlik durumuna bakınız ;Kimi navigasyon cihazları ÖmürBoyu güncelleme yazsana kanuni olarak 24 Aylık bir güncelleme ömrü sunar ( 4 ayda 1 güncellemeye göre 6 kez ) ; Türkiye gibi yol çalışmaları  bitmeyen bir ülke için 2 sene fikrimce yetmeyebilir.Bazı firmalarda gerçekten Ömür boyu Güncelleme sunar TomTom gibi…

Garmin-Logo1untitledtomtom_logoSygic-Logo.gif
low_logo
xetec-ds-6202-navigasyonlu-multimedya-double-dvd-tv-oto-teyp-138_1395060126

Next Navigasyon

 

 

 

 

Navigasyon Cihazlarında Harita Güncellemenin Önemi

Harita güncellemek önemli bir durumdur çünkü yeni yapılmış yollar hem Ekonomi hemde Zaman konusunda bize yarar sağlarken Güncellenmemiş bir harita bunları bize sunmayacağından bu konuda handikap yaşayabilirsiniz..
Ve Çinden gelen OEM şeklinde satılan ürünlerde güncelleme yapmak zordur ve meşakkatlidir. Bu yüzden ;

Büyük firmaların kendi arayüzleri ile Software toolları İle güncelleme yapmak en iyisidir.

İnternet de bir çok sitede bulabilirsiniz. Program özelliklerinden mesela: hava karardığında harita, otomatik olarak gece moduna geçer. Yada siz tünele girdiğinizde gece moduna çıktığınız anda gündüz moduna geçer… İçerisindeki haritaya yüklenmiş olan “hız radarı” koordinatları vasıtasıyla hız kameralarına yaklaşmadan sizi uyarır.

Navigasyon Cihazını Bluetooth ile Bağlama

Cep telefonu gibi cihazlar ile ilişkilendirerek eller serbest modunda (handsfree) telefon görüşmesi yapabilirsiniz..Böylece cep telefonunuzu GPS cihazı ile eşleştirdiğinizde oldukça pratik ve son derece kolay şekilde aramak istediğiniz yerleri arayabilir veya gelen çağrılara cevap verebilirsiniz. Bunu seçerken de cihazın Arayüzü ve Kullanılan Mikrofon önemlidir. Bilindik markaların ses kalitesi iyidir. Ama Çin oem’lerin sadece özellik var olduğu vardır.

Fm Transmitter

Telefon görüşmelerinizi, çalan müziği, izlediğiniz videoyu aracınızın ses sisteminden duyabilmenize sağlayan bir sistemdir. Cihazınızın herhangi bir radyo kanalının GPS cihazınızın vericisine ayarladığınızda Gelen bir telefon çağrısını aracınızın ses sistemine bağlı hoparlörlerden duyabilirsiniz. Bu özellik Aux girişi olmayan Araç tapeleri için kullanışlı bir özelliktir.Ama ses kalitesi CD/DVD kalitesine göre düşük olacaktır.Ayrıca büyükşehrin dezavantajı olan Frekans çöplüğünden dolayı devamlı parazit yaptığından dolayı kullanışsız duruma gelecektir.

AV- İn

Kamera veya her tür görüntü aygıtını bağlanmaya olanak tanır. Alacağınız 20, 30 TL’ lik bir kamera ile artık geri geri yanaşma sıkıntısını ortadan kaldırabilirsiniz.

Kamera

BAzı gps modellerinde DVR kayıt özelliği vardır. Seyir esnasında giderken yolun görüntüsünü tıpkı bir video kamera gibi kaydeder. Ancak çözünürlükleri yeterli olmadığı için çok iyi bir görüntü kalitesi beklemeyin genellikle VGA (640*480) civarında görüntü kalitesi sunarlar. 

Mp3 Player

Tüm sevdiğiniz şarkıların listesini oluşturup GPS cihazınızın üzerindeki dahili 1W gücündeki hoparlöründen dinleyebilirsiniz… Yada Kulaklık cıkışından bağlantı alarak teybinizin aux çıkışına sesi aktarıp kaliteli bir müzik dinleyebilirsiniz. Yada FM Transmitter ile de Aux Olmayan Tape ‘e bağlayabilirsiniz..ortalama bir ses kalitesi ile işinizi görebilirsiniz.

Mp4 Player

Yolda giderken siz veya aracınıza binen misafirleriniz veya çocuğunuz seyahat halinde iken istediği videoyu oynatabilir, film veya klip izleyebilirsiniz .

Çözünürlüğü 800×480 piksel olmayan cihazlarda seyredeceğiniz görüntü kalitesi iyi değildir. Ayrıca Hiç önermediğim bir özelliktir.Amacımız yol tarifiyse bu özellikler gereksiz ve kalitesiz bir özellik sunar.yolda dikkat dağıtabileceğinden kullanılması uygun değildir.

Fotoğraf Gösterme

Fotoğraflarınıza bakabilir slayt show gösterisi şeklinde izleyebilirsiniz.. Cihazıızın ekranı büyük olduğu için artık dijital resim çerçevesialmanıza da gerek kalmayacaktır. Aracınızda kullanmadığınız zamanlarda evinizde yukarıda sayılan bütün bu medya özelliklerini zevkle kullanabilirsiniz. Bu özellikte dikkat dağıtıcı bir özellik olabilir olmamasında fayda vardır.

4 GB Dahili Bellek (Nand flash)

Müzik, video, kitap ve fotoğraflarınızı kaydetmenize olanak sağlayacak boyutta dahili hafızaya(nand flash) sahiptir. Cihaz; 16 GB’a kadar harici belleği destekler ve ayrıca GPS cihazı için gerekli olan haritalarda bu dahili belleğin içine yüklü olarak verilecektir. Çogu cihazda Nand flash (sabit harddisk gibi düşünebilirsiniz) yoktur. Videolar, müzikler, gps haritası yada diğer veriler çıkarılabilir mikro SD kart üzerinde bulunur. GPS cihazının(PNA diye bilinir) SD kard üzerinden okuma yapma hızı, dahili hafıza üzerinden okuma yapma hızına göre daha yüksek olduğu için video yada film seyrederken kesinti yaşamazsınız. Kesinti olmayacağı içinde yüksek çözünürlükde daha net videolar seyretmeniz mümkün olur. Hafıza Kartı alırken En az CLASS 8 olmasına dikkat ediniz.

Başlıca  popüler Navigasyon cihazları 

368872

Garmin Nuvi 200

1339837343

TomTom Start 60

NEXT-STAR-5-0-INC-NAVIGASYON-4GB-DAHILI-HAFIZA__57384591_0

Next 5.0

145130190-4-navitech_qxv_712_primo_7_navigasyon_cihazi

Navitech

Özet olarak; Önerim Piyasada en ünlü firmalardan GARMİN (Başarsoft)  , TomTom(Teleatlas)  , Navitech(Başarsoft) ,Next(Başarsoft)  Bu  firmalar gerçekten hatrı sayılır firmalardır ihtiyaçlarınıza göre seçiminizi yapınız. Adı sanı duyulmamış cihazları eve/arabaya sokmayın yoksa yolda kalmanız içten bile değil..!

Ne kadar fazla özellik o kadar arıza ve kullanışsız bir menü demektir.

Benim tavsiyem Boyut olarak 5.inç Harita Başarsoft  (Aşağı yukarı aynıdır Tüm cihazlar en farklısı Garmin & TomTom’dur. Kendi kullandığım TomTomVia135  yeterlidir.

8 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top