Ana sayfa Rehber Native Uygulama Nedir?

Native Uygulama Nedir?

Son dönemlerde uygulama geliştiricilerin diline pelesenk olmuş sözcüklerden biridir; Native uygulama. Hatta mobil uygulama geliştirmeye yeni başlayan birinin Native mi yoksa hybrid bir uygulama mı geliştirsem şeklinde kafasında soru işaretleri oluşabilmektedir. Peki nedir bu Native uygulama meselesi?

Aslında bu konuda Türkiye’de ki yazılım geliştiricilerinde kafası bir hayli karışık. Ancak basit haliyle native uygulama, native speaker ile aynı anlama gelir. Native speaker bildiğiniz gibi bir dili ana dili olarak konuşan insanlara verilen addır. Yazılım dilleride bir nevi konuşma dilleri gibidirler.

Örneğin iOS platformunda Objective C  olarak bilinen yazılım dili bu platformun resmi dilidir. Bunun yanında Android platformu ise java dili tabanlı olarak geliştirilmektedir. Her platformun kendi resmi dili kullanılarak oluşturulan ve üretilen uygulamalara Native uygulama denmektedir. Kısacası, native uygulamalar tam olarak kullanıcının işletim sistemine özgü ve dolayısıyla bu yönergelere göre oluşturulmuş uygulamalardır.

Örnek vermek gerekirse WordPress php dili kullanılarak üretilen bir içerik yönetim sistemidir. Ancak WordPress ile oluşturulan siteler için Native uygulama diyemeyiz. Umarım native app’ler için kafanızda bir şeyler oluşturabilmişimdir. Hepsi bu kadar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here