Ana sayfa Bilgi Mutlu Olmak İçin Tavsiyeler

Mutlu Olmak İçin Tavsiyeler

Mutlu olmak her insanın hayali. Hepimiz günlük yaşamın koşturmacası içerisinde aslında tek bir şeyi hedefliyoruz; mutlu olmak istiyorum. Peki ama gerçekten mutlu muyuz? Yada ne kadar mutluyuz? Bu yazımızda kısaca mutlu olma sanatını derinlemesine inceliyor olacağız.

Günümüz insanının en büyük hastalıklarından bir tanesi de; her konuda bir reçeteye ihtiyaç duyması. Mesela sizin mutlu olmak için bir reçeteye ihtiyacınız vardı ve bu yazımıza ulaştınız. Sorun değil sizler için hayatta mutlu olmanın yollarını açıklamaya başlıyoruz.

#1. Finansal Özgürlük

Para saadet getirmez dediğinizi duyar gibiyim. Evet para size onur kazandıramaz ama onurlu bir hayata giden yolu açar. Bugün günlük yaşamımızda baş gösteren birçok sorunumuzun temelinde parasızlık, ekonomik özgürsüzlük ve güvensizlikler yatmaktadır.

Paranın bize maddi anlamda sağlayacaklarının çok ötesinde ruhsal manada getireceği rahatlıkları göz ardı etmememiz gerekiyor. Şimdi kendinize bir soru sorun; banka hesabınızda 100 Bin TL sıcak para yatıyor olsaydı ve yarın hemen gidip bankadan çekebileceğiniz bir pozisyonda olsaydı şimdiki ruh halinizde nasıl bir değişiklik olurdu?

Eğer şimdi bankadaki 100 bin TL benim için bir şey ifade etmiyor diyorsanız sizin finansal güvenceyle alakalı bir sorununuz yok demektir ve mutsuzluğunuzun sebebi başka bir konu olabilir.

Ama 100 bin tl sizin birçok hayalinizi gerçekleştirebileceğiniz yada sıkıntıda olduğunuz borcu ödemeye yetecek bir para ise şimdiden rahatladığınızı duyar gibiyim.

Sonuç olarak; evet para hayatımızda mutluluğa giden yolda hiçbir zaman bir amaç olamaz ancak çok iyi bir araç olarak bizi mutlu edebilir.

Lütfen finansal durumunuzu kontrol edin ve sizlerin mutluluğunu kaçıracak borç yüklerinin altına girmekten çekinin.

#2. Ben Olmak ve Biz Olmak

Hayatta mutlu olmanın sırlarından belkide en büyüğü hayattaki ilişkilerimiz. İlişkilerimiz bazen anne ve babamız bazen de eşimiz, sevgilimiz yada çocuklarımızla alakalı kurduğumuz sosyal ilişkiler ağını ifade eder.

Bir bireyin hayatta mutlu ve huzurlu kalmasını sağlayan bu ilişkilerin temelinde; ben olmak ve biz olmak duyguları yatmaktadır. Ve tabiki bu iki duyguyu birey olarak dengeli şekilde yaşamamız gerekiyor.

Toplumda birey olarak bir yerimiz, başarılarımız ve ilişkilerimiz olmalıki ben olabilelim, ayrıca ferdi olduğumuz bir aile, ekibin parçası olduğumuz bir iş ekibi, toplumsal düzeyde saygı gördüğümüz bir sosyal ortam olmalıki biz olalım.

Yani aslında ilişkilerimizle birlikte mutluluğu yakalayabilmemiz için bireysel manada yola devam ederken bir aile olmanında hazzını yaşabileceğimiz bir ortam yaşatmalıyız kendimize.

#3. Sağlığınıza Sahip Çıkın

Eğer sağlıklı bir bünyeye sahip değilsek banka hesabındaki 100 bin lira hiçbir şey ifade etmez. Eğer sağlığımız yerinde değilse sosyal hayatımızın, ilişkilerimizin hiçbir önemi yok.

Sağlık durumumuz hayatımızın kalitesini yani yaşam kalitemizi en çok etkileyen unsurların başında geliyor. Hali hazırda sağlıklı bir vücuda sahipsek evet buna şükretmeliyiz. Ancak şükretmek yetmez. Sağlığımızı korumak için bir takım tedbirler almamız gerekmektedir.

Genç yaşlardan itibaren yapılan düzenli egzersizler ve dengeli beslenme alışkanlıkları uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlamaktadır. Bu sayede hayata pozitif bakarak mutluluk için en büyük adımlardan bir tanesini atmış olacaksınız.

Genel hatlarıyla mutlu olmak için neler yapmalıyız? sorusuna hep birlikte cevap aramaya çalıştık. Tüm bunların ötesinde mutluluk duygusu esasında anlık bir konudur. Yani bir an çok mutlu olsanız bile bir saat sonra mutluluk düzeyiniz normale dönecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here